استفراغ همان خارج شدن محتویات داخل معده است ، استفراغ مزمن به استفراغی گفته میشود که به مدت طولانی و مکرر اتفاق میفتد.
علت اصلی این نوع استفراغ بیماریهای مربوط به معده و دستگاه گوارشی فوقانی میباشد.دلایل ثانویه استفراغ مزمن مربوط به بیماریهای ارگانهای دیگر است ، تجمع ماده سمی در خون حیوان باعث تحریک مرکز استفراغ در مغز گربه میشود و گربه دچار استفراغ مزمن میگردد.

وقتی گربه نتواند مواد مغذی مورد احتیاج خود را بدست آورد مشکلات زیادی برایش پیش می آید ،و همچنین هنگامی که گربه با نفس کشیدن غذا را به ریه فرو ببرد منجر به سرفه یا حتی پنومونی استنشاقی میگردد.

استفراغ مزمن هم در سگ و هم در گربه ها رخ میدهد.


نشانه ها:

علایم استفراغ عبارتند از تب ، اغ زدن و خارج شدن مواد غذایی ، محتویات خارج شده از دهان گربه اغلب لوله مانند و پوشیده از ماده مخاطی لزج یا صفرا میباشد.
وجود خون در استفراغ نشان دهنده یک بیماری خطرناک مانند زخم معده یا سرطان است.

دلایل شایع استفراغ مزمن:


زخم
سرطان
التهاب معده
نارسایی کبد
نارسایی کلیه
پانکراتیت
تومورهای پانکراس
بیماریهای گوش داخلی
بیماری آدیسون
(heartworm)بیماری هارت وورم
تیرویید پرکار
خوردن جسم خارجی
انسداد یا پارگی مثانه
Panleukopenia ویروس
کتواسیدوز(یک شکل از دیابت)
عفونت رحمی ( وقتی گربه به سنهای بالا میرسد شایع تر است)

تشخیص:

دلایل بسیاری برای استفراغ مزمن وجود دارد و تشخیص علت این بیماری ممکن است زمان بر باشد ، شما باید با دامپزشک گربه خود همکاری کنید و به دقت همه چیزهایی را که مربوط به پیش زمینه گربه است و همینطور تمام عادات گربه را برای او بیان کنید.


دامپزشک شما ممکن است که تشخیص دهد گربه دچار استفراغ مزمن شده یا فقط بالا آورده باشد ( یعنی دلیل آن مربوط به معده باشد یا نه)
شما باید به الگوی استفراغ گربه تان بسیار توجه کنید در این صورت میتوانید شرح کاملی از علایم استفراغ گربه را به دامپزشک بدهید و همچنین به او بگویید گربه چه مدت بعد از خوردن استفراغ میکند.

دامپزشک از شما میخواهد ظاهر استفراغ و چگونگی رخ دادن استفراغ را برایش توضیح دهید .اگر گربه شما در حال اغ زدن باشد و غذایی که بالا می آورد هضم شده و تا حدودی مایع باشد استفراغ رخ داده ، مایع زرد رنگی که صفرا نامیده میشود به طور معمول همراه محتویات معده خارج میشود .

اگر گربه در حال بالا آوردن ساده باشد سرش را پایین تر میگیرد و غذا بدون هیچ تلاشی خارج میشود ، غذایی که خارج میشود هضم نشده خواهد بود بیشتر جامد و بدون مایع مخاطی لزج.

گربه شما ممکن است سعی کند دوباره غذای بالا آورده شده را بخورد ، این یک ایده خوب است که مقداری از محتویات خارج شده را حفظ کنید و آن را به دامپزشک نشان دهید تا او از روی این محتویات تشخیص دهد که استفراغ مزمن رخ داده یا خیر.


دامپزشک گربه باید درباره عادات گربه داروهای مصرفی او و محیط زندگی گربه همه چیز را بداند ، عواملی که مهم هستند و باید فوری پیگیری شوند وجود گرانول در محتویات است ( که به رنگ قهوه دیده میشوند)
این گرانولها اغلب حاکی از وجود خون در استفراغ هستند .وجود خون در استفراع نیز نشانه دهنده وجود زخم در معده یا سرطان است.

اگر گربه شما تب دارد یا کم خونی ، یا توده ای در معده ،دامپزشک باید یک تشخیص خاصتر داشته باشد.

گاهی اوقات یک عامل ساده مانند سرفه باعث میشود که گربه استفراغ کند اگر اینطور اتفاقی بیفتد لازم است علت سرفه بررسی شود.
دکتر داخل دهان گربه را نگاه میکند تا بفهمد آیا وجود یک جسم خارجی در دهانه مری (پشت دهان) باعث سرفه شده ، یا ممکن است از اشعه ایکس ری برای دیدن اجسام خارجی در قسمتهای عمیقتر مری یا معده استفاده کند.مترجم:الهام نعمتی

منبع : Vomiting, Chronic Causes - Cats | petMD