ساری-ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب ساری حکم آزادی قوی فریاد کش را پس از 15 سال از قفس یک شهروند ساروی صادر کرد.


این پرنده مهاجر که از گونه های تحت حفاظت محیط زیست محسوب می شود پس از زخمی شدن از ناحیه بال تحت حمایت و درمان یک شهروند ساروی قرار گرفته بود.

مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: این پرنده مهاجر پس از درمان در منزل شهروند ساروی ماندگار شد و در این مدت همواره فریاد آزادی سر می داد.

میلاد بهرامی افزود: ماموران حفاظت محیط زیست ساری پس از کسب حکم دادستان به همراه ماموران کلانتری به منزل شهروند مازندرانی رفتند و پرنده را از قفس آزاد کردند.

وی گفت: این پرنده قبل از آن که به تالاب میانکاله، مامن پرندگان مهاجر زمستان گذران برده و رها شود، توسط دامپزشک مورد معاینه قرار گرفت .

قوی فریادکش که جثه ای بزرگ تر از قوی گنگ یا کوچک دارد ، بیشتر با نوک زردش شناخته می شود.
این پرنده مهاجر برای زندگی بویژه هنگام رشد به فضای زیادی نیاز دارد چرا که در این هنگام پاها توانایی نگه داشتن وزن بدن برای مدت زمان طولانی را ندارند. این قو بیشتر وقت خود را به شنا کردن می پردازد و از علف های زیر آب تغذیه می کند.

قوهای فریادکش از اوایل آبان هر سال به همراه گونه های دیگری از پرندگان برای زمستان گذرانی به مازندران می آیند و تا اوایل فروردین ماه در تالاب های این استان زیست می کنند .

محیط زیست مازندران جمعیت این گونه مهاجر در استان را بیش از 10 هزار قطعه برآورد کرد.

بر اساس اعلام این سازمان ، سالانه بیش از یک میلیون قطعه از یکصد گونه پرنده مهاجر برای زمستان گذرانی به تالاب ها و طبیعت مازندران مهاجرت می کنند.