گرگان - ایرنا- آغاز فصل صید ماهی و گسترده شدن تور صیادان باعث شده که این روزها فک های خزری بیشتری در تور ماهیگیران گرفتار، اما با کمک محیط بانان تجات یافته و دوباره به دریا بازگردند.

رئیس محیط زیست شهرستان های گمیشان و بندرترکمن روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این روزها با توجه به فصل صید تعداد بیشتری از فک ها در تور ماهیگیران گرفتار می شوند اما ارائه آموزش های لازم در خصوص آسیب نرساندن به این تنها پستاندار دریای خزر باعث شده تا صیادان فک های به تور افتاده را به ایستگاه های محیط زیست تحویل داده تا به دریا بازگردانند.

علی بیانی با اشاره به چهار مورد گرفتاری فک ها در تورهای ماهیگیری در حوزه این شهرستان ها اضافه کرد: در آخرین مورد یک فک گرفتار در تور از سوی ماهیگیران به ایستگاه صیادی مرزی فرید پاک تحویل و از آنجا به مرکز فک های خزری آشوراده منتقل شد که پس از تیمار و درمان در دریای خزر رهاسازی گردید.


به گفته وی این فک نر و حدود ده ساله با طول 143 سانتیمتر و قطر بدن (تنه) 127 سانتیمتر بود.
بیانی اضافه کرد: فک های گرفتار در تور ماهیگیران توسط دامپزشک مرکز سگ های دریایی در ایران معاینه و پس از انجام اقدامات لازم و نمونه برداری در دریای خزر رها می شوند.

فصل صید ماهیان استخوانی از بیستم مهر در استان گلستان آغاز شده و تا پایان فروردین 94 ادامه خواهد داشت.

بیانی همچنین افزود که با همکاری محیط زیست و مرکز نمایندگی سگ های آبی کشور هلند در ایران دوره های آموزشی برای گروه های هدف برگزار و چگونگی برخورد و یا گرفتن فک های مصدوم و نیز انجام تیمارهای ایتدایی در دوره های مقدماتی به فرا گیران آموزش داده شده است.

به گفته وی این دوره ها سال گذشته برای صیادان منطقه و همچنین کارشناسان و محیط بانان اداره محیط زیست برگزار شد.

به گزارش ایرنا فک تنها پستاندار دریای خزر بوده ،جمعیت این گونه با ارزش در سال های قبل در فرم نزولی قرار گرفته بود که با توجه به همکاری محیط زیست و صیادان منطقه و نیز نمایندگی مرکز بازتوانی سگ های آبی کشور هلند در ایران،ا ز این روند جلوگیری و باعث نجات این گونه ارزشمند از انقراض شد.

فک خزری زندگی اجنماعی داشته و در دسته های بزرگ مشاهده می شود، مهمترین اندام حسی فک مانند سایر سگ های آبی سبیل های آن می باشد که این حیوان را قادر می سازد بدون حس بینایی و شنوایی به شکار ماهی در زیر آب بپردازد.

در هر تار از این سبیل ها 100 رشته عصبی وجود دارد که از دست دادن این عضو نقص بزرگی برای فک های خزری محسوب می شود.

فک های خزری گاه در دام و تورهای صیادی سرگردان موجود در پهنه آبی خزر گرفتار و در صورت نجات پیدان نکردن، به سبب کمبود اکسیژن دچار خفگی شده و یا بدلیل جراحات وارده تلف می شوند.

در سال های اخیر اقدامات تشویقی و ترغیبی مؤثری برای رهاسازی فک های گرفتار در تور ماهیگیران صورت پذیرفته که رهاسازی چند فک خزری در سال گذشته و امسال از جمله اقدام های مشترک نماینده مرکز درمانی هلند (مرکز سگ های دریایی در ایران) و واحد محیط زیست دریایی اداره محیط زیست شهرستان ترکمن بوده است.

گروه امداد و نجات فک خزر در سال 89 با کمک مرکز تحقیقاتی درمانی سگ دریایی در کشور هلند و با همراهی سازمان حفاظت محیط زیست ایران شروع به کار کرد.

فک ها در تابستان، بهار و پاییز بیشتر در آب های ایران زندگی می کنند و برای زایمان به مناطق یخی در شمال دریای خزر مهاجرت می کنند.

همچنین در سالهای اخیر اقدامات و برنامه های فرهنگی و تشویقی متعددی در جهت افزایش رغبت اهالی به حفاظت از این گونه با ارزش توسط محیط زیست اجرا شده است.

آشوراده تنها جزیره ایرانی دریای خزر در حوزه شهرستان ترکمن واقع است، بندرترکمن با افزون بر 60 هزار نفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان واقع می باشد.