مهاباد - ایرنا - نخستین دسته از غازهای خاکستری مهاجر در تالاب سولدوز شهرستان نقده در آذربایجان غربی مشاهده شد.


رئیس اداره حفاظت محیط زیست نقده روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: کارشناسان این اداره در پایش های خود از تالاب سولدوز بیش از 150 قطعه غاز خاکستری مهاجر را مشاهده کردند که پیش بینی می شود به تدریج بر تعداد آنها افزوده شود.

فرامرز سفری اضافه کرد: با کاهش تدریجی دمای هوا در مناطق شمالی و آغاز فصل سرما، شرایط مطلوب برای اسکان انواع پرندگان مهاجر از جمله غازهای خاکستری در تالاب های این شهرستان مهیا شده است.

وی با بیان اینکه مهاجرت غازهای خاکستری بیشتر از اواسط آبان ماه آغاز می شود و تا اواخر آذر و اوایل دی ماه ادامه می یابد، گفت: این پرندگان در صورتی که یخبندان نشود، تا اواسط اسفندماه در این تالاب ها حضور دارند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نقده اضافه کرد: بارندگی های پاییزه و احیای تالاب های این شهرستان و نیز وجود امنیت زیست محیطی شرایط مطلوب و مناسبی را برای مهاجرت انواع پرندگان مهاجر و بومی به این تالاب ها به وجود آورده است.

سفری از اهالی روستاهای همجوار تالاب های نقده خواست در صورت مشاهده افراد سودجو و فرصت طلب در شکار گونه های با ارزش جانوری به اداره محیط زیست و محیط بانان این اداره اطلاع دهند.
غاز خاکستری پرنده ای است با 83 سانتیمتر طول بزرگترین غاز در منطقه بوده و منقارش ضخیم و به رنگ صورتی و سر و گردنش خاکستری و پاهایش صورتی رنگ است.

بدن این پرنده دارای رو تنه و زیر تنه اش خاکستری با رگه های کوچک سیاه بوده و به صورت دسته جمعی از منطقه ای به منطقه دیگر کوچ می کنند.

این پرنده، در مناطق تالابی، باتلاق ها، دشتهای سیلابی، سواحل دریاچه ها و رودخانه ها به سر برده و در کنار اراضی باتلاقی و روی زمین آشیانه می سازد.

تالاب سولدوز در فاصله 25 کیلومتری شهرستان نقده واقع شده و در سال 1380 احیا و اکنون وضعیت مطلوب زیستگاهی این تالاب سبب مهاجرت و حضور بسیاری از پرندگان آبزی و کنار آبزی و همچنین آبزیان و جانوران دیگر شده است.

در شهرستان نقده هفت تالاب فصلی و دائمی وجود دارد که سالانه بیش از 10 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی در آن زندگی می کنند که از این تعداد، تالاب های درگه سنگی، حسنلو و یادگارلو جزء تالاب های بین المللی هستند.

شهرستان نقده با 121 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.