با عرض سلام خدمت اساتید و دوستان

مطلب زیر در حین گشت و گذار در guppies.com به چشمم خورد که به نظرم مطلب جالبی بود . به همین خاطر در فروم قرار میدم و امیدوارم مفید باشد . ضمنا" هر کدام از دوستان در این زمینه تجربیات یا دانشی دارند بفرمایند تا دیگران نیز استفاده کنند .
غیر شفاف شدن آب (تار شدن آب)

تار شدن بیش از اندازه آب به عموما" به یکی از چهار دلیل زیر می باشد :

1 – ذرات گرد و غبار در شن های کف آکواریوم

2 – رشد ناگهانی جمعیت باکتری ها

3 – موازنات نا متعادل شیمیایی

4 – آب سبز یا جلبک ها

حال به بررسی هر یک از عوامل بالا می پردازیم :


1 – ذرات گرد و غبار در شن های کف آکواریوم:

پدیده تار بودن آب عموما" به دلیل وجود ذرات معلق گرد و خاک موجود در شن کف آکواریوم می باشد که به دلیل شستشوی غیر اصولی این شنها در ابتدای راه اندازی تا روز سوم مشاهده می شود . بهترین روش برای شستشوی شن ها جوشاندن آنها با محلول غلیظ آب نمک هست که بعد از جوشاندن هم باید چند بار آبکشی نمود .


2 – رشد ناگهانی جمعیت باکتری ها

این مورد به صورت مه خاکستری رنگ مشاهده می شود . عامل این مسئله رشد ناگهانی و انفجار جمعیت باکتری ها است و عموما" در آکواریوم های تازه راه اندازی شده اتفاق می افتد . دلیل این رشد ناگهانی بر هم خوردن موازنات باکتری ها و پسماندهای غذایی در آب تانک است . بهترین راه برای حل این مسئله سیفون کردن منظم می باشد . بهترین راه جلوگیری نیز غذادهی متناسب و به اندازه به ماهیان است . البته این رشد ناگهانی باکتری ها در دوهفته اول ضرری برای ماهیها ندارد .


3 – موازنات نا متعادل شیمیایی

بروز این واکنش های نامتعادل باعث به وجود آمدن یک مه خاکستری مایل به سفید در آب آکواریوم میشود . علت این مسئله پیچیده می باشد ولی به طور کلی می توان گفت در آب هایی که سختی بالا و مواد معدنی زیادی دارند این حالت اتفاق می افتد .
همچنین مواد شیمیایی اضافه شده به نآب نظیر ضد کلرها نیز باعث بروز این مسوله میشود . سیفون کردن منظم و جایگزینی آب کنترل شده که به روش طبیعی و بدون اضافه کردن ضد کلر ، کلرزدایی شده باشد به حل این مسئله کمک کند .


4 – آب سبز یا جلبک ها


راه های جلوگیری از این اتفاق عبارتند از :

1 – از تابش مستقیم نور خورشید به آکواریوم خودداری نمایید .

2 – نور آکواریوم نباید بیش از 12 تا 14 ساعت روشن باشد .

3 – مواد غذایی ته نشین در آب را با سیفون منظم خارج کنید .

به خاطر داشته باشید جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب و غذادهی به اندازه دو عامل مهم در پیشگیری از تشکیل این دو مورد است .با تشکر
معین
پدیده تار شدن آب (cloudy water) ء - تالار های نیک صالحی