همانند اکثر حیوانات گربه ها نیز دارای خصوصیات متنوع بر اساس ویژگی های فردی و نژادی خود می باشند. لذا شما لازم است در زمان انتخاب گربه جهت نگهداری در منزل به این نکته توجه فرمایید. عموما گربه ها آرام هستند و در صورت برخوردار بودن از شرایط محیطی و تغذیه ای مناسب کمتر دچارمشکلات رفتاری می شوند. شما می توانید در زمان تربیت کردن بچه گربه با اتخاذ روش های مناسب و صحیح از بروز مشکلات رفتاری درآینده اجتناب کنید ولی در مورد گربه های بالغ و مسن تغییر رفتارهای غلط و تبدیل آن ها به رفتار دلخواه شما قدری سخت و در برخی از موارد ناممکن خواهد بود به عنوان مثال از بین بردن ترس و وحشت در مورد گربه هایی که قبلا در این رابطه تربیت نشده باشند تا حدودی سخت خواهد بود. در صورت نگهداری گربه ای که از بچگی با شما همراه نبوده است، لازم است با کسب و اخذ تاریخچه از صاحب قبلی اطلاعات کافی در مورد او کسب کنید تا بهتر او را تربیت نمایید.

اجتماعی کردن
منظور از اجتماعی کردن جایگزین کردن برخی از شرایط زندگی ما به جای غرایز گربه است. در این حالت سعی بر آشنا کردن بیشتر گربه با محیط اجتماعی انسان ها و جهان پیرامون آن است. برای نیل و رسیدن به این هدف باید آموزش های لازم را انجام داد و از صبر و حوصله کافی برخوردار بود.
آن چه شما می توانید انجام دهید:
1. برای آموزش به بچه گربه ها و اجتماعی کردن آن ها لازم است آن ها را به تمام جاهایی که می روید منتقل کنید و آن ها با افراد، مکان ها و مناظر، صدا ها و بوهای جدید در حد امکان آشنا شوند. حتی گربه ها بچه ها را هم خیلی دوست دارند و در صورت آموزش صحیح آن ها محیط مناسب و شادی بخش در خانواده ایجاد می شود.
2. سعی کنید با گربه ی خود زیاد بازی کنید. اکثر گربه ها بازی هایی را که غرایز آن ها را تحریک می کند و آن ها را به فعالیت وا می دارد دوست دارند و از تعقیب و گریز لذت می برند.
3. بهتر است از همان روز اول آموزش ها را شروع کنید. شما در می یابید که اگر به اندازه ی کافی اسباب بازی در اختیار بچه گربه ها قرار دهید درسن بلوغ وسایل منزل و تجهیزات موجود در منزل برای آن ها عادی و معمولی خواهد بود و نسبت به ان ها بی توجه خواهند می شوند.
4. بهتر است ابتدا در جهت یافتن علائق مورد توجه گربه ی خود اقدام کنید. علاوه برآن در برابر عکس العمل مثبت نسبت به آموزش آن ها و تمرین ها از طرف شما، غذای مورد علاقه ، اسباب بازی دلخواه یا بازی مورد پسند را برای او مهیا کنید.
5. برای آموزش او در جهت عدم انجام برخی از کارها مانند جویدن سیم برق و یا تخریب وسایل منزل نیز باید عکس العمل مناسب را از طرف خود ابراز کنید. برای تربیت گربه خود در این موارد می توانید به بدن یا صورت او اسپری آب بپاشید یا با صدای بلند و ترسناک نظر او را جلب کنید. مثلا می توانید یک قوطی فلزی را پر از سکه کنید و با تکان دادن آن و تولید صدای ناهنجار توجه گربه ی خود را به آموزش معطوف کنید.
6. در صورتی که گربه ی شما در سن بلوغ باشد و قصد اجتماعی کردن و تربیت او را داشته باشید با مشکلات بیشتری روبه رو خواهید شد. آن ها ممکن است به صورت غریزی از خود رفتارهایی را نشان دهند که برای شما تعجب آور باشد. باید در نظر گرفت که در زمان ورود به خانه ای که در آن جا قبلا گربه های دیگری نیز بوده اند گربه شما در محل جدید بر حسب غریزه رفتارهای خاصی از خود بروز خواهد داد.
