*زبان گربه شما


آیا به خاطر دارید اولین زمانی را که یگ گربه شما را لیس زده باشد؟ اگر یک سگ قبلا شما رو لیس زده باشد و حالا یک گربه بخواهد شما را لیس بزند حتما تفاوت نرمی و خشنی زبان این دو حیوان شما را متحیر می کند.اگر سال ها با گربه ها زندگی کرده باشید حتما متوجه شده اید که زبان این حیوان همانند یک کاغذ سنباده ای زبر است.
قصد داریم در اینجا به یکسری حقایق در مورد زبان گربه ها بپردازیم:زبان پوشیده شده از پرز


زبان یک گربه کوچک است و دارای پرزهای خشنی که به سمت عقب جهت داده شده اند این پرزها چندین وظیفه مهم دارند.در واقع به گربه کمک می کنند تا گوشت و استخوان ها را راحت تر بجوند و ببلعند.و همچنین این پرزهای خشن همانند یک شانه برای آنها بوده و به نظافت و از بین بردن کثیفی و گرد وخاک از روی مو و بدنشان کمک میکند.زمانیکه شروع به لیس زدن و نظافت خود میکنند از طریق این پرزها (که به سمت عقب جهت گرفته اند)مو و گرد و خاک را به عقب رانده و در نهایت مقداری هیربال میبلعند که این به این توده از مو و گرد و خاک هیربال یا گوله مویی گفته میشود.
(معمولا هیربال ها از طریق مدفوع و یا استفراغ دفع میشوند.البته ممکن است کاملا هم دفع نشود برای اطمینان کامل از دفع هیربال بهتر است 1 روز در میان به گربه خود مالت بخورانید.این موضوع را جدی بگیرید چرا که هیربال ها اگر دفع نشوند در روده ها تجمع کرده و باعث انسداد روده و اگر دیر متوجه بشید و عمل نشوند منجر به مرگ سریع گربه خواهد شد.)
این پزرهای زبان در برخی مواقع میتوانند برایشان خطرآفرین نیز باشند چرا که گاهی ممکن است از اشیایی از قبیل نخ ، رشته با چیزهای زرق و برق دار را نیز به زبانشان لیس زده و ببلعند و نتوانند آنها را تف کنند و بیرون بیاندازند.


آرایش و تمیز کردن برای بقا


گربه بعد از اینکه طعمه اش را خورد شروع به آراستن و تمیز کردن خود برای از بین بردن هر گونه اثری از آن طعمه از روی بدن خود می کند،در واقع این یک استراتژیک زنده است چرا که نمی خواد از حضورش در اون قلمرو کسی رو مطلع کند.
با توجه به جثه ی کوچکش همان طور که شکارچی ماهری است، طعمه یاب هم هست.از بین بردن و پاک سازی اثر یک شکار تازه در امنیت جان او نقش بسزایی دارد.
آراستن برای آسایش


گربه ی شما در حالیکه از زبان خود برای آراستن خود استفاده میکند در واقع کمکی نیز برای خنک نگه داشتن بدن خود از طریق امر تبخیر میکند.


آراستن رفتاری


لیس زدن و آراستن در گربه میتواند یک جایگزین رفتاری باشد ممکن است گربه ی شما از زبان خود برای تمیز کردن تنها یک ناحیه ای از بدنش استفاده کند که اینکار میتواند از روی استرس یا عصبانیت باشد.(دقت کرده کرده باشید در این حالت خیلی تند تند یک نقطه از بدنش را میلیسد)
و همچنین تکرار اینکار در واقع میتواند به خاطر بودن قسمت بی مو روی بدنش باشد.
اگر محیطی دارید که در آن چند گربه نگه داری میکنید حتما میبینید که در حین دعوا کردن و بازی کردن باهم هر از گاهی همدیگر را میلیسند.(آراستن اجتماعی)جوانه های چشایی


جالب است بدانید جوانه های چشایی یک گربه از انسان کمتر است،گربه ها به طور کلی طعم شیرین را حس نمی کنند.ما احتمالا با خوراندن مواد غذایی نا مناسب به گربه ها باعت ایجاد عادت نامناسب در برنامه ی غذایی در گربه ها میشویم.ترجیح بافت غذایی


بافت، اندازه و شکل غذای یک گربه در رد کردن یا پذیرش آن غذا خیلی اهمیت دارد.چرا که با توجه بر این اساس غذا را در زبان خود حس می کند و تشخیص میدهند که بخورند یا نه.
به طور مثال شما باید انقدر به گربه ی خود توجه داشته باشید که متوجه بشید زبان گربه ی شما چه غذاهایی را میپذیرید و از خوردنش امتناع نمی کند....مثلا گربه های من عاشق تیکه های ریز در غذای تر و تیکه های درشت در غذای خشک است.


نوشیدن آب


دانشمندان به این نتیجه رسیدند که زبان گربه وقتی که حالت قاشقی به خود میگیرد مقدار زیادی آب را در خود جمع می کند و مینوشند که البته این کار با سرعت قابل ملاحظه ای انجام میشود.
در این روش نوشیدن زمانیکه گربه آب را با زبان قاشقی مانندش به بالا برده و بلافاصله دهان را بسته و اجازه برگشت آب به ظرف را نمیدهد.
اینتحقیقتوسطیکگروهازموسسهتکنولوژیماساچوست،موسسهپلیتکنیکویرجینیاوپرینستونانجامشد.

مترجم:LUSYاختصاصی میهن پت