مهاباد - ایرنا - یکی از شکارچیان قدیمی و کهنه کار شهرستان شاهین دژ آذربایجان غربی با رهاسازی 12 قطعه کبک و پشیمانی از شکار به جمع همیاران محیط زیست پیوست.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شاهین دژ روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این شکارچی 58 ساله که 'کریم قسمتی' نام دارد روز گذشته با مراجعه به این اداره ضمن پشیمانی و اظهار ندامت از اقدام خود، خواستار رهاسازی پرندگان شکاری شد.

وحید چمنی اضافه کرد: این شکارچی کهنه کار که به گفته خودش از 30 سال پیش شکار پرندگان را شروع کرده، 12 عدد قفس چوبی نگهداری کبک، 14 رشته تور دام زنده گیری و سه دستگاه ضبط صوت که سالها با آنها اقدام به زنده گیری کبک می کرد را در آتش سوزاند.

وی ادامه داد: این 12 قطعه کبک نیز با حضور ماموران یگان حفاظت و جمعی از دوستداران محیط زیست این شهرستان در یکی از زیستگاها رهاسازی شدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شاهین دژ با قدردانی از این شکارچی قدیمی و همیاران جدید طبیعت و محیط زیست اظهار کرد: برای نگهداری و حفاظت از محیط زیست، اقشار مختلف مردم باید تلاش کنند تا این گنجینه گرانبها به خوبی حفاظت و به نسل های آینده تحویل داده شود.

چمنی اضافه کرد: نگهداری پرندگان وحشی در محیط های خارج از طبیعت باعث آسیب زدن به نسل گونه های پرندگان و از بین رفتن قدرت باروری آنها می شود و بسیاری از گونه های پرندگان پس از جدایی از طبیعت و حتی بازگشت دوباره نیز نمی توانند زندگی طبیعی خود را به دست آورند.

فرهنگ خداحافظی با شکار و شکستن تفنگ در چند سال اخیر در شهرهای جنوبی آذربایجان غربی با استقبال گسترده ای از سوی شکارچیان مواجه شده است.

شهرستان شاهین دژ در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و به دلیل داشتن رودخانه و چندین پناهگاه حیات وحش از زیستگاه های مهم پرندگان در این استان به شمار می رود.

منبع:ایرنا