گرگان - ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستانهای بندرترکمن و گمیشان گفت: عضو یکی از تشکل های زیست محیطی منطقه، یک بهله عقاب صحرایی مصدوم را به محیط بانان غرب استان گلستان تحویل داد.

علی بیانی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو تماس یکی از اعضای تشکل زیست محیطی حافظان ساحلی چارقلی، محیط بانان با حضور در یکی از مناطق مسکونی مجاور تالاب بین المللی گمیشان این عقاب مصدوم را مشاهده و به اداره انتقال دادند.

به گفته وی این پرنده شکاری آسیب دیده که توانایی پرواز نداشت پس از بیومتری و ثبت اطلاعات مورد نیاز جهت سیر مراحل بازتوانی و کسب قابلیت رهاسازی به اداره امور حیات وحش محیط زیست استان گلستان منتقل شد.

عقاب صحرایی از جمله گونه های حمایت شده سازمان محیط زیست و پرنده شکاری و بزرگ با سینه ای پهن و پر و بالی به رنگ قهوه ای است که طیف وسیعی از تنوع رنگ از قهوه ای تیره تا روشن در بال و پرآن دیده می باشد.

رنگ پرهای پشتی و نیز پرهای سر و گردن کمی تیره تر از پرهای بال و سطح شکمی می باشد، شاه پرهای اولیه سیاه رنگ بوده و بقیه پرهای بال به رنگ قهوه ای است.

این پرنده از پستانداران کوچک مانند خرگوش ها ، پرندگان و جوندگان و مردارهای تازه تغذیه می کند و در استپ های باز، نواحی بیابانی و نیمه بیابانی، کوهپایه ها، نزدیک تالاب ها و حوالی شهرهای بیابانی به سر می برد.


عقاب صحرایی اغلب آشیانه خود را روی درخت می سازد.


بیانی همچنین گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، همیاران و علاقه مندان به محیط زیست تعداد 9 قطعه انواع پرندگان مصدوم و آسیب دیده را به اداره حفاظت محیط زیست بندرترکمن تحویل داده اند.
وی در خصوص جایگاه تشکل های محیط زیستی نیز اظهارکرد: در دوره جدید مدیریت محیط زیست شاهد احیای تشکل ها و سمن های حامی محیط زیست بوده و حمایت و پشتیبانی از سازمان های مردم نهاد از خط مشی های اصلی سازمان بیان می شود.

به گفته وی در شهرستانهای بندرترکمن و گمیشان هفت تشکل محیط زیستی در حال فعالیت بوده که بیش از 750 نفر عضو دارند.

تالاب گمیشان و منابع آبی این دو شهرستان از زیستگاه های پرندگان بیشمار بومی و مهاجر است.
شهرستانهای گمیشان و بندرترکمن در غرب استان گلستان واقع هستند.