۴ آبان ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر نگهداری غیرقانونی از جانوران وحشی در یک منزل مسکونی در لارستان فارس، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان طی هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی وارد این خانه شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست لارستان در این باره گفت: در جریان بازرسی از این منزل مسکونی دو عدد کبک وحشی، یک طرقه وحشی و دو قمری که همگی زنده بودند به همراه قفس های نگهداری این پرندگان کشف و ضبط گردید.

خدانظر انصاری اظهار داشت: در این رابطه یک نفر متهم به جرم نگهداری غیرقانونی از جانوران وحشی به مراجع قضایی معرفی گردید.

پرندگان کشف شده به دلیل زندگی در شرایط اسارت تغییر در فرم بدنی و خلق و خوی رفتاری داشته و قابلیت رهاسازی در طبیعت را ندارند.
متهم
مبلغ ۶,۲۰۰,۰۰۰ ریال بایت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمود.

طبق قانون شکار و صید خرید و فروش، تکثیر و پرورش، صدور و ورود جانوران وحشی و اجزای بدن آنها بدون حصول مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست غیر قانونی بوده و مواردی که بر خلاف این قانون کشف شود از متخلفین ضبط می گردد.

بر اساس ماده ۱۰ قانون فوق الذکر هر کس مرتکب حمل، عرضه، صدور و فروش جانوران و حشی زنده یا کشته و یا اجزای آنها بدون کسب پروانه از سازمان محیط زیست شود به حبس از یک ماه تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف یک میلیون ریال محکوم خواهد شد.