احتمالا اکثر شما در گذر از خیابان ها و بزرگ راه ها به مجسمه های سبزی که از گیاهان ساخته شده اند برخورده اید، مجسمه هایی که اکثرا فرم و شکل برخی از حیوانات را به نمایش گذاشته اند. نمی دانم تا چه حد برایتان جذاب بوده یا هست، اما این را خوب می دانم که طراحان و سازندگان این مجسمه ها دارای ذهن و دستان توانا و خلاقی هستند و کارشان از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.


چیدانه در این مطلب می خواهد مجموعه ای از این مجسمه های زیبا و زنده را به شما نشان دهد که در سال ۲۰۱۳ در باغ گیاه شناسی مونترال به نمایش گذاشته شد. در این نمایشگاه، بازدیدکنندگان یک مسیر ۲ کیلومتری را برای دیدن ۵۰ اثر از بیش از ۲۰ کشور طی می کنند. طراح هرکدام از این مجسمه ها با مجموعه ای از گیاهان، نمادی از فرهنگ کشورش را به نمایش می گذارد.
مجسمه مردی که درخت می کارد
مونترال


این مجسمه چوپانی از یک افسانه را نشان می دهد که درختان زیادی در یک قطعه زمین متروک کاشت و آن را به مزارع و جنگل تبدیل کرد.

مجسمه ماهی کوچک و شقایق

اوکیناوا، ژاپن


مجسمه ی ماهی کوچک و شقایق از اوکیناوا نماد رابطه ی هم زیستی بشر با طبیعت است.

مجسمه همه در یک ردیف

ماداگاسکار


مجسمه ی جزیره ی ماداگاسکار حیوانات اصیل، متداول و در خطر این جزیره را نشان می دهد: لمور دم حلقه ای (میمون ماداگاسکار)
مجسمه هاچیکو، سگ وفادار

توکیو


مجسمه ی توکیو از گیاهی به نام Selaginella kraussiana و فلز جوش خورده به افتخار سگ مشهور ژاپنی با نام هاچیکو ساخته شده است که ۱۰ سال وفادارانه در ایستگاه قطار منتظر صاحبش ماند.

مجسمه زمین مادر

مونترال


زمین به عنوان منبع و سرچشمه ی همه ی موجودات جاندار و بی جان در نظر گرفته و به همین دلیل مادر خوانده می شود. این مجسمه ی عظیم از کوه هایی به عنوان مو تشکیل شده است که گیاه کاری شده اند. یک آهوی کوهی هم در حال عبور از میان انگشتان دست آن است.

مجسمه یک داستان واقعی

شانگهای


این مجسمه به یاد Xu Xiu Juan – که زندگیش را وقف مرغ تاج قرمزش کرد – ارتفاعش فرای بازدیدکنندگان می رسد.

مجسمه دست ها بالا!

بورنئو


اورانگوتان شبه واقعی جزیره ی بورنئو از جنس نوعی چمن از یک درخت در این پارک آویزان است.

مجسمه حمام آفتاب

تایلند


همه ی ۴۰۰۰ بوفالوی وحشی دنیا در آسیای جنوبی از جمله تایلند زندگی می کنند. این کشور با این مجسمه به این جانور وحشی افتخار می کند.


مجسمه خانواده واقعی

جمهوری گینه


در مجسمه ی جمهوری گینه، شامپانزه های غول پیکر در کنار نهال های موز دیده می شوند.

مجسمه قورباغه نحیف

آتلانتا


این قورباغه که توسط باغ گیاه شناسی آتلانتا به افتخار برنامه ی تجدید حیات گونه ای از قورباغه اش طراحی شده، با شکم خاکستری نقره ای اش توجه را به سمت خود جلب می کند.

مجسمه کاشت درختان چنار برای جذب ققنوس

پکن


در مجسمه ی پکن، گیاهان بگونیا با گل های مینیاتوری به پرهای ققنوس که الهام گرفته از افسانه های باستانی چینی است، جلوه هایی از قرمز می دهند.

مجسمه گوریل در معرض خطر

اوگاندا


مجسمه های چشمگیر گوریل اوگاندا توجه را به جمعیت گوریل های کوهستانی ویرونگا جلب می کند – تنها جمعیت گوریل های کوهستانی در دنیا.


مجسمه پل

کبکمنبع:چیدانه