۳۰ مهر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): شب گذشته (چهارشنبه ۹۴/۷/۲۹) به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر ورود یک شکارچی غیرمجاز به منطقه آزاد کهمره سرخی از توابع فیروزآباد فارس، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان راهی منطقه مذکور شدند.

رییس اداره محیط زیست فیروزآباد در این باره گفت: محیط بانان در مسیرهای احتمالی تردد متخلفین اقدام به ایجاد راهبند و کمین نمودند و پس از مدتی انتظار در ساعت ۱۰ شب یک خودروی نیسان آبی رنگ را مشاهده نمودند که در جاده های فرعی در حال عبور بود.

هوشنگ علیپور اظهار داشت: مامورین نیسان را متوقف نموده و در بازرسی از درون خودرو لاشه کامل یک خوک وحشی به همراه یک اسلحه تک لول مجاز، تعداد ۲۸ عدد فشنگ ساچمه زنی و ۱۲ عدد فشنگ غیرمجاز چهارپاره کشف و ضبط گردید.در این رابطه سه متهم بازداشت شده و پس از تنطیم صورتجلسه تخلف با دستور دادستان تا تامام تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی در کلانتری بازداشت شدند تا پس از تعطیلات به جرم صورت گرفته رسیدگی شود.

متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۱ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهند شد.


بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک خوک وحشی معادل ۸ میلیون ریال تعیین شده است که متهمین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نمایند.


ضمنا بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید و دستور مقام قضایی سلاح های مجاز و مهمات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.