ساری-ایرنا- مسئول یگان حفاظت محیط زیست مازندران گفت که با اجرایی شدن طرح ضربتی برخورد با شکار غیرمجاز پرندگان ، بازارهای خرید و فروش لاشه و زنده این پرندگان در استان هم تعطیل می شود .


مسلم آهنگری روز شنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا اولویت اصلی برخورد با خرید و فروش و شکار غیرمجاز پرندگان را مربوط به شکار پرندگان به روش « گذر» و «کرس » در بعضی شهرهای این استان از جمله فریدونکنار اعلام کرد.

دام هوایی، شب دام، گذر و کرس از مهم ترین شیوه های شکار غیرمجاز پرندگان در مازندران است. گذر و کرس شیوه ای برای شکار دسته جمعی پرندگان است.

مسئول یگان حفاظت محیط زیست مازندران اظهار داشت : در طرح ضربتی انتقال لاشه پرندگانی که شکارچیان طبق مجوز این سازمان شکار کرده اند به سایر شهرها ممنوع است و با فروشندگان برخورد می شود.

آهنگری علت این سختگیری را جلوگیری از تشکیل بازارهای محلی فروش لاشه پرندگان شکار شده همسو با حمایت از پرندگان زمستان گذران و بومی اعلام کرد.

مسئول یگان حفاظت محیط زیست مازندران شکار و فروش پرندگان کمیاب و تحت حمایت محیط زیست را برای شکارچیان دارای مجوز نیز ممنوع اعلام کرد و گفت : فروشندگان این پرندگان طبق تعرفه مصوب جریمه می شوند.

آهنگری موفقیت این طرح را نیازمند همکاری دستگاههای نظارتی با محیط زیست دانست و افزود : وجود منافع اقتصادی برای شکارچیان غیرمجاز بویژه شکارچیانی که از روش دام کرس و دام هوایی استفاده می کنند سبب می شود تا اجرای طرح برخورد با آنها با تنش های اجتماعی همراه شود که ما برای کاهش این تنش ها نیازمند همکاری دستگاههای نظارتی هستیم.

وی ادامه داد : با ابلاغ سیاست های حفاظت از محیط زیست از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی هماهنگی خوبی بین دستگاههای نظارتی و محیط زیست ایجاد شد که می تواند راهکار مناسبی برای کاهش شکار پرندگان زمستان گذران در مازندران باشد .

آهنگری گفت : طرح ضربتی برخورد با بازار خرید و فروش پرندگان زمستان گذران در یک دوره زمانی پنج ساله در مازندران به طور کامل اجرایی می شود.

استان مازندران همه ساله بویژه در فصل پائیز و زمستان مامن میلیون ها قطعه پرنده از حدود یکصد گونه است .

بر اساس گزارش های رسمی ، سالانه بین 250 تا 300 هزار قطعه پرنده زمستان گذران و بومی در این استان توسط شکارچیان مجاز و غیرمجاز شکار و صید می شوند.

آمار شکارچیان دارای پروانه شکار در مازندران 20 هزار نفر است ولی برآوردهای غیررسمی نشان می دهد که دستکم یکصد هزار نفر به صورت تفننی یا تخصصی در طول سال در این استان انواع حیوانات و پرندگان را شکار می کنند .

استان مازندران 200 گونه پرنده بومی نیز دارد که آمار این پرندگان با وجود سرشماری های متعدد نامشخص است.