7. باید توجه داشته باشید که گربه ها از نظر نژادی دارای خصوصیات رفتاری متفاوتی هستند به طوری که مثلا برخی از آن ها زود اجتماعی می شوند ولی برخی دیگر به سختی خود را با شرایط جدید تطبیق می دهند گربه های سیامی دارای حس خشونت و وحشی گری بالایی هستند و به صورت نیمه وحشی می باشند. ولی برعکس گربه پرشین مو بلند خیلی آرام ، خونسرد و اهلی می باشد
.
تربیت گربه از نظر رفتاری ( Behavioural training )
علی الرغم کوشش و سعی فراوانی که از طرف شما برای تربیت گربه و حذف برخی از عادات نامطلوب او می شود ولی در برخی از موارد باید از روش های درمانی بهره جست. در رابطه با روش های کنترل رفتار و اجرای آن ها در محیط منزل نیاز به صبر و شکیبایی فراوان می باشد. در صورت صلاحدید دکتر دامپزشک در برخی موارد برای درمان عادات و رفتارهای ناهنجار از هورمن ها و دارو های آرام بخش استفاده می شود.
آن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:
1. برای تشویق و ترغیب گربه به رفتار های اجتماعی مطلوب و مناسب شما می توانید از روش های برخورد مثبت و منفی استفاده نمایید.
2. در صورت چنگ زدن به وسایل منزل توسط گربه، زخم کردن خود توسط چنگال ها، حمله به مردم و یا بروز هر حالت تهاجمی دیگر شما می توانید از برخی انواع اسباب بازی هایی که سبب ترس و وحشت در گربه نخواهند شد استفاده نمایید و بدین صورت فکر او را منحرف کنید ولی این اسباب بازی یا آب فشان دستی و آب پاشیدن به طرف او سبب انحراف فعالیت گربه و تغییر رفتار او خواهد شد. حتی در برخی از موارد تولید صداهای ناگهانی هم سبب ترس خفیف در گربه و حذف رفتارهای ناخوشایند در او خواهد شد. برای استفاده از روش تربیت با تولید صدای ناگهانی نباید گربه با آن صدا آشنایی قبلی داشته باشد و بهتر است برای او آن صدا غیر منتظره باشد تا سبب هراس و تعجب او شود و اثر تربیتی مناسبی داشته باشد. بهتر است در زمان استفاده از صدای غیر منتظره به گربه ی خود نگاه نکنید تا تصور کند که عامل صدا از طرف شما نبوده، و بدین صورت اثر مثبت خود را اعمال کند.
3. در صورت جویدن سیم برق و وسایل منزل توصیه می شود از اسپری های مخصوص با بوی تند، سس فلفل دارای طعم تند و مواد مشابه که سبب ایجاد حالت انزجار در گربه می شود استفاده نمایید. گربه ها از رایحه و قوی متنفر هستند، لذا شما می توانید از این عامل برای تربیت گربه خود استفاده نمایید.
4. باید توجه داشت که هرگز با روش های فیزیکی اقدام به تنبیه گربه نشود چون این کار سبب ایجاد خاطره تلخ و نامطلوب در او خواهد شد، لذا به هیچ عنوان تنبیه بدنی توصیه نمی شود.
5. در زمان بروز مشکلات رفتاری که عامل اصلی آن ها روانی است ممکن است دکتر دامپزشک از روش های درمان دارویی استفاده نماید. می توان با صلاحدید دکتر دامپزشک از داروهای ضد اضطراب در طول دوره تربیت وتعدیل رفتار به هدف کاهش ترس و اضطراب گربه بهره جست.
6. برای کاهش بروز رفتارهای تهاجمی گربه ها در زمانی که فرزند جدیدی وارد زندگی اعضای خانواده می شود، حیوان خانگی جدیدی اضافه می شود. در مواردی که محل زندگی گربه شما تغییر می کند و یا حتی در زمان رفتن به تعطیلات و سپردن گربه خود به دوستان و آشنایان بهتر است از آرام بخش های خفیف تر تحت نظر دکتر دامپزشک استفاده نمایید.
7. برخی از مشکلات رفتاری گربه ها مربوط به تغییرات هورمونی، فصل تولید مثل و موارد مشابه می باشد که برای کاهش و از بین رفتن این مشکلات می توان گربه نر یا ماده را با روش های جراحی عقیم نمود.

