مهاباد- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد گفت: کارشناسان این اداره نخستین دسته از گیلارهای مهاجر را در تالاب بین المللی کانی برازان این شهرستان مشاهده کردند.


کامران حسینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کارشناسان این اداره در پایش های خود از این تالاب بین المللی بیش از 200 قطعه گیلار مهاجر را مشاهده کردند که انتظار می رود در روزهای آینده بتدریج بر تعداد آنها افزوده شود.

وی اضافه کرد: این پرندگان مهاجر در ادامه مسیر کوچ خود از شمال به جنوب مدتی را در این تالاب به استراحت و تغذیه می پردازند و با کاهش دما در این منطقه، کوچ خود را به مناطق گرمتر ادامه می دهند.

حسینی اظهار کرد: با کاهش دمای هوا در مناطق شمالی و آغاز فصل سرما و نیز مهیا شدن شرایط مطلوب اسکان در تالاب های آذربایجان غربی، تالاب بین المللی کانی برازان شاهد حضور بیشترین تعداد پرندگان مهاجر و بومی است.

وی اضافه کرد: این گیلارها تا پیش از بارش برف و سرمای شدید هوا در این تالاب باقی می مانند و با بارش برف و سرما کوچ خود را به مناطق گرمتر در جنوب از سرمی گیرند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد افزود: این تالاب هم اکنون به مهمترین مکان زیست و استراحت انواع پرندگان مهاجر بویژه غازهای خاکستری در غرب کشور تبدیل شده است.

وی از اهالی روستاهای همجوار تالاب های شهرستان خواست در صورت مشاهده افراد سودجو و فرصت طلب در شکار گونه های با ارزش جانوری مراتب را به اداره محیط زیست و محیط بانان این اداره اطلاع دهند.

گیلار با نام علمی Anas penelope یکی از سه گونهٔ اردک های روی آب چر از تیرهٔ اردکیان است.

پرنده گیلار با سر بلوطی رنگ، پیشانی و تارک زرد مایل به نخودی، بدن خاکستری و سینه صورتی رنگ، منقار خیلی کوچک، سر گردتر، دم نوک تیز و پر و بال قهوه ای مایل به خرمایی است.


پرواز این پرنده سریع است از سطح آب بر می خیزد و به راحتی در خشکی راه می رود و می دود.
تالاب کانی برازان مهاباد با وسعتی افزون بر 927 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده و از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است.

شهرستان مهاباد با داشتن تالابهای کانی برازان، قوپی باباعلی، حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق همه ساله در فصول بهار و پاییز پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر از جمله سیلوش، آووست، خروس کولی، حواصیل، پلیکان، تنجه، فلامینگو و انواع مرغابی و اردک از جمله اردک های سرسبز، ارده ای، سرحنایی و بلوطی است.

از بین تالاب های این شهرستان، کانی برازان و قوپی باباعلی جزء تالاب های بین المللی به شمار می رود.

شهرستان مهاباد با 215 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.