سازمان جهاني بهداشت: استفاده از تلفن همراه «احتمالا» سرطان‌زاست

کارشناسان سرطان سازمان جهاني بهداشت (WHO) اعلام کردند که استفاده از تلفن همراه ممکن است خطر ابتلا به برخي از انواع تومورهاي مغزي را افزايش دهد و كاربران بايد راه‌هايي براي کاهش قرارگيري در معرض امواج آنها پيدا کنند...به گزارش رويترز، يک گروه شامل 31 دانشمند از 14 کشور، در اجلاسي در «سازمان بين‌المللي پژوهش سرطان» (IARC) وابسته به سازمان جهاني بهداشت، اعلام كردند بازبيني همه شواهد علمي موجود بيانگر آن است که تلفن‌هاي همراه را بايد در رده «احتمالا سرطان‌زا» قرار داد. به عقيده اين دانشمندان، با اين طبقه‌بندي، استفاده از تلفن همراه در رده خطر سرطان تعيين شده IARC براي سرب، کلروفرم و قهوه قرار مي‌گيرد و ممکن است سازمان جهاني بهداشت را به بازبيني در اصول راهنماي‌ استفاده از تلفن همراه وادارد.

به گفته آنها، پيش از آنکه بتوان پاسخي قطعي‌تر در مورد رابطه‌ استفاده از تلفن همراه و سرطان بيان کرد، پژوهش درازمدت‌تر و مشروح‌تري لازم است. برخي از شواهد بيانگر آن است که رابطه‌اي ميان افزايش خطر گليوم، نوعي سرطان مغز و استفاده از تلفن همراه وجود دارد. مدت‌ها بود که شرکت‌هاي سازنده تلفن همراه و ديگر گروه‌هايي كه احتمال زيانبار بودن تلفن‌هاي همراه براي سلامت را مطرح کرده‌‌اند، منتظر اين موضع‌گيري سازمان جهاني بهداشت بودند. گروه‌هاي صنعتي سعي کردند اين تصميم سازمان جهاني بهداشت را بي‌‌اهميت جلوه دهند و تاکيد کردند که رده «احتمالا سرطان‌زا» حاوي موادي مانند سبزي‌هاي ترشي‌انداخته شده و قهوه هم مي‌شود.

تصميم IARC در حالي اعلام مي‌شود که نتايج يک بررسي در سال گذشته که حدود 13000 كاربر تلفن همراه را براي 10 سال مورد پيگيري قرار داده بود، هيچ نشانه مشخصي در مورد اينکه تلفن‌هاي همراه باعث تومور مغزي مي‌شوند، نيافت. بسياري از بررسي‌هاي پيشين هم نيز نتوانسته بودند رابطه مشخصي بين استفاده از تلفن همراه و سرطان را ثابت کنند اما يک بررسي در آمريکا که نتايج آن در ماه فوريه منتشر شد، نشان داد که استفاه از تلفن همراه فعاليت سلول‌هاي مغزي را تغيير مي‌دهد.

رييس IARC، کريستوفر وايلد مي‌گويد: «مهم اين است که پژوهش‌هاي بيشتري به خصوص در مورد مصرف درازمدت و زياد از تلفن‌هاي همراه انجام شود.»

مالکولم اسپرين، رييس بخش فيزيک پزشکي و مهندسي باليني در بيمارستان سلطنتي برکشاير بريتانيا نيز معتقد است: «اقدام IARC درست بوده، زيرا بازتاب‌دهنده شواهد موردي است که نشان مي‌دهند سرطان‌ها به استفاده از تلفن همراه مربوط هستند اما بسيار مهم است که بدانيم هنوز رابطه‌اي قطعي ميان اين دو ثابت نشده است.»

http://salamatiran.com/NSite/FullStory/?Id=46236&type=2