برس کشیدن موی گربه همیشه کار راحتی نیست، گربه شما ممکن است علاقه ای به این کار نداشته باشد. اما هرچه زودتر اقدام به برس کشیدن موی گربه شود ( در سنین پایین ) بهتر است و گربه زودتر با این کار آشنا شده و به آن علاقه مند می شود.
در این مطلب، پیشنهاداتی به شما داده شده که در برس کشیدن موی گربه کمک کننده است.

مرحله اول:

انتخاب برس مناسب گربه: نوع برسی که قرار است استفاده کنید به جنس و مدل موهای گربه شما بستگی دارد، بعضی گربه ها ( به خصوص آنهایی که موهای گره دار دارند ) به یک شانه هم در کنار برس احتیاج خواهند داشت، به هر حال برای این مورد باید به پت شاپ مراجعه نمائید.


مرحله دوم:

گربه را بگیرید و در محلی که برای برس کشیدن گربه راحت و مناسب است بنشینید. از آنجایی که اکثر گربه ها هنگام برس کشیدن هم موی زیادی را به اطراف پخش می کنند می توانید این کار را در بیرون از محیط خانه و یا قسمتی از خانه که جمع کردن موی گربه راحت باشد انجام دهید.

گربه شما تا زمانی که دست شما را لیس می زند یا خُرخُر می کند یعنی خوشحال است و برای برس کشیدن با شما همکاری می کند.
برس کشیدن را از ناحیه پشت بدن گربه و به آرامی و با مکث های طولانی مدت آغاز کنید.

 

آرام باشید و سعی کنید حواستان به گربه باشد تا هرگونه واکنش ناشی از نارضایتی گربه را متوجه شوید.
اگر در حین برس کشیدن، گربه شما را گاز گرفت، احتمالا” ناحیه ای از بدنش را برس کشیدین که باعث نارضایتی او شده و یا اینکه برس در گره موی گربه گیر کرده و این امر باعث آزار گربه شده است.

مرحله سوم:

هرچند وقت یک بار ، برس را چک کنید تا مطمئن شوید به وسیله موهای گربه مسدود نشده باشد. موهایی که در برس گیر کرده را خارج کنید، این کار کمک می کند عملکرد برس بهتر شود.


مرحله چهارم:

آزاد گذاشتن گربه: گربه ها دوست دارند بعد از برس کشیدن، آنها را به حال خود رها کنیم، شاید برای دقایقی گوشه ای مخفی شوند تا خستگی ناشی از برس کشیدن را از تن به در کنند…..آنها را به حال خود رها کنید!


نکات و دانستنی های کوتاه در مورد برس کشیدن گربه :

۱- معمولا” گربه ها به ناز و نوازش و به اینکه موهایشان را برس بکشید علاقه مند می شوند به خصوص اگر از بچگی به این کار عادت کرده باشند.

۲- فقط در زمان و مکانی که گربه دوست دارد و آمادگی برس کشیدن دارد اقدام به این کار کرده و به هیچ عنوان موی گربه را به اجبار برس نکشید.

۳- همیشه به آرامی، مهربانانه و با حوصله موی گربه را برس بکشید.

۴- بعضی گربه ها دوست دارند برس را گاز بزنند!!! می توانید ۲ برس تهیه کنید، یکی برای برس کشیدن گربه و دیگری را در اختیار گربه قرار دهید تا سرگرم شود.

۵- برسی انتخاب کنید که گربه شما آن را دوست داشته باشد، حتی رنگ برس گربه هم می تواند مهم باشد.

۶- زمانی را برای برس کشیدن موی گربه انتخاب کنید که خلق و خوی خوبی دارد و حال و حوصله این کار را هم دارد. اغلب گربه ها درست بعد از بیدار شدن از خواب، موقع غذا خوردن و وقتی خودشان مشغول نظافت موهایشان هستند تمایلی به برس کشیدن موهایشان ندارند.

۷- اگر موی گربه شما گره های بدی دارد، شاید نیاز باشد آنها را کوتاه کنید و یا به صورت حرفه ای حذف کنید. همین گره ها دلیل قانع کننده ای برای اهمیت برس کشیدن مداوم موی گربه های مو بلند هستند. همچنین برس کشیدن روزانه، در کاهش تجمع مو در معده گربه و استفراغ ناشی از آن موثر است.

۸- بعد از اتمام برس کشیدن ، می توانید با کشیدن یک حوله یا ابر مرطوب روی بدن گربه، موهای اضافی را بردارید ( این کار را در یک جهت انجام دهید ).

۹- موقع برس کشیدن سر، اطراف گوش ها و زیر شکم گربه مراقب باشید، شاید گربه حساسیت نشان دهد.


۱۰- گربه را مجبور به ماندن و ایستادن نکنید، عصبانی کردن گربه عواقب بدی دارد!

۱۱- حتما” قبل از شروع کار برس کشیدن گربه، یک حوله یا پارچه روی لباس خود بیاندازید، یا لباسی بپوشید که اگر موی گربه به میزان زیاد به آن چسبید، برای شما نگران کننده نباشد