کوش داسی به زبان ترکی به معنای جزیره ی پرنده است و در 70 کیلومتری شهرستان مرکزی استان آیدین در منطقه اژه قرار گرفته است و 62837 نفر جمعیت دارد . این شهر از شمال با سلجوق و از جنوب با شبه جزیره دیلک همسایه ‌است و از شهرهای توریستس کشور ترکیه محسوب می شود. بندر کوش آداسی به دلیل نزدیکی که با جزیره یونانی ساموس دارد برای گردشگران و مسافرینی که به ترکیه سفر می‌کنند از جذابیت زیادی برخوردار است. در این بندر در فصول بهار و تابستان سفرهایی با قایق های موتوری مدرن به سمت جزیره ساموس انجام می گیرد. بندر کوش آداسی یکی مهم ترین بنادر کشور است.
تاریخچه کوش آداسی
شهر کوش آداسی بوسیله انسانهایی که ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد از فلات آناتولی به اینجا مهاجرت کرده‌اند تاسیس شده‌است. آب و هوای معتدلی که این منطقه دارد این اجازه را به ساکنان داده تا به تولید محصولات کشاورزی بپردازند. از این محصولات کشاورزی می توان به موارد زیر اشاره کرد :
زیتون، انگور ، انجیر و ....
کوش آداسی در سال ۵۴۶ قبل از میلاد به تصرف مردم ایرانی درآمد و در ۲۰۰ قبل از میلاد امپراتوری رم کوش آداسی را تصرف و همین امر باعث گردید کوشی آداسی یک معبر مهم و یک بندر مهم محسوب شود. در کوش آداسی دو اسکله وجود دارد که ظرفیت 650 قایق را دارد این قایق ها جلوه این بندر را دو چندان کرده اند. در عصر عثمانی ها نیز بوده است.از ساختمان هایی که در دوران عثمانی ساخته شد دروازه قلعه ، دیوارها ، مساجد ، ارگ قلعه در جزیره کبوتر می باشد.
سالیان سال بعد از جنگ جهانی اول کوشی آداسی مورد جنگ یونانیان قرار گرفت و در یک جنگ طولانی کوشی آداسی بخشی از جمهوری ترکیه شد.
جاذبه‌های گردشگری
از جمله جاذبه های این شهر می توان به موارد زیر اشاره کرد :
• کاورانسرای اوکوز محمد پاشا
• پلاژها آب گرمهای گوش آداسی
• غار کاراجا
• غار سیرتلانینی
• پارک ملی دلتای آیدین
در شهر کوش آداسی یک مرکز خرید وجود دارد به نام كوش که در محله ی کاله ایچی است که سرگرمی های بسیاری تا اتمام شب برای میهمانان و مسافرین خود دارد.
در خارج از شهر مسیری وجود دارد که به شهر بدروم می رود در مسافرین می توانند در ناحیه سوکه به خرید بپردازند. مسافران عزیز می توانند در آنجا از برند هایی مانند آديداس ، نايك ، بنتون ، ليوايز خرید کنند . خرید کردن از آوت لت فكتوري بسیار مقرون به صرفه می باشد و در بیشتر در
تورکوش آداسی مواقع اکثریت فروشگاهها تخفیف های زیادی با درصدهای بالایی دارند که مسافران می توانند تمام خرید های خود را در این منطقه انجام دهند.