شیراز - ایرنا - 130 قطعه لاک پشت برکه ای که در بخش رودخانه کُر واقع در روستای معزآباد منطقه خرامه در اثر خشک شدن رودخانه در حال تلف شدن بودند، با همت کارشناسان محیط زیست و جوامع محلی از مرگ نجات یافتند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی محیط زیست فارس ، حمزه ولوی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس روز سه شنبه در این زمینه گفت: در پی اطلاع محیط زیست شهرستان خرامه از خشک شدن رودخانه کر و در خطر افتادن تعداد زیادی لاک پشت در امتداد این رودخانه و در روستای معز آباد، کارشناسان و ماموران یگان در محل حاضر شده و 130 لاک پشت برکه ای را با همکاری جوامع محلی از منطقه جمع آوری کردند .

وی افزود: این لاک پشت ها به آبگیری در منطقه که دارای دبی پایه مداوم می باشد انتقال یافتند.
همچنین اسماعیل امیری مدیر اداره حیات وحش محیط زیست فارس گفت : این لاک پشتها از نوع لاک پشت برکه ای خزری می باشند که در آبهای شیرین از قبیل برکه ها، دریاچه ها، نهرها و رودخانه ها و زه کشها زندگی می کنند ، اما نسبت به آبهای شور تحمل خوبی دارند.

وی افزود: این گونه طی روز از اشعه های آفتاب بهره برده و در هنگام احساس خطر وارد آب می شوند. طول این لاک پشت 23 سانتی متر است و در ایران جمعیت فراوانی دارد .

شهرستان خرامه در فاصله 45 کیلومتری جنوب شرق شیراز در استان فارس قرار دارد و در سالهای گذشته به علت تداوم خشکسالی و برداشت های بی رویه آب از رودخانه کر آسیب فراوان دیده است.