آموزش به مردم برای نجات دلفین‌ها و نهنگ‌ها


حقوق حیوانات

دیده بان حقوق حیوانات: مدیر‌کل حفاظت محیط زیست هرمزگان از ارائه آموزش‌ها به مردم مناطق ساحلی با هدف نجات دلفین‌ها و نهنگ‌های زنده (به ساحل آمده) خبر داد.
مجید وفادار در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس، با بیان اینکه دلفین‌ها و نهنگ‌ها در خلیج فارس نیز همانند سایر نقاط دنیا در دسته گونه‌های در معرض انقراض دسته‌بندی می‌شوند، اظهار داشت: در خلیج فارس و دریای عمان نیز طی سال‌های گذشته شاهد مرگ تعداد قابل توجهی از این گونه‌ها و مشاهده لاشه‌های آنان در ساحل بوده‌ایم.
وی با بیان اینکه تلف شدن دلفین‌ها منشعب از چند علت است، افزود: به این نتیجه رسیده‌ایم که باید در حد توان به موجودات آبزی در معرض انقراض که زنده به ساحل می‌آیند کمک‌رسانی شود که در همین راستا تیم‌هایی نیز در مناطق احتمالی حضور زنده گونه‌هایی همانند دلفین‌ها و نهنگ‌ها فعالیت دارند.
مدیر‌کل حفاظت محیط زیست هرمزگان ادامه داد: این تشکیلات با هدف حفاظت هر چه بیشتر از گونه‌های در معرض انقراض آموزش‌هایی را برای صیادان، محیط‌بانان و مردم در راستای کمک‌رسانی به دلفین‌ها و نهنگ‌ها ارائه می‌دهد و قصد دارد طی سال ‌جاری این آموزش‌ها را توسعه دهد.
وفادار در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر واحدهای تولیدی همانند سیمان خمیر و گاز سرخون به سیستم بررسی آنلاین وضعیت محیط زیستی مجهز هستند، اضافه کرد: تا پایان سال ۹۳ تمام واحدهای تولیدی سطح استان نیز به این سیستم مجهز می‌شوند.
وی در ادامه با اشاره به آلودگی حاصل از نیروگاه بخار بندرعباس بیان داشت: آلودگی مونو‌اکسید در حد مجاز برای واحدهای تولیدی ۱۵۰ ppm است و این در حالی است که‌ آلودگی نیروگاه بخار بندرعباس در حال حاضر به ۴ هزار ppm می‌رسد.
به گفته وفادار در پی طرح این موضوع و انتقادات موجود از این مسئله با ورود استاندار هرمزگان وی قول مساعد داده است که نسبت به تامین گاز این نیروگاه توجه ویژه شود.
مدیر‌کل حفاظت محیط زیست هرمزگان با اشاره به تمرکز و تعدد واحدهای صنعتی در غرب بندرعباس از این منطقه به عنوان یکی از مناطق فوق‌العاده در مسائل زیست محیطی یاد کرد و گفت: هستند واحدهایی که در این منطقه تاکنون مجوزهای مربوطه زیست محیطی را اخذ نکرده‌اند که در عین حال محیط زیست در حد توان آنها را ملزم به رعایت ضوابط کرده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: ‌اقبال عمومی خوبی از طرف مسئولان رده بالای استانی به محیط زیست و حفظ آن حاکم بوده این امر توانسته است سازمان را در رایزنی برای حمایت از امور زیست محیطی یاری کند.