لاک پشت یک حیوان خانگی بسیار محبوب در بریتانیا است.نگهداری آنها آسان و ارزان و عمر طولانی دارند ، به علاوه آنها شخصیت جذابی دارند و میتوانند برای صاحبانشان لذت و سرگمی فراهم کنند.بعضی از لاکپشتها در خانواده به عنوان ارثیه به جای میمانند زیرا عمر بسیار طولانی دارند.
به هر حال برای کمک به این لاکپشتهای بزرگ باید قبل از آوردن آنها به خانه از مشکلات آنها آگاه باشید.
شاید مهمترین کاری که میتوانید در وهله اول انجام دهید این است که لاکپشتتان را از یک پرورش دهنده معتبر خریداری کنید ، و بعد یک دامپزشک با تجربه را در نظر بگیرید تا هنگامی مشکلی به وجود می آید با او در تماس باشید.
برای حفظ سلامت حیوان خانگیتان باید از محل زندگی و رژیم غذایی مناسب او اطمینان پیدا کنید.


در ادامه ما بعضی از مشکلات لاکپشتها و راه حل آنها را بیان میکنیم :

(RNS) سندروم آبریزش بینی

شایع ترین بیماری که لاکپشتها با آن درگیر میشوند بدون شک سندروم آبریزش بینی است. یک مشکل تنفسی که ناشی از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است.
این مشکل میتواند در تمام گونه های لاک پشت رخ دهد اما به نظر میرسد بیشتر در لاکپشتهای پلنگی اتفاق میفتد.
این بیماری در مراحل اولیه به درجه سختی میرسد و در هر زمان از سال امکان دارد لاک پشت را درگیر کند.
ریشه کن کردن این بیماری حتی با درمان بیماری بسیار سخت است و بسیاری از حیوانات آلوده بعد از بهبود به ناقل تبدیل میشوند.

حیوان ناقل علایم ظاهری را ممکن است نشان ندهد اما هر حیوانی که با آن در تماس باشد آلوده میکند ، عفونت به سرعت انتشار میابد ،حیوان تخمگذار تمام مجموعه را آلوده میکند.
وقتی آبریزش بینی مشاهده شد بسیار مهم است که به سرعت با یک دامپزشک مشاوره شود.

هر چند که ممکن است این بیماری شبیه یک سرماخوردگی ساده باشد اما به یاد داشته باشید که لاکپشتها حیوانات بسیار ظریفی هستند و بیماری که برای انسانها کم اهمیت است میتواند آنها را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد.


RNS میتواند به یک پنومونی حاد تبدیل و اگر درمان نشود با پوسیدگی دهان (آفت) درمان آن پیچیده تر میشود. درواقع این بیماری در شرایط نامناسب محل زندگی مثل رطوبت بیش از حد بالا یا خیلی پایین و یک فضای غبار آلود و عدم دسترسی به شن و ماسه میتواند توسعه یابد.

سوتغذیه و استرس و ازدحام بیش از حد منجر به سندروم آبریزش بینی میشