مهاباد ـ ایرنا ـ رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد گفت: ماموران یگان حفاظت این اداره یک صیاد متخلف را در تالاب بین المللی کانی برازان این شهرستان دستگیر کردند.

کامران حسینی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ماموران یگان حفاظت این اداره یک صیاد متخلف را در حاشیه تالاب بین المللی کانی برازان و در حین انجام عملیات صیادی دستگیر کردند.

وی اضافه کرد: از این فرد متخلف علاوه بر کشف و ضبط 150 قطعه ماهی کپور ، یک رشته تور ماهیگیری و ادوات صیادی نیز کشف شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: این فرد متخلف پس از تشکیل پرونده به مقامات قضایی شهرستان تحویل داده شد.

وی اظهار کرد: تالاب بین المللی کانی برازان یک منطقه حفاظت شده است و انجام هرگونه عملیات صیادی و شکار پرندگان در آن ممنوع بوده و با متخلفان برابر مقررات برخورد می شود.

تالاب بین المللی کانی برازان با وسعتی افزون بر 927 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده و از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است.
تالاب کانی برازان به دلیل وضعیت زیستی و امنیت مناسب به یکی از استراحتگاه ها و زیستگاه های مهم پرندگان در شمالغرب کشور تبدیل شده که همه ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجری است که در مسیر پرواز خود وارد این تالاب می شوند.

شهرستان مهاباد با داشتن دو تالاب بین المللی کانی برازان و قوپی باباعلی و تالاب های فصلی حسن خان ، گروس ، داشخانه و قره قشلاق همه ساله در فصول بهار و پاییز پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر است.
شهرستان مهاباد با 217 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و 116 کیلومتری مرکز استان واقع شده است.


منبع:ایرنا