مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد:
نمونه گیری از ببر سیبری اولویت سازمان برای تعیین تکلیف آن

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست نمونه گیری از ببر سیبری را اولویت این سازمان برای تعیین تکلیف آن دانست.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، 'مجید خرازیان مقدم' با حضور در جمع دوستداران حیات وحش که در اعتراض به وضعیت نگهداری ببر سیبری در برابر سازمان حفاظت محیط زیست تجمع کرده بودند، گفت: پنج سال که از قرنطینه ببر سیبری در باغ وحش ارم می گذرد، همواره اولویت ما بر نمونه گیری این حیوان بوده است.

وی ادامه داد: تاکنون در این مدت مکاتبات زیادی با سازمان دامپزشکی داشته ایم اما به نتیجه نرسیده است. سازمان دامپزشکی اصرار بر انتقال ببر و نمونه گیری در مکان جدید دارد. برای این که تکلیف ببر سیبری هر چه زودتر مشخص شود، سازمان محیط زیست مکانی را برای قرنطینه جدید به دامپزشکی معرفی کرد اما مورد تایید کارشناسان آن سازمان قرار نگرفت.

خرازیان مقدم افزود: بعد از آن منطقه حفاظت شده سمسکنده در استان مازنداران معرفی شد که مورد موافقت سازمان دامپزشکی قرار گرفت.

وی تاکید کرد: از آنجا که انتقال چنین گونه ارزشمندی باید با رعایت ملاحظات محیط زیستی و فنی انجام شود، بر این اساس جلسه ای با مدیرکل محیط زیست استان مازنداران و کارشناسان آن برگزار کردیم که در این جلسه مدیرکل یک سری ملاحظات فنی دال بر عدم انتقال ببر سیبری اعلام کرد.

خرازیان مقدم افزود: ملاحظات فنی به گونه ای بود که نمی توانستیم آن را برطرف کنیم، از این روز از انتقال ببر به سمسکنده منصرف شدیم. بعد از برگزاری جلسات و نشست های متعدد باز هم بر این خواسته خود اصرار داریم که سازمان دامپزشکی در محل کنونی قرنطینه ببر سیبری (باغ وحش ارم) از این حیوان نمونه گیری کند.

وی گفت: نامه درخواست سازمان حفاظت محیط به سازمان دامپزشکی و در صورت لزوم به وزیر جهادکشاورزی امروز مکتوب خواهد شد، همچنین قرار شد در صورت لزوم رییس سازمان محیط زیست با وزیر جهاد کشاورزی به صورت شفاهی در این مورد صحبت کند.

خرازیان مقدم اظهار کرد: زمانی که نمونه گیری انجام شود، اگر جواب منفی باشد دال بر این است که حیوان سالم است که در آن صورت، سازمان محیط زیست در مدت 24 ساعت ببر را منتقل می کند اما اگر جواب مثبت باشد در آن زمان سازمان دخالتی نخواهد کرد و دامپزشکی بر اساس ضوابط و قوانین موجود خود رفتار می کند.

وی گفت: اکنون هزینه نگهداری این حیوان ماهانه 10 میلیون تومان است که سازمان حفاظت محیط زیست آن را تامین می کند بنابراین مسئله مالی مطرح نیست و سازمان محیط زیست از هیچ اقدامی برای تعیین تکلیف هر چه زودتر این حیوان دریغ نمی کند.

خرازیان مقدم تاکید کرد: تا زمانی که سازمان دامپزشکی بگوید این ببر مشکوک به بیماری است، انتقال از نظر ما عملی نیست و بهترین روش نمونه برداری در محل فعلی است.

وی گفت: هر چند اولویت ما گونه های بومی است، اما ببر سیبری به عنوان یک ذخیره ژنتیکی با ارزش از اهمیت زیادی برخوردار است و تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا هر چه زودتر تکلیف این گونه ارزشمند مشخص شود.

یکی از تجمع کنندگان این سوال را مطرح کرد: سازمان دامپزشکی می گوید چرا با وجود تایید سمسکنده، سازمان محیط زیست از انتقال ببر خودداری می کند؟ خرازیان مقدم در پاسخ گفت: ملاحظات فنی که از سوی مدیرکل محیط زیست استان مازندران برای انتقال ببر سیبری مطرح شد، کاملا منطقی بود، زمانی که سازمان دامپزشکی پاسخ سوال پنج ساله سازمان محیط زیست را بدهد ما نیز جواب سوال دو تا سه ماهه آن سازمان را خواهیم داد.

وی تاکید کرد: از سازمان دامپزشکی می خواهیم علت نگرفتن نمونه از ببر سیبری را در قرنطینه فعلی به صورت مکتوب به سازمان محیط زیست ارسال کند تا مورد بررسی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: با صدای بلند می گویم محیط زیست تصمیم بر انتقال ببر به سمسکنده داشت اما بنا بر ملاحظات فنی مطرح شده از این تصمیم منصرف شده است چون اگر کوچکترین مشکل برای آن منطقه پیش بیایید نمی توانیم پاسخگو باشیم از این رو بهترین و عملی ترین کار این است که در مکان فعلی نمونه گیری شود.
پنج سال پیش مدیریت وقت سازمان حفاظت محیط زیست دو قلاده ببر را در مقابل دو قلاده پلنگ از سیبری وارد ایران کرد اما به دلیل آماده نبودن محل زندگی، این حیوانات به باغ وحش ارم منتقل و پس از مدتی اعلام شد که به علت تغذیه نادرست به بیماری مشمشه مبتلا شدند.

بر اثر این بیماری، یکی از ببرها تلف شد و به علت مشکوک بودن، ببر دوم در قرنطینه قرار گرفت که بعد از گذشت پنج سال همچنان بلاتکلیف است.

مشمشه بیماری باکتریایی واگیردار و خطرناکی است که بیشتر در تک سمی ها مشاهده می شود. این بیماری بسیار کشنده در اسب ها بیشتر دیده شده و از بیماری های مشترک انسان و دام است.
قرار بود سازمان حفاظت محیط زیست مکانی جدید را برای نگهداری ببر سیبری به سازمان دامپزشکی معرفی کند که بر این اساس ابتدا مکانی را در باراجین منطقه ای در شمال شهر قزوین ابتدای آزاد راه قزوین زنجان که تا دامنه های البرز غربی امتداد دارد، معرفی کرد که بعد از بازرسی کارشناسان سازمان دامپزشکی مورد موافقت آنها قرار نگرفت.

سپس مکان دیگری در منطقه پناهگاه حیات وحش سمسکنده در استان مازندران معرفی و مورد تایید کارشناسان سازمان دامپزشکی قرار گرفت اما نکته قابل توجه در انتقال ببر سیبری، موافقت اداره کل محیط زیست استان مازندران است زیرا بعد از انتقال مسوولیت نگهداری از این گربه سان ارزشمند برعهده این اداره کل خواهد بود بنابراین نیاز به بررسی بیشتری دارد.

امروز جمعی از دوستداران حیات وحش با تجمع در برابر سازمان حفاظت محیط زیست در پارک پردیسان تهران خواستار روشن شدن هر چه سریعتر وضعیت ببر سیبری شدند.