۷ آبان ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز سه شنبه ۹۴/۸/۵ نیروهای یگان محیط زیست شهرستان سربیشه در استان خراسان جنوبی حین گشت و کنترل در مناطق آزاد این شهرستان با یک شکارچی غیرمجاز مواجه شدند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در این باره گفت: مامورین جهت برخورد قانونی با متخلف وارد عمل شده و وی را بازداشت نمودند.

مسعود مستقیم اظهار داشت: در بازرسی از این شکارچی متخلف لاشه یک کبک، لاشه یک خرگوش وحشی، یک قبضه اسلحه شکاری تک لول، یک دوربین چشمی، یک چاقو، ۴ عدد فشنگ ساچمه زنی و دو فشنگ چهارپاره (فشنگ غیرمجاز مخصوص شکار پستانداران بزرگ جثه) کشف و ضبط گردید.


بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست،
جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک کبک معادل دو میلیون ریال و هر یک خرگوش وحشی معادل سه میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین شکارچی متخلف می بایست مبلغ پنج میلیون ریال به حساب دولت واریز می نمود.

متهم که توانایی پرداخت تمام جریمه نقدی را نداشت در مرحله نخست مبلغ دو میلیون و پانصد هزار ریال به حساب دولت واریز نمود.


وی همچنین پرداخت الباقی ضرر و زیان به مبلغ دو میلیون و پانصد هزار ریال را نیز طی ارائه یک فقره چک تضمین نموده و متعهد شد این مبلغ را نیز ظرف یک ماه آینده پرداخت نماید.


متهم علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محیط زیست، در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۱ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد.

ضمنا بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید و دستور مقام قضایی اسلحه و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.