۳۰ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در جریان عملیات حساب شده و هماهنگ یگان های محیط زیست چهار شهرستان خراسان رضوی و پلیس آگاهی شهرستان تایباد، دو نفر از اعضای یک باند زنده گیری و قاچاق پرندگان شکاری به کشورهای حوزه خلیج فارس دستگیر شده و از مخفیگاه قاچاقچیان دو عدد بالابان زنده کشف و ضبط گردید.

به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر فعالیت های مجرمانه یک باند سازمان یافته در زمینه صید و قاچاق پرندگان شکاری به کشورهای حوزه خلیج فارس، نیروهای یگان محیط زیست استان خراسان رضوی به تحقیق در این زمینه مشغول شدند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی که خود نیز در جریان عملیات حضور داشت در این باره گفت: با اقدام هماهنگ چهار شهرستان خواف، تایباد، تربت جام و فریمان پس از چندین روز تحقیق و بررسی مخفیگاه متخلفین در شهرستان کاریز از توابع تایباد شناسایی گردید.

حمید صالحی اظهار داشت: محیط بانان موضوع را به دادستان منتقل نموده و روز گذشته با دستور مقام قضایی پس از صدور حکم ورود به منزل به همراه نیروهای پلیس آگاهی تایباد به منزل متهمین مراجعه نمودند.

مامورین پس از مراجعه به محل مورد نظر قصد ورود به منزل را داشتند اما افراد داخل خانه با وجود همراه داشتن حکم قضایی توسط مامورین از باز کردن درب خانه خودداری نمودند.

در این لحظه محیط بانان متوجه شدند که یکی از مختلفین وارد پشت بام خانه شده و قصد دارد به منظور از بین بردن آثار جرم، دو پرنده شکاری را در آسمان رها کند.

مامورین بلافاصله خود را به روی پشت بام خانه رساندند تا از پرواز دادن پرندگان شکاری جلوگیری کنند اما متخلف لحظاتی پیش از آنکه محیط بانان خود را به پشت بام برسانند پرنده ها را در آسمان رها کرده و متواری می شود.
……………………
…..
اولین بالابان های رها شده توسط یکی از محیط بانان مهار می شود

با توجه به اینکه پرندگان صید شده مدتی را بدون حرکت در منزل نگهداری شده بودند و همچنین به دلیل عجله و فرار متخلف با چشمان بسته رها شدند، توانایی پرواز طولانی را نداشته و پس از مدتی پرواز در ارتفاع پایین با سرعت عمل محیط بانان مجددا زنده گیری شدند.


…………………………
دومین بالابان رها شده نیز توسط محیط بانان مهار می شود


مامورین پس از گرفتن دو پرنده شکاری بالابان درب خانه را نیز گشوده و به همراه مامورین پلیس آگاهی وارد منزل متخلفین شدند.……………
…..
یکی از بالابان های مهار شده توسط محیطبانان بر روی پشت بام خانه قاچاقچیان


در جریان بازرسی از این مکان اجزای بدن یک قوچ وحشی نیز کشف و ضبط و دو نفر از متخلفین در این رابطه بازداشت شدند.
…………………………….
.
اجزای بدن قوچ وحشی کشف شده از درون منزل متخلفین

در این رابطه پرونده ای در مراجع قضایی تشکیل شده و دو متهم دستگیر شده جهت سیر مراحل قانونی به دادگاه معرفی شدند.


دو بالابان کشف شده هم اکنون در اداره محیط زیست تحت تیمار و مراقبت هستند تا پس از رسیدن به شرایط مطلوب در طبیعت رهاسازی شوند.
…………………………

بالابان های کشف شده از قاچاقچیان پس از انتقال به اداره محیط زیست

پرندگان شکاری به شدت مورد علاقه قوش بازان عرب می باشند و برای خرید آنها مبالغ بالایی را پرداخت می کنند. شیوخ عرب با آموزش این پرندگان از آنان برای شکار، به ویژه شکار هوبره استفاده می کنند.


زنده گیری، شکار و قاچاق این پرندگان (به خصوص خانواده شاهین ها) به کشورهای حوزه خلیج فارس، نسل این گونه های ارزشمند کشور را در آستانه انقراض قرار داده است.


قانونگذار سنگین ترین مجازات را در بین تخلفات شکار و صید، در مورد تخلفات مربوط به شکار، صید و قاچاق پرندگان شکاری تعیین نموده و هر دو مجازات حبس (۳ سال) و جزای نقدی را همزمان برای این گروه از متخلفین در نظر گرفته است.

بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده (به مدت ۳ سال)، به جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین علاوه بر مجازات فوق طبق لیست جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه نقدی قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک از پرندگان شکاری شاهین، بالابان، بحری، طرلان و لاچین معادل ۶۰۰ میلیون ریال و بابت هر یک قوچ وحشی معادل ۱۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.
………………………
……
بالابان های کشف شده از قاچاقچیان پس از انتقال به اداره محیط زیست


بنابراین متهمین دستگیر شده در تایباد علاوه بر مجازات از بابت جنبه عمومی جرم، می بایست مبلغ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال
(۱۳۰ میلیون تومان) ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت پرداخت نمایند.