آیا می‌شود به آکواریومِ ماهی؛ مرجان اضافه کرد؟
اکثر اوقات جواب، - آری- است و باز مثل اکثر اوقات این - آری- با چند- اما- همراه است.
چند نکته‌ی مهم و ابتدایی
نوع مرجانی که می‌خواهید به آکواریوم خود اضافه کنید باید با ماهی‌هایی که در آکواریوم خود دارید، سازگار باشد. یادتان باشد که درمان ماهی‌های مریض برای مرجان‌ها نه تنها مفید نیست بلکه گاهی آن‌ها را به خطر می‌اندازد. شما حتما نیاز به یک آکواریوم کوچک برای درمان ماهی‌ها و یا مرجان‌ها دارید و مهم‌تر از آن اینکه زمان اضافه کردن مرجان‌ها به آکواریومتان، باید مطمئن باشید که ماهی‌هایتان در کمال صحت و سلامت باشند.

چند سوالی که باید از خودتان بپرسید

• سیستم من چقدر قدمت دارد؟
  • نوردهی و تجهیزات آکواریوم من مناسب و سالم هستند؟
  • میزان آمونیاک، نیترات، pH و... آب آکواریوم من در چه حدی است؟
  • چه موجوداتی در آکواریوم من زندگی می‌کنند؟
  • من به اندازه کافی صبور هستم؟
  • به اندازه کافی زمان برای توجه و مراقبت از آکواریوم مرجانی خود دارم؟

اهمیت عمر آکواریوم شما
درست است که مرجان‌ها می‌توانند در آکواریوم‌های جدید به خوبی زندگی کنند اما تحقیقات نشان می‌دهد مرجان‌هایی که در آکواریوم‌های جا افتاده‌تر و دارای ثبات بیشتر قرار می‌گیرند، درصد امید به زندگی بیشتری دارند. آکواریوم‌های با عمر شش ماه یا بیشتر به ندرت دچار پدیده‌ی شکوفایی جلبکی می‌شوند و از طرف دیگر، بیشتر، جلبک‌های سرخ هستند که درون آن‌ها رشد می‌کنند. این دو عامل نشان می‌دهد که آب آکواریوم آماده‌ی حضور جلبک‌ها است.
بدون شک همه‌ی آکواریوم‌های مرجانی‌ که به تازگی راه افتاده‌اند دچار شکوفایی جلبکی می‌شوند و این اصلا مشکل بزرگی نیست و به سادگی می‌شود از پس آن برآمد. اما در این دوره نباید مرجان‌های نرم‌تر و ظریف به آکواریوم اضافه شوند. می‌توان بعد از اطمینان یافتن از ثبات آب آکواریوم، اقدام به اضافه کردن مرجان‌ها نمود.

اهمیت نوردهی و تجهیزات
نوردهی مناسب، امری حیاتی برای زندگی مرجان‌ها است. از آن‌جا که این مسئله به توضیح مفصلی نیاز دارد، سعی می‌کنیم در مطالب بعدی در مورد آن برای شما بیشتر بنویسیم و یا اینکه شما می‌توانید از فروشنده‌ی متخصصی که مرجان‌ها را از او می‌خرید به دقت در مورد این مسئله سوال نمایید.
کیفیت آب آکواریوم مرجان‌ها نیز بسیار مهم و حیاتی است. در زمان اضافه کردن مرجان‌ها میزان آمونیاک و نیترات آب باید در حد صفر باشد. نیترات آب می‌تواند به میزان یک یا دو باشد. با این حال برخی منابع معتقدند که برای رشد و سلامت بیشتر مرجان‌ها نیترات آب نیز باید در حد صفر باقی بماند. دمای آب نیز باید بین 25.5 درجه‌ی سانتی‌گراد و 26.6 درجه‌ی سانتی‌گراد بوده و pH آب نیز می‌بایست 8.2 باشد. سطح شوری 1.023 نیز برای رشد و زندگی مرجان‌ها بسیار مناسب است.
اهمیت همسایه‌های مرجان‌ها
بسیاری از ماهی‌های آب شور هستند که می‌توانند در کنار مرجان‌ها به خوبی زندگی کنند. همچنین بسیاری از نرم‌تنان و جلبک‌ها. شما می‌توانید چند قسمی از جلبک را درون آکواریوم خود نگهدارید، به شرط آنکه تحت کنترل شما باشند، در غیر این صورت موجب از بین رفتن مرجان‌ها می‌شوند. از آن‌جایی که مرجان‌ها دارای سلول‌های نیش مانندی هستند، باید حواستان باشد که ماهی‌های حساس به این نیش‌ها را درون آکواریومتان قرار ندهید. همچنین بعضی از گونه‌های باترفلای یا همان پروانه ماهی‌ها هستند که از مرجان‌ها به عنوان غذا استفاده می‌کنند، لذا بهتر است قبل از خریداری این ماهی زیبا حتما از مغازه‌دار متخصص در مورد این ماهی‌ها سوال کنید.

حوصله و زمان
سوالی که باید خیلی صادقانه از خودتان بپرسید این است که: آیا من به اندازه‌‌ی کافی صبور هستم و وقت لازم را برای مراقبت از آکواریوم مرجانی خود دارم؟
اگر جوابتان آری است، مطمئن باشید چند ماه اول است که آکواریوم از شما وقت و حوصله‌ی دو چندان می‌طلبد. چرا که بعد از آن و با مسلط‌تر شدن شما، خود مرجان‌ها ابزار تشخیص سلامت آکواریومتان می‌شوند. شما تنها با مشاهده‌ی آن‌ها درخواهید یافت که فضای آکواریومتان سالم بوده یا نیازمند چند تغییر و رسیدگی است.

منبع : آب سکون