در زمانی که گربه گوش های خود را به صورت باز و پهن شده می کند، علامت ترس و استرس است .

مشکل قرار گرفتن گربه در در ظرف مخصوص ادرار جهت دفع
یکی از مشکلات رفتاری عمده اکثر افرادی که اقدام به نگهداری از گربه در منزل خود می کنند عادت به دفع ادرار در جایگاه مخصوص این کار است. در درجه اول لازم است گربه از نظر وجود بیماری ها ومشکلات ادراری مورد بررسی و معاینه دقیق دامپزشکی قرار گیرد. گاهی به علت بی علاقگی به ظرف ادرار گربه مناطق دیگری مانند سطح حمام یا آشپزخانه را برای دفع ادرار انتخاب می کند که مشکلات زیادی را به دنبال دارد. بهتر است در این گونه موارد ضمن صبر و شکیبایی علت اصلی بی علاقگی گربه ی خود را به ظرف ادرار بررسی نمایید.
علل مشکلات
1. پس از رسیدن به سن بلوغ برحسب غریزه گربه سعی بر علامت گذاری و ادرار کردن در مناطق مختلف منزل خواهد کرد، برای کنترل و جلوگیری کردن از این مسئله باید گربه عقیم شود تا مشکل برطرف شود.
2. در برخی ازموارد ورود یک گربه دیگر به قلمرو گربه سبب تحریک حس مالکیت در او شده و با علامت گذاری و مشخص کردن محدوده خود به آرامش خواهد رسید.
3. ممکن است برای مدتی علت اصلی دفع ادرار گربه در مناطق مختلف منزل مشخص نشود. سعی کنید راه ورود گربه های غریبه را به محل سکونت گربه ی خود مسدود کنید تا حس غریزی ادرار کردن برای دفاع از قلمرو در گربه ی شما کاهش یابد.
4. پیری و سن زیاد سبب درد احتمالی مفاصل خواهد شد که در این حالت هم قرار گرفتن در ظرف ادرار برای گربه سخت خواهد بود که توصیه می شود در این موارد جایگاه ادرار را تغییر داده و دسترسی به آن را سهل الوصول تر کنند.
آن چه شما می توانید انجام دهید:
1. لازم است محل دفع ادرار و مدفوع گربه همیشه تمیز باشد و این کار سبب افزایش میل و رغبت گربه برای دفع در محل اختصاصی خواهد شد. توصیه می شود هر 3- 5 روز یک بار خاک محل دفع تمیز و تعویض شود.
2. انتخاب خاک مناسبی که جذب رطوبت بالایی داشته باشد و بوی ادرار را در محیط منزل منتشر نکند، خیلی اهمیت خواهد داشت. در این موارد می توانید از خاک مخصوص ادرار گربه که در فروشگاه های معتبر وجود دارند استفاده نمایید. علاوه بر آن بهتر است از خاکی استفاده شود که به راحتی بتوان آن را از طریق سیستم فاضلاب دفع کرد.
3. در صورتی که گربه ی شما قبلا بدون خانه و آواره بوده است و اکنون شما او را در خانه نگهداری می کنید سعی شود ظرف ادرار و مدفوع با برگ گیاهان و خاک باغچه پوشیده شود چون این گربه به این نوع وضعیت دفع عادت کرده است.
4. ظرف ادرار و مدفوع باید در یک محیط مناسب ، خلوت و کم تردد منزل ترجیحا قابل دسترسی راحت برای گربه باشد. علاوه بر آن برای ظرف ادرار و مدفوع برای مواقع غیر ضروری یک پوشش مناسب تهیه کنید. لازم است ظرف دفع فضولات و ادرار گربه دور از ظرف غذاخوری و آب او باشد.
5. در صورتی که بالا رفتن و قرار گرفتن در ظرف ادرار سخت باشد بهتر است یک طرف این ظرف به گونه ای باز شود که قابل دسترسی برای گربه باشد. برای جلوگیری از آلودگی محیط اطراف و پیشگیری از تراوش ادرار توصیه می شود که ورق روزنامه در زیر سینی ادرار قرار گیرد.
6. در صورت وجود چند گربه در منزل لازم است لااقل برای هر دو گربه یک ظرف دفع وجود داشته باشد.
7. لازم است از ضد عفونی کننده های دارای ترکیبات آمونیوم برای تمیز کردن نواحی آلوده به ادرار و مدفوع گربه استفاده نشود چون ادرار گربه دارای آمونیوم است و به واسطه ی استفاده از این ضد عفونی کننده ها گربه برای دفع مجددا به سراغ محل تمیز شده با ترکیبات ضد عفونی کننده خواهد رفت.
چون گربه برای دفع نیاز به آرامش دارد سعی کنید ظرف ادرار در محیط ساکت منزل قرار گیرد.

مشکل ادرار کردن در محیط اطراف زندگی ( Urine Spraying )
پس از رسیدن به سن بلوغ و در حدود سن 6 ماهگی نشانه گذاری به هدف مشخص کردن محدوده قلمرو با ادرار کردن در محیط اطراف زندگی مشاهده می شود. این حالت در گربه های نر عقیم نشده بیشتر مشاهده می شود. به صورت طبیعی گربه ها در حالت چمباتمه زدن ادرار می نمایند. ولی در زمان نشانه گذاری ادرار کردن روی سطح عمودی و در حالت ایستاده انجام می شود. گربه هایی که در بیرون از منزل نگهداری می شوند با نشانه گذاری و ادرار کردن در محل های مرتفع سعی حفظ اثر و بقایای بوی ادرار دارند تا در معرض آب باران اثر ادرار از بین نرود. در محل منزل هم گربه های نر بیشتر در محل های بلند و با ارتفاع از سطح زمین اقدام به علامت گذاری می کنند که سبب بروز مشکلات زیادی برای افراد در محیط منزل می شود. بوی ادرار گربه ها به سختی از بین می رود و حتی در برخی از موارد پس از شستشوی محل با محلول های شوینده نیز اثز آن باقی خواهد ماند. گربه های ماده هم در زمان آمادگی جنسی برای جفتگیری اقدام به نشانه گذاری می کنند و در ادرار آن ها در این موارد ترکیباتی به نام فروم (Phrome) است که سبب جلب و جذب گربه های نر همسایه خواهد شد.
علل بیماری:
1. گربه ها به صورت غریزی اقدام به نشانه گذاری و مشخص کردن محدوده قلمرو خود می کنند.
2. هر چند علامت گذاری از طریق ادرار کردن یک حالت طبیعی می باشد ولی در برخی از موارد هم به علت استرس و اضطراب در گربه ها ایجاد می شود.

آنچه شما و دکتر و دامپزشک می توانید انجام دهید:
1. یکی از راه های حذف ادرار کردن در محیط اطراف زندگی گربه های نر عقیم کردن آن ها از طریق بیهوشی عمومی است.
2. بهترین زمان عقیم کردن براساس نوع و نژاد گربه و خصوصیات فردی متفاوت است. در مورد گربه های مو کوتاه انگلیسی یا آمریکایی چین پوستی اطراف صورت بعد از بلوغ جنسی ظاهر می شود که نشانه ی خوبی برای زمان بلوغ است. با عقیم کردن زودتر از موقع این گربه ها چین پوستی در آن ها ظاهر نخواهد شد.
3. در مورد گربه های سیامی چون در زمان بلوغ چین پوستی ندارند بهتر است آن ها را قبل از بلوغ کامل عقیم کرد.
4. در مورد گربه های ماده نیز می توان با برداشت تخمدان و رحم از بروز حالات جفتگیری و نشانه گذاری از طریق ادرار که متعاقب آن اتفاق می افتد جلوگیری کرد.
5. باید توجه داشت که بلافاصله پس از عقیم کردن شاهد حذف عادت نشانه گذاری نخواهیم بود چون هنوز اثرات هورمون در بدن وجود دارد و نیاز به گذشت زمان 6 هفته جهت کاهش سطح هورمون در خون می باشد.
6. در برخی از موارد در صورت تماس شما با گربه های غریبه و چرخیدن آن ها دور پای شما و وجود اثراتی از آن ها در بدن یا لباس شما سبب تحریک گربه ی شما برای ادرار کردن و نشانه گذاری خواهد شد. در صورت تماس دیگر گربه ها با پایه ی میز و دیگر وسایل منزل گربه ی شما اقدام به ادرار کردن روی پایه صندلی برای مشخص کردن قلمرو خود خواهد کرد.
7. در برخی از موارد با نقل مکان به یک محیط جدید چون قبلا در آن جا نیز گربه وجود داشته است سبب تحریک گربه شما برای نشانه گذاری در آن محل جدید به سبب استشمام بوی ادرار گربه قبلی خواهد شد. چون حس بویایی گربه ها بیش از انسان است در این گونه موارد لازم است هر گونه اثر ادرار گربه ی قبلی را از روی فرش ، سرامیک و یا دیگر وسایل موجود در منزل حذف کرد تا از تحریک گربه ی شما برای ادرار کردن در آن نواحی جلوگیری کرد.

ادرار کردن ناگهانی را نباید به حساب نشانه گذاری گذاشت و در این موارد لازم است حتما با دکتر دامپزشک مشورت نمایید چون گاهی علت ادرار کردن در این مواقع به واسطه ی وجود مشکلات دستگاه ادراری مانند تورم مثانه و یا دیابت باشد که نیاز به درمان اختصاصی خواهد داشت.
عقیم کردن تنها راه چاره مشکل علامت گذاری و ادرار کردن در محیط منزل می باشد.
رفتار های مخرب (Destructive Behaviour )
چنگ زدن یک رفتار طبیعی در مورد گربه ها می باشد ولی علاوه بر آن برای مشخص کردن قلمرو نیز این کار را انجام می دهند. در این حالت چنگ زدن وسایل داخل منزل سبب آسیب رساندن به آن ها خواهد شد. جویدن گیاهان زینتی داخل منزل نیز عادت بد دیگری است که بیشتر در سن کم و در بچه گربه ها دیده می شود که علاوه بر ایجاد خسارت به گیاهان سبب به مخاطره افتادن جان آن ها خواهد شد.

آنچه شما می توانید انجام دهید:
1. برای جلوگیری از چنگ زدن به وسایل منزل توصیه می شود از وسایل مخصوص چنگ زدن که در فروشگاه های مخصوص لوازم گربه وجود دارد استفاده نمایید. سعی کنید اسباب بازی ها و دیگر وسایل اختصاصی گربه شما نزدیک محل مخصوص چنگ زدن باشد. قرار دادن این وسیله کنار پنجره یا محل هایی که گربه بیشتر زمان استراحت خود را در آن نواحی می گذارند سودمند است و سبب ترغیب گربه برای چنگ زدن به آن وسیله خواهد شد. گربه بیشتر تمایل به چنگ زدن به کنف یا مواد مشابه دارد و با چنگ زدن به وسیله اختصاصی این کار کم کم عادت چنگ زدن به وسایل منزل در گربه شما از بین خواهد رفت.
2. سعی کنید در زمان چنگ زدن گربه خود به وسیله مخصوص چنگ زدن به او نگاه کنید. این کار سبب تشویق گربه به چنگ زدن به آن وسیله خواهد شد. علاوه بر آن قرار دادن این وسیله نزدیک محل خواب گربه نیز سودمند خواهد بود.
3. برای بچه گربه ها مادر نقش یک مربی را دارد و در صورت چنگ زدن مادر به وسایل بچه گربه ها نیز این کار او را تقلید خواهند کرد لذا توصیه می شود در این گونه موارد مادر را از بچه ها جدا کنید و یا آن ها را نیز در کنار وسیله مخصوص چنگ زدن قرار دهید تا لااقل روی آن وسیله برای چنگ زدن تمرین کنند.
4. کوتاه کردن ناخن های گربه توسط دکتر دامپزشک و بنا به صلاحدید او برای هر 3 تا 4 هفته یک بار سودمند خواهد بود.

راه های دیگر جهت کنترل چنگ زدن در گربه ها :
1. می توان برای جلوگیری از چنگ زدن به وسایل منزل از کلاهک های مخصوص ناخن استفاده کرد.
2. در برخی از موارد شدید دکتر دامپزشک با انجام عمل جراحی و حذف و برداشت همه ی ناخن ها این مشکل را برای همیشه برطرف خواهد کرد ولی با انجام این عمل گربه قدرت دفاعی خود را در بیرون از منزل از دست خواهد داد و تا حدودی مشکل بالا رفتن از درخت را نیز دارد. راه حل نهایی در مواردی که انجام عمل جراحی نیز برای شما میسر نباشد واگذاری گربه به پناهگاه های خارج از شهر است.
( توجه داشته باشید که این موارد راه حل های آخر هستند )

مشکل خوردن گیاهان زینتی داخل منزل
1. سعی کنید به صورت مرتب در جیره غذایی گربه خود از سبزیجات تازه استفاده نمایید.
2. بهتر است گیاهان زینتی داخل منزل دور از دسترس گربه شما باشد.
3. یکی از راه های جلوگیری از خوردن گیاهان داخل منزل آغشته کردن چند برگ از این گیاهان با فلفل قرمز و در اختیار گذاشتن آن برای گربه خواهد بود در این حالت میل خودن گیاهان تزیینی توسط گربه از بین خواهد رفت.


بروز حالات تهاجمی ( Aggression )

یکی از علل اصلی بروز حالات تهاجمی در گربه ها ورود گربه ی جدید به محل قلمرو یا زندگی او می باشد. در صورتی که ورود گربه ی جدید با برنامه ریزی قبلی باشد می توان تا حدود زیادی از بروز مشکلات جلوگیری کرد. اکثرا گربه های بازیگوش و حساس حالت تهاجمی دارند و در تماس با افراد شاهد بروز برخی از مشکلات رفتاری خواهیم بود.

تدارک مقدمات ورود یک گربه ی جدید به منزل
1. باید مراحل آشنایی گربه ی قدیمی و جدید با یکدیگر به صورت مرحله ای و کم کم و حدود 2-3 هفته انجام شود.
2. لازم است گربه جدید در یک اتاق در بسته نگهداری و مراقبت شود تا گربه قدیمی فقط بوی آن را حس کند.
3. پس از گذشت مدت زمان لازم می توان اجازه ی ملاقات دو گربه را در یک اتاق در حالی که با فاصله از یکدیگر قرار دارند و توسط قلاده قابل کنترل هستند داد. بهتر است در این زمان فاصله گربه ها از یکدیگر حدود 2- 3 متر باشد و توسط شما و فرد دیگر در آغوش گرفته شوند و نتوانند به یکدیگر حمله کنند. می توان این برنامه را به مدت 10 – 15 دقیقه و 2 بار در روز انجام داد و در هر مرحله فاصله ها را نزدیک تر کرد.

4. پس از عادت کردن دو گربه به یکدیگر و کاهش احتمال بروز حالات تهاجمی می توان قلاده ها را باز نمود تا دو گربه در کنار یکدیگر قرار گیرند ولی باید در این حالت نیز رعایت احتیاط و حمله های از قبل پیش بینی نشده را نیز کرد.

5. باید توجه داشت که راه فرار و گریز برای هر یک از گربه ها وجود داشته باشد تا در صورت نزاع با یکدیگر بتوانند فرار کنند.

6. در اکثر موارد برای جلوگیری از بروز استرس و مشکلات رفتاری و روانی سعی کنید به گربه ی قدیمی بیشتر توجه نمایید.
مقابله با حالات تهاجمی ( Contering Aggression )

1. در صورت بروز حالات تهاجمی بی برنامه و ناگهانی حتما با دکتر دامپزشک مشورت نمایید چون در برخی از موارد به واسطه ی درد های شکمی یا برخی از بیماری های مفاصل رفتار گربه حتی نسبت به شما نیز تغییر خواهد کرد ولی شما قادربه تشخیص علت این تغییر رفتار نخواهید بود.

2. برخی از گربه ها قبلا به گونه ای تربیت شده اند که با نوازش کردن آشنا نیستند و در این حالت نوازش کردن شما سبب بروز حالات تهاجمی خواهد شد. بهتر است با صبر و شکیبایی گربه شما کم کم به نوازش کردن عادت کند.

3. در مورد گربه های خیلی فعال و بازیگوش بهتر است که اسباب بازی آن ها را افزایش داد و آن ها را بیشتر به بازی گرفت تا ضمن سرگرم شدن حالات تهاجمی آن ها کاهش یابد.

4. در برخی از موارد بروز حالات تهاجمی نسبت به شما به علت ورود گربه دیگر به منزل است در این موارد صبر و شکیبایی داشته باشید و از نگاه کردن به گربه ی قدیمی در زمان بروز حالات تهاجمی خودداری نمایید و خود را بی توجه نشان دهید.

5. گاهی در حین حمل و نقل گربه دچار حالات تهاجمی می شود. لازم است سعی شود قفس حمل گربه راحت و دارای ضریب اطمینان بالا باشد و علاوه بر آن تهویه هوا داشته باشد. گربه ها محل سکونت خود را خیلی دوست دارند و به آن عادت می کنند. در صورت تغییر محیط در زمان مسافرت بروز حالات تهاجمی افزایش خواهد یافت که موقتی بوده و پس از برگشت به محل نگهداری قبلی کاهش خواهد یافت. پس از مراجعت از مسافرت یا اتمام حمل و نقل درب قفس را باز کرده ولی گربه را برای خروج آزاد بگذارید تا با میل خود خارج شود .

رفتار های توأم با اضطراب ( Obsessive Behaviour )

گربه ها دارای عادات و رفتاری خاص و منظم مربوط به خود هستند و ترجیح می دهند محیط اطراف آن ها ثابت و بدون تغییر باشد و سیکل آن تغییر نکند. هر گونه تغییر محیط ، تغذیه ، افراد و دیگر موارد روی آن ها تاثیر گذاشته و سبب بروز استرس و اضطراب در گربه می شود. بروز مشکلات روانی و رفتاری در زمانی که چند گربه با هم در یک محیط زندگی می کنند افزایش می یابد و در نژادهای خالص بیش از بقیه نژاد ها دیده می شود.
انواع مختلف رفتارهای اضطراب آمیز
1. لیسیدن و جویدن بیش از حد و بیمار گونه پشم ها و بدن بیشتر در نژادهای بالغ سیامی و گربه های برمه ای ( Burmes ) دیده می شود که در صورت گسترش این حالت اقدام به جویدن و لیسیدن وسایل محیط اطراف خود خواهند کرد. این حالت علل مختلفی دارد ولی بیشتر به علت زود از شیر گرفتن این گربه ها و عدم ارضای حس مکیدن شیر و پستان و دور شدن از مادر است علاوه بر آن فقدان وجود مواد گیاهی وفیبری در غذا هم سبب بروز استرس و لیسیدن خواهد شد. در زمان بروز مشکلات شدید روانی گاهی گربه اقدام به لیسیدن و جویدن لباس یا پتوی خود خواهد کرد که نیاز به درمان دارد .
2. لیسیدن زیاد از حد و بیمار گونه گاهی سبب طاسی برخی از نواحی بدن خواهد شد ولی علت اصلی در این حالت اختلال در عملکرد غدد درون ریز است. این حالت نیز بیشتر در گربه های بالغ سیامی دیده می شود. از علائم عمده این حالت وجود نواحی برهنه و کم مو مخصوصا در ناحیه ی کشاله ران و انتهای پاها است. گربه ها در این حالت شدیدا خود را می لیسند و پوست بدن خود را می مکند.
آن چه شما می توانید انجام دهید :
1. افزودن غذاهای فیبری و سبزیجات به غذای گربه در این موارد سودمند خواهد بود برخی از غذاهای آماده با منشاء گیاهی نیز وجود دارد که برای درمان لیسیدن بیمارگونه مفید خواهد بود. می توان با تهیه یک تکه گوشت که تا حدودی چربی داشته و از نظر قوام حالت الاستیسیته و پی مانند دارند تهیه کرد تا ضمن جویدن و مکیدن آن از لیسیدن بدن جلوگیری شود.
2. سرگرم کردن گربه با بازی کردن، در اختیار گذاشتن وسایل جدید و یا حتی صرف وقت بیشتری برای او دردرمان موارد فوق الذکر سودمند می باشد.
3. درموارد لیسیدن زیاد از حد ممکن است ریسک تشکیل توپی های مو در معده افزایش یابد که برای پیشگیری از این حالت توصیه می شود از مواد ملین در جیره غذایی گربه استفاده شود. علاوه بر آن تیمار کردن و برس کشیدن مرتب در زمان لیسیدن بیمار گونه برای جلوگیری از تشکیل توپی های مو سودمند خواهد بود.
4. بهتر است سعی کنید علت اصلی استرس و اضطراب گربه خود را مشخص نمایید و در رفع و یا کاهش آن بکوشید. در برخی از موارد ورود گربه ی جدید، اطفال و یا تغییرات موجود در محیط زندگی علت اصلی اضطراب گربه خواهد بود.
5. لازم است در مورد لیسیدن زیاد از حد گربه خود با دکتر دامپزشک مشورت نمایید . چون گاهی علت اصلی مشکلات هورمونی یا بروز حالات آلرژیک خواهد بود که تظاهرات آن به صورت لیسیدن بدن ظاهر می شود.
6. برای درمان در صورت صلاحدید دکتر دامپزشک اقدام به تجویز داروهای آرام بخش و ضد اضطراب با دوز و میزان استاندارد خواهد بود.
توجه : در زمان مشاهده رفتارهای اضطراب آمیز در گربه خورانیدن سبزیجات تازه مفید بوده و از ایجاد یبوست، تجمع توپی های مویی در معده و تجمع کرم های گرد در بدن خواهد کاست.

شکار کردن ( Hunting )

گربه ها به صورت غریزی شکار می کنند. و این حالت در برخی از نژاد ها بیش از بقیه مشاهده می شود. مثلا در مورد گربه های خالص که در محل های اصلاح نژاد نگهداری می شوند عادت شکار کردن کمتر دیده می شود. باید توجه نمود که امروزه به واسطه ی نگهداری گربه ها در محیط منزل و دسترسی آن ها به غذاهای آماده و مناسب و اهلی شدن آن ها سبب شده است که نیاز و عادت شکار کردن در آن ها کم کم از بین برود.

آن چه شما می توانید انجام دهید:
1. با محبوس کردن گربه داخل منزل نمی توان حس و عادت شکار کردن در او را از بین برد. انجام عمل جراحی عقیم کردن تا حدود زیادی سبب کاهش حس غریزی شکار کردن در گربه می شود.
2. بهتر است برای جلوگیری از عواقب شکار کردن در گربه از گردن بندهای مخصوص که دارای زنگوله است و سبب دور شدن شکار و قربانی می شود استفاده گردد ولی باید مراقبت نمود تا این گردن بند ها سبب فشار به ناحیه ی گردن و بروز ناراحتی تنفسی برای حیوان نشود.
3. در صورت تمایل به غذا دادن به پرندگان داخل حیاط سعی کنید غذا را در بالای یک شاخه آویزان کنید تا گربه به آن دسترسی نداشته باشد . از قرار دادن وسایل غیر ضروری و ریختن آشغال داخل چمن ها خودداری نمایید چون گاهی خوردن آن ها توسط گربه ها سبب بروز مشکلات جدی خواهد شد.
4. نباید از وسایلی که سبب آسیب رساندن به گربه می شود به عنوان اسباب بازی استفاده شود. بچه گربه ها تجربه کمی در مورد زنبور دارند و گاهی اقدام به گرفتن و بلعیدن زنبور می کنند که سبب نیش زدن ناحیه ی زبان یا محوطه ی دهانی آن ها خواهد شد . گاهی خوردن وزغ ها سبب بروز مسمومیت در گربه ها خواهد شد چون در پوست وزغ ها مواد سمی وجود دارد. در برخی از موارد نیش زدن توسط مارها نیز مشاهده می شود. بهتر است در صورت بروز مشکلات در رابطه با کلیه موارد فوق الذکر با دکتر دامپزشک مشورت نمایید