۹ مرداد ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): معصومه ابتکار پس از حضور در زنجیره انسانی طبیعت دوستان که در عرصه های جنگلی پلنگ دره شیرگاه تشکیل شده بود، گفت: هرگز نمی توانیم جنگل را حصر کنیم، زندگی انسان به جنگل ها وابسته است و نقش جنگل در تولید اکسیژن، آب شیرین و تثبیت خاک انکار ناپذیر است.
معصومه ابتکار پس از حضور در جمع اعضای سازمان های مردم نهاد زیست محیطی مازندران در گفت وگو با خبرنگاران اظهارداشت: در سند فرهنگ محیط زیست اصلاح نگاه مردم و مسوولان نسبت به محیط زیست مورد تاکید قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معاون رییس جمهور با بیان اینکه در این سند به نقش هنرمندان، اساتید و دانشجویان دانشگاه های کشور با هدف جلب مشارکت مردمی توجه اساسی شده است، ادامه داد: این سند بر اساس منویات و ابلاغیه رهبر معظم انقلاب تنظیم شد.
تصاویر از حمیدرضا دستجردی / ایسنا

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه هرگز نمی توانیم جنگل را حصر کنیم، گفت: زندگی انسان به جنگل ها وابسته است و نقش عرصه های جنگلی در تولید اکسیژن، آب شیرین و تثبیت خاک انکار ناپذیر است.
ابتکار، عامل وقوع حوادثی همچون رانش زمین، سیل و دیگر بلایای طبیعی را دخل و تصرف بر طبیعت دانست و گفت: بهره برداری بی رویه از جنگل، تبدیل اراضی جنگلی به کشاورزی و ویلاسازی ها، ناپایداری اکوسیستم جنگلی شمال کشور را بوجود آورده است.
وی به تهدیدات محیط زیست دریایی استان های شمالی نیز اشاره کرد و گفت: برداشت بی رویه شن و ماسه یکی از دلایل بالا رفتن میزان خسارت و تخریب سیل در مازندران بوده است.
وی با بیان اینکه دریای خزر نیز با چالش های جدی زیست محیطی مواجه است، تاکید کرد: ورود فاضلاب های صنعتی و خانگی به رودخانه ها و سپس به دریا حیات آبزیان را به مخاطره انداخته است.

معاون رییس جمهوری که صبح پنجشنبه از طریق راه زمینی وارد مازندران شد پیش از حضو در جمع سازمان های مردم نهاد از منطقه سیل زده زیرآب این استان بازدید کرد.
معصومه ابتکار در بازدید از جنگل‌ها و مراتع شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی و در بین جمعیت سازمان‌های مردم نهاد استان که در جنگل شیرگاه جمع شده بودند، گفت: دولت اراده جدی در زمینه حفاظت از محیط زیست و جنگل دارد و بعد از مصوبه سال ۹۲ که به منظور پایش و حفاظت از جنگل‌های کشور تصویب شد بهره‌برداری از جنگل جز در موارد استفاده از درختان آسیب‌دیده ممنوع شد.
ابتکار در بخش دیگر از سخنانش در میان جمعیت حافظان محیط زیست حاضر در منطقه با اشاره به افزایش آتش‌سوزی در سال‌جاری در جنگل‌های کشور گفت: امسال برای مقابله با آتش‌سوزی اقدامات جدی و موثری را انجام دادیم و با وجود اینکه تعداد دفعات آتش‌سوزی امسال بیشتر شده ولی با پاسخ‌گویی سریع، وسعت کمتری از جنگل‌ها در آتش سوخت.

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در عمل مجرمانه تخریب جنگل و تغییر کاربری اراضی افزود: با سخنان رهبر معظم انقلاب شاهد ورود جدی قوه قضاییه و سازمان بازرسی به بحث حفاظت از محیط زیست هستیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر لزوم پاک ماندن جنگل از زباله افزود: درباره رفع مشکل زباله در مازندران خصوصا در غرب این استان جلسه‌ای را در استانداری برگزار و برنامه‌های خوبی در زمینه‌های مدیریت پسماند، مدیریت انرژی و کمپوست با مشارکت بخش‌های خصوصی و دولتی اجرایی خواهد شد.
ابتکار نقش مردم و سازمان‌های مردم نهاد را در صیانت از محیط زیست پررنگ دانست و خاطرنشان کرد: سازمان‌های مردم نهاد با ایجاد حساسیت، جلب نظر مردم و کار کردن با جوامع محلی و روستاییان با پشتوانه علمی و تجربی در بحث حفاظت از محیط زیست گام‌های مهمی در این زمینه بر می‌دارند.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به ثبت جنگل‌های هیرکانی در یونسکو اظهار کرد: با رایزنی‌های انجام شده قصد داریم به طور مشترک جنگل‌های هیرکانی را به نام ایران و آذربایجان ثبت کنیم که البته سهم ایران در این زمینه به دلیل وجود اکثریت این جنگل‌ها پررنگ‌تر خواهد بود.
همچنین ساختمان محیط بانی محمدآباد دودانگه که محل زندگی مرال در مازندران است با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست روز پنجشنبه مورد بهره برداری قرار گرفت و بدین ترتیب مراقبت بیشتر از مرال در مازندران کلید خورد.
دکتر ابتکار در نشست خبری که در اداره پارک ملی کیاسر برگزار شد با بیان اینکه هشتم مرداد روز حفاظت از جنگل نام دارد، اظهار کرد: با همکاری مشترک سازمان حفاظت محیط‌ زیست، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و صدا و سیما برنامه‌های زیادی در دست اجرا داریم.

وی با اشاره به اینکه برای حفاظت از جنگل‌ها و محیط‌ زیست باید یک عزم جدی ایجاد شود، افزود: وظیفه جریان‌سازی بر عهده همه افراد است تا از این ثروت ملی به‌خوبی حفاظت کنیم.
ابتکار یادآور شد: حفاظت از جنگل‌های بکر هیرکانی در شمال ایران، جنگل‌های زاگرس و جنگل حرا در خلیج فارس یک وظیفه ملی است.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست با اشاره به مخاطراتی که جنگل‌های ایران به‌ویژه جنگل‌های شمال را تهدید می‌کند، گفت: عوامل مختلفی همچون بهره‌برداری غیر‌‌اصولی، تخریب، تغییر کاربری، قاچاق چوب، زباله و آتش‌سوزی سبب تخریب جنگل شده است با توجه به اینکه باید خشک‌سالی و تغییر اقلیم را به مشکلات موجود اضافه کنیم.

وی با بیان اینکه مسئله تغییر اقلیم و خشک‌سالی واقعیت انکار ناپذیری است، تصریح کرد: این امر سبب کاهش کیفیت و کمیت جنگل‌ها شده است.
ابتکار با اشاره به نخستین مصوبه دولت یازدهم پس از آغاز به‌کار در بهمن ماه سال ۹۲، گفت: در این مصوبه با تاکید بر حفظ و احیا جنگل‌های طبیعی ایران، بهره‌برداری از درختان بیمار و افتاده ذکر شده است.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در سازمان حفاظت محیط ‌زیست با تشکیل کارگروه فنی با مشارکت سازمان جنگل‌ها و دستگاه‌های اجرایی لایحه‌ای را برای توسعه و بهره‌برداری از جنگل تنظیم کردیم، ادامه داد: شرکت‌های بهره‌بردار باید فعالیت خود را به سمت گردشگری با رویکرد حفاظت از جنگل‌ها و منابع طبیعی جهت دهند.

ابتکار با اشاره به نقش جنگل در محیط‌ زیست و خدماتی که برای بشر به همراه دارد، گفت: ارزش خدمات اکوسیستمی جنگل‌ها بر کسی پوشیده نیست، ما برای مقابله با گرم شدن کره زمین و گازهای گل‌خانه‌ای نیاز به حفاظت از جنگل‌ها داریم.
ابتکار یکی از دلایل فرسایش و رانش زمین را تغییر کاربری اراضی دانست و ادامه داد: اراضی جنگلی هیچ‌وقت بازدهی خوب زراعی ندارند.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست با بیان اینکه در اثر تخریب جنگل و تغییر کاربری، با پدیده رانش زمین و وقوع سیل مواجهیم، تصریح کرد: به طور طبیعی جنگل‌ها تولیدکننده آب شیرین هستند، ضمن اینکه گونه‌های بسیار ارزشمند گیاهی و جانوری در جنگل‌ها وجود دارند.

ابتکار با تاکید بر اینکه براساس گزارش‌های ارائه شده، کاهش مساحت و کیفیت جنگل‌ها را داریم، اظهار کرد: در حالی که در دنیا کشورهایی نظیر هندوستان و ترکیه برای افزایش مساحت جنگل برنامه‌ریزی دارند، ما نیز باید برنامه‌های جدی برای مقابله با پدیده جنگل‌خواری اجرا کنیم.
وی با اشاره به صحبت‌های رهبر انقلاب پیرامون جنگل‌خواری، گفت: دولت یازدهم نیز برنامه‌های جدی را در دستور کار خود قرار داده است.
معاون رئیس جمهور اظهار کرد: برای مقابله با آتش‌سوزی برنامه‌ریزی‌هایی انجام دادیم که برگزاری مانور مقابله با آتش‌سوزی در ۱۳ استان از جمله این برنامه‌ها بود.

وی خاطرنشان کرد: هفته آینده نیز مانور مقابله با آتش‌سوزی در استان کهگیلویه و بویر‌احمد در جنگل‌های بلوط زاگرس برگزار می‌شود.
ابتکار با بیان اینکه در بسیاری از نقاط جنگلی ستادهای واکنش سریع شکل گرفته است، گفت: در این بخش تفاهم بسیار خوبی را سازمان حفاظت محیط‌ زیست با سازمان جنگل‌ها و نیروهای مسلح انجام داده و مقرر شد نیروهای مسلح هواپیما و بالگرد را برای اطفاء حریق در اختیار سازمان قرار دهند.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست با اشاره به درخواست مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست مازندران برای ارتقا منطقه دودانگه و چهاردانگه به پارک ملی، گفت: تلاش خود را برای این منظور انجام می‌دهیم اما باید مطالعات این کار انجام شود و پس از تائید شورای عالی محیط‌ زیست، منطقه حفاظت شده دودانگه و چهاردانگه به پارک ملی ارتقا یابد.

رئیس سازمان حفاظت‌محیط زیست با اشاره به معضل زباله و پسماند در استان‌های شمالی، اظهار کرد: همزمان با آغاز به کار دولت یازدهم، موضوع زباله و پسماند استان‌های مازندران، گیلان و گلستان در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: قرار بود این مشکل در برنامه چهارم توسعه برطرف شود و با توجه به اینکه آیین‌نامه‌های اجرایی این طرح نیز ابلاغ شده بود اما اقدامی برای رفع این مشکل انجام نگرفت.
ابتکار با اشاره به اینکه با آغاز به‌کار دولت یازدهم، موضوع مدیریت پسماند استان‌های شمالی بار دیگر در دستور کار قرار گرفت، تصریح کرد: این الگوی رفتاری مردم باید با تفکیک بازیافت از خانه‌های خود تغییر کند.

معاون رئیس جمهور با اعلام اینکه در یک ماه گذشته، دولت مصوبه‌ای را برای حمایت از برنامه‌های مدیریت پسماند ابلاغ کرده است، گفت: مدیریت پسماند در شهرها برعهده شورای شهر و شهرداری و در روستاها نیز بر عهده شورا و دهیاری است.
وی با تاکید بر اینکه در روستاها نیز باید تفکیک زباله از مبدا آموزش داده شود، بیان کرد: یکی از راه‌حل‌های رفع مشکل زباله، تفکیک آن است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست با اشاره به بازدیدی که از مناطق سیل‌زده سوادکوه داشته است، ادامه داد: تجاوز به حریم رودخانه و ساخت‌وساز غیرمجاز و برداشت بی‌رویه شن و ماسه از بستر رودخانه سبب جاری شدن سیل شد.
وی با بیان اینکه متولی بستر و حریم رودخانه وزارت نیرو است و سازمان محیط‌ زیست نیز مسئول کنترل آلودگی‌های رودخانه‌ها است، بیان کرد: بعضی از رودخانه‌ها در کشور حفاظت شده‌اند و سازمان محیط‌ زیست با تمام قدرت با متخلفان برخورد قانونی می‌کند.
ابتکار با اشاره به اینکه باید با همکاری مردم و مقامات محلی، نظارت‌های خود را در این حوزه بیشتر کنیم، تاکید کرد: در چهار نقطه مازندران، اقداماتی در بخش مدیریت پسماند در حال انجام است.

وی از اجرای برنامه‌های مدیریت پسماند در مازندران در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: اجرای برنامه‌های مدیریت پسماند زمان‌بر است که در این بخش با تاخیر هشت سال مواجه‌ایم.
معاون رئیس جمهور با اشاره به وقوع پدیده ریزگردها و گرد و غبار در بعضی از استان‌های کشور، اظهار کرد: استان‌هایی‌ که کانون گرد و غبار هستند شناسایی و مطالبات خود را از استان خود پیگیر می‌شوند، در استان مازندران نیز تاکنون موردی شناسایی نشده است.
وی خاطرنشان کرد: دولت اعتبارات خوبی را برای این منظور لحاظ کرده است و ما نیز با جدیت پیگیر مساله گرد و غبار هستیم.

ابتکار در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر آلودگی میکروبی برخی از شناگاه‌های استان، افزود: آلودگی میکروبی شناگاه‌های به طور مرتب پالایش می‌شود.
وی تصریح کرد: در برنامه چهارم توسعه قرار بود طرح‌های فاضلاب استان‌های شمالی اجرایی شود که این مهم نیز انجام نشده است که در سفری که ریاست جمهور به استان گیلان داشتند تکمیل طرح‌های فاضلاب از جمله مصوبه‌های این سفر بود.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست در پایان با بیان اینکه با کسانی که اقدام به تخلیه پساب خود به داخل رودخانه‌ها کنند برخورد جدی می‌کنیم، گفت: برای اجرای موفق مدیریت فاضلاب دولت و مردم باید مشارکت داشته باشند.