۱۴ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست خراسان جنوبی در حوزه نهبندان با همکاری مامورین نیروی انتظامی این شهرستان یک خودوری سواری را مشکوک را در محور نهبندان – بیرجند متوقف و نسبت به بازرسی از آن اقدام نمودند.

فرمانده یگان محیط زیست خراسان جنوبی در این باره گفت: در جریان بازرسی از این خودرو ۲ کاسکو، ۱۵ کوتوله هندی و ۲۵ عروس هندی کشف و ضبط گردید.

مسعود مستقیم اظهار داشت: در این رابطه یک نفر متهم بازداشت و پس از تشکیل پرونده به جرم قاچاق گونه های جانوری وحشی به مراجع قضایی معرفی گردید.…………………………….
.
پرندگان کشف شده از قاچاقچیان حیات وحش در محور نهبندان – بیرجند

فرمانده یگان محیط زیست خراسان جنوبی در این باره گفت: این محموله قاچاق از استان سیستان و بلوچستان وارد کشور شده و از طریق استان خراسان جنوبی در حال حمل به مشهد و سایر شهرهای کشور بود.

با توجه به اینکه متهم سند متناسب با قرار وثیقه تعیین شده از سوی بازپرس پرونده را در اختیار نداشت تا زمان تشکیل دادگاه و صدور رای نهایی روانه زندان شد.
………………………
……
پرندگان کشف شده از قاچاقچیان حیات وحش در محور نهبندان – بیرجند

مسعود مستقیم اظهار داشت: با توجه به غیربومی بودن پرندگان کشف شده، کارشناسان محیط زیستدر حال محاسبه ضرر و زیان وارده و تنظیم دادخواست مربوطه می باشند.

زیبایی خیره کننده و قابلیت های ویژه این جانوران ازجمله تقلید صدا موجب علاقه روزافزون و خودخواهانه انسان به نگهداری این پرندگان درون قفس شده است. همزمان با افزایش تقاضای نگهداری، زنده گیری از طبیعت و پرورش این گونه ها در شرایط نامناسب نیز گسترش می یابد.

پرندگان کشف شده قابل رهاسازی در طبیعت نبوده و جهت ادامه زندگی به مراکز مجاز نگهداری پرندگان واگذار خواهند شد.

بر اساس لیست جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک از گونه های غیربومی مشمول ضمیمه I کنوانسیون CITES معادل ۳۰ میلیون ریال و هر یک از گونه های غیربومی مشمول ضمیمه II کنوانسیون CITES معادل ۲۰ میلیون ریال تعیین شده است.