گرگان - ایرنا- رئیس محیط زیست شهرستان های ترکمن و گمیشان از نجات یک فک خزری از تور صیادان و تیمار دو پرنده شکاری تحویلی به این اداره خبر داد.


علی بیانی روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این فک خزری که در تور صیادان و ماهیگیران منطقه در ایستگاه صیادی بندرترکمن گرفتار شده بود پس از نجات و انتقال به مرکز باز درمانی سگ های آبی آشوراده، تیمارهای اولیه و ثبت اطلاعات بیومتری در زیستگاه طبیعی خود در دریا رها شد.

به گفته وی در سال های اخیر با همکاری مجموعه مدیریت ماهیان خاویاری گلستان و صیادان منطقه فک های خزری گرفتار در تورهای ماهیگیری به مرکز بازدرمانی این گونه تحویل و پس از تیمار و تایید سلامت در خزر رها می شوند.

آخرین فک خزری گرفتار شده دردام ماهیگیران یک فک نابالغ ماده حدود سه ساله به طول 91 سانتیمتر بود.

فُک خزری یکی از پستانداران آبزی و کمیاب دنیا بوده که فقط در دریای خزر و رودخانه های منتهی به آن زندگی می کند و هم اینک به دلیل صید بی رویه و به هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت، نیازمند حمایت بین المللی است.

فُک خزری به طور میانگین یک و نیم متر طول و 68 کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچک ترین انواع فک به شمار می رود.

ساحل نشینان شمال به آن سگ آبی می گویند، فک ها در میان هزار نوع جاندار خزر تنها پستاندار این دریا محسوب می شوند.

فک ها در تابستان، بهار و پاییز بیشتر در آب های ایران زندگی می کنند و برای زایمان به مناطق یخی در شمال دریای خزر مهاجرت می کنند.

بیانی همچنین با اشاره به تحویل دو بهله پرنده شکاری مصدوم به اداره محیط زیست بندرترکمن و تیمار آنها گفت: در دو روز گدشته یک بهله سنقر تالابی و یک بهله دلیجه مصدوم توسط علاقه مندان و دوستداران حیات وحش به این اداره تحویل شد.

وی اضافه کرد: سنقر تالابی تحویلی از ناحیه کتف دچار آسیب دیدگی شده و قادر به پرواز نبود.
به گفته وی دلیحه نیزاز سوی یک دوستدار محیط زیست شاغل در یکی از ادارات دولتی گمیشان به محیط بانان تحویل داده شد که این پرنده نیز از ناحیه پا دچار جراحت بود.

رئیس محیط زیست بندرترکمن و گمیشان اظهارداشت: این پرندگان مصدوم جهت درمان به اداره امور حیات محیط زیست استان گلستان تحویل داده شد.

سنقر تالابی 48 تا 55 سانتیمتر طول دارد و از سایر سنقرها بزرگتر و سنگین تر است و بال های پهن تری دارد.

زیستگاه این پرنده مناطق تالابی، نیزارها و دریاچه های پوشیده از نیزارهای انبوه است و درون آب آشیانه می سازد.

دلیجه ها نیز هر چند جزو پرندگان شکاری محسوب می شوند ولی خود ابزاری برای صید و زنده گیری پرندگان با ارزش و مهم مانند بحری، بالابان و شاهین بوده و از این گونه به عنوان طعمه واسط برای صید پرندگان استفاده می شود.

در سال جاری تاکنون 13 قطعه از انواع پرندگان آبزی، کنار آبزی و شکاری مصدوم یا بیمار به محیط زیست این منطقه تحویل شده اند که پس از تیمار و درمان در زیستگاه های خود رهاسازی شدند.
دربندرترکمن و گمیشان واقع در شمال غرب استان گلستان 10 تشکل و سازمان مردم نهاد و سمن با بیش از 840 نفر عضو در راستای حفاظت از محیط زیست فعالیت دارند و این دو جزو شهرستان های برتر در حوزه حفاظت از محیط زیست استان هستند.

این منطقه علاوه بر دارا بودن زیستگاه های مرتعی در نوار شمالی و مرزی، دارای اکوسیستم ها و زیستگاه های آبی منحصر بفردی مانند تالاب بین المللی گمیشان، سواحل خلیج گرگان، منطقه شکار ممنوع صوفی کم و رود خانه حفاظت شده گرگانرود است.