رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این پرندگان شکاری که مدتی قبل به علت زخمی شدن قادر به ادامه زندگی در طبیعت نبودند، توسط دوستداران محیط زیست به این اداره تحویل داده شده بودند.

کامران حسینی افزود: این سه قطعه پرنده پس از بهبود کامل و اطمینان از سلامتی، توسط ماموران یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست مهاباد در دامن طبیعت رها سازی شدند.

وی ادامه داد: بازگشت دوباره پرندگان به ویژه گونه های نادر به طبیعت می تواند زمینه را برای زاد و ولد آنها فراهم سازد و از انقراض آنها جلوگیری کند.

دلیجه با پرهای قهوه ای و خال های تیره از پرندگان شکاری و از تیره شاهینیان به شمار می آید که بال های نوک تیز و دم باریک این پرنده را در زمره شاهین ها قرار می دهد.

اندازه کوچک و عادت در جا بال زدن طولانی نشانه دلیجه بودن آن است.

بال های آن باریک و دراز و منقار آن کوتاه و قلاب مانند است و دم بلندی دارد که در انتها کمی گرد می شود.

شهرستان مهاباد در جنوب آذربایجان غربی با داشتن دو تالاب بین المللی کانی برازان و قوپی باباعلی و چند تالاب فصلی دیگر ، رودخانه و دریاچه سد مهاباد و مناطق جنگلی کاولان و کوران با مساحت بیش از 400 هکتار یکی از زیستگاههای انواع پرندگان و جانوران در منطقه به شمار می رود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اشنویه نیز از دستگیری یک شکارچی سهره در این شهرستان خبر داد و گفت: این شکارچی در حوالی یکی از روستاهای اشنویه به صورت زنده گیری اقدام به شکار این پرندگان می کرد که با هوشیاری مأموران یگان حفاظت این اداره شناسایی و دستگیر شد.

علی بقایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: از این شکارچی متخلف 26 قطعه سهره زنده، یک رشته تور دام بزرگ مخصوص زنده گیری و یک عدد قفس فلزی نگهداری پرندگان کشف و ضبط شد.
وی گفت: پرونده این شکارچی متخلف پس از تکمیل تحویل مقام های قضایی اشنویه شد و سهره های کشف شده نیز در طبیعت رها شدند.

بقایی بیان کرد: در سال جاری چندین شکارچی سهره در این شهرستان توسط ماموران یگان حفاظت این اداره دستگیر شده و صدها قطعه از این پرنده زینتی پس از کشف به دامن طبیعت بازگشتند.

وی اظهار کرد برخی از شهروندان در یک عادت نادرست پرندگان زینتی را خریداری کرده و در محیط های خانگی و درون قفس نگهداری می کنند که این امر باعث جدایی این گونه ها از طبیعت و از بین رفتن قدرت باروری آنها می شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست اشنویه گفت: برخی شکارچیان متخلف نیز این گونه پرندگان را به منظور فروش به صورت زنده و با استفاده از تور دام شکار می کنند.

سهره از راسته گنجشک سانان و از خانواده سهره ییان است که حدود 14 سانتیمتر طول دارد و رنگ قرمز روشن و سیاه و سفید سر، رگه های زرد در بال های سیاه رنگ و دمگاهش نیز سفید دیده می شود.
شهرستان اشنویه با 70 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.