مهاباد - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: آبگیری تالاب بین المللی آق قلعه(حسنلو) این شهرستان با همکاری جمعی از دوستداران محیط زیست از طریق سد حسنلو آغاز شد.

فرامرز سفری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اکنون قسمت هایی از این تالاب به برکت بارندگی های پاییزه امسال و همکاری دوستداران محیط زیست این شهرستان آبگیری شده و عملیات آبرسانی از طریق کانال سد حسنلو به سایر قسمت های آن نیز آغاز شده است.

وی اضافه کرد: در صورت تداوم بارندگی ها و سرریز شدن سد حسنلو، آبگیری این تالاب تا پایان دی ماه و احیای کامل آن تداوم دارد.

سفری ابراز امیدواری کرد با بالا آمدن سطح آب این تالاب که یکی از تالاب های مهم فصلی این شهرستان به شمار می رود، مهاجرت انواع پرندگان مهاجر نیز به آن برای زمستان گذرانی بیشتر شود.
وی گفت: اکنون بیش از صدها قطعه انواع پرندگان مهاجر وارد این تالاب شده که پیش بینی می شود شمار آنها طی روزهای آینده بیشتر شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نقده با قدردانی از همکاری ارگان های مختلف برای احیای این تالاب بیان کرد: طبق بررسی های کارشناسان این اداره، در بهار پارسال این تالاب شاهد بیشترین جوجه آوری پرندگان در بین تالاب های آذربایجان غربی بود.

سفری افزود: در این تالاب انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی شامل انواع مرغابی، اردک سرسفید، چنگر، عقاب تالابی، خوتکا و پرستوی دریایی جوجه آوری می کند.

تالاب آق قلعه با 310 هکتار مساحت در 9 کیلومتری شهرستان نقده در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد.

این تالاب در گذشته دارای بیش از یک هزار و 310 هکتار مساحت بود که با احداث سد حسنلو بیش از یک هزار هکتار از مساحت آن به این سد اختصاص یافت و 310 هکتار باقی مانده از طریق کانال سد آبگیری می شود.

در شهرستان نقده هفت تالاب فصلی و دائمی وجود دارد که سالانه بیش از 10 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی در آن زندگی می کند که از این تعداد، تالاب های درگه سنگی، حسنلو و یادگارلو جزء تالاب های بین المللی است.

شهرستان نقده در جنوب آذربایجان غربی واقع است.