پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دو روز قبل (یکشنبه ۹۳/۱۲/۱۰) یکی از محیط بانان خراسان شمالی حین گشت زنی در پناهگاه حیات وحش میاندشت متوجه یک یوزپلنگ آسیایی می شود.

محیط بان کمال اخوان که قبلا همیار محیط زیست بوده و به تازگی (از ابتدای اسفندماه) به استخدام محیط زیست خراسان شمالی درآمده است در نخستین شیفت کاری خود با این یوزپلنگ مواجه می شود.

…..تصاویر ثبت شده از یک یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت توسط محیط بان کمال اخوان
وی به راحتی موفق می شود با دوربین تلفن همراه خود از این یوزپلنگ زیبا که در کمال آرامش روی زمین نشسته بود تصویربرداری کند.
محیط بان اخوان در این باره می گوید: حوالی ساعت ۹٫۳۰ صبح یوزپلنگ را از فاصله دور و حدودا یک کیلومتری مشاهده و به طرفش حرکت کردم اما تا زمانیکه به حیوان نزدیک شدم، یوز هیچ واکنشی نشان نداده و به آرامی روی زمین نشسته بود.

پس از آنکه به فاصله ای نزدیک رسیدم، یوز لحظاتی را گارد گرفته و مستقیما به دوربین تلفن همراه من نگاه کرد. سپس از جای خود بلند شد و به آرامی به سمت تپه ماهورها حرکت کرد.
پارک ملی ضامن آهو و پناهگاه حیات وحش میاندشت در استان خراسان شمالی یکی از سه زیستگاه مهم یوزپلنگ آسیایی در کشور به شمار می روند.

طی دو سال گذشته با استفاده از دوربین های تله ای تصاویر متعددی از یوزپلنگ آسیایی و سایر گونه های جانوری در پناهگاه حیات وحش میاندشت به ثبت رسید اما تا پیش از این تصویربرداری از یوز توسط انسان آنهم طول روز مدت زمان طولانی بود که در این منطقه رخ نداده بود.
منبع خبر :پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران