ارومیه ـ ایرنا ـ رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: بازدیدهای اخیر از تالاب های شمالی استان بیانگر آغاز مهاجرت پرندگان به این منطقه برای زمستان گذرانی است.

امید یوسفی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: آذربایجان غربی در مسیر مهاجرت پرندگان بوده و با توجه به اینکه این پرندگان از شمال وارد استان می شوند، تالاب و منابع آبی شمال استان ازجمله ماکو، خوی، چالدران، پلدشت و اطراف رودخانه ارس اولین میزبان این پرندگان هستند.

وی اظهارکرد: پایش ها در این مناطق بیانگر آغاز مهاجرت گونه های مختلف پرندگان ازجمله اردک سرسفید، آنقوت، فلامینگو، غاز خاکستری و درنای معمولی است.

یوسفی گفت: بررسی ها بیانگر پایین بودن سطح آب تالاب های شمال استان است که سعی شده مشکلات موجود برای حضور پرندگان مهاجر با هماهنگی با دستگاه های مرتبط و رهاسازی حق آبه تالابی رفع شود.

وی اضافه کرد: مهاجرت پرندگان به منابع آبی و تالابی استان در صورت فرا رسیدن زود هنگام فصل سرما در عرض های شمالی سیبری زودتر انجام می شود.

به گزارش ایرنا ، مهمترین تالاب های شمال استان شامل آق گل ، بورالان ، یاریم قیه ، کنیکور یا همان عشق آباد ، دریاچه پشت سد ارس و سد بارون و برخی آبگیرهای فصلی است که سالانه علاوه بر میزبانی از پرندگان مهاجر و زمستان گذران ، پذیرای پرندگانی است که تمام فصول را در استان ماندگار می شوند.

آذربایجان غربی دارای 30 تالاب فصلی و دایمی است که سالانه افزون بر 60 هزار پرنده در این تالاب ها فرود می آیند.


منبع:ایرنا