مهاباد ـ ایرنا ـ چند تن از دوستداران محیط زیست شهرستان نقده در آذربایجان غربی با پیدا کردن دو جوجه سارگپه نابالغ و تحویل آنها به اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان جان این پرندگان را از مرگ نجات دادند.


رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این دو قطعه پرنده شکاری سارگپه نابالغ چند روز قبل توسط چند تن از دوستداران محیط زیست در اطراف یکی از تالاب های این شهرستان پیدا شده بودند.

فرامرز سفری افزود: به علت نابالغ بودن این سارگپه ها ، تا زمان پیدا کردن قدرت پرواز این دو جوجه جهت نگهداری تحویل یک نفر از دوستداران محیط زیست این شهرستان شد تا پس از بالغ شدن در یکی از زیستگاه های این شهرستان رهاسازی شود.

وی اضافه کرد: در سال های جاری اقدامات خوبی در زمینه فرهنگ سازی زیست محیطی توسط اداره حفاظت محیط زیست شهرستان و تشکل های زیست محیطی در بین مردم انجام گرفته و علاقمندان بسیاری در جهت حفظ و حراست از محیط زیست منطقه یاری گر محیط بانان شده اند.

سفری با قدردانی از همه دوستداران محیط زیست گفت: شهرستان نقده هم اکنون یکی از مهمترین شهرستان های آذربایجان غربی در مشارکت های مردمی برای حفاظت محیط زیست به شمار می رود.
به گزارش ایرنا ، در شهرستان نقده هفت تالاب فصلی و دایمی وجود دارد که سالانه بیش از 10 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی در آن زندگی می کنند که از این تعداد ، تالاب های درگه سنگی ، حسنلو و یادگارلو جزو تالاب های بین المللی هستند.

شرایط مناسب تالاب های این شهرستان در سالجاری باعث حضور هزاران قطعه انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی شده که برای نخستین بار در میان آنها صدها قطعه پرنده کمیاب و نادر از جمله اردک سرسفید و اردک مرمری نیز دیده شده است.

شهرستان نقده در جنوب آذربایجان غربی و در فاصله 100 کیلومتری ارومیه مرکز استان واقع شده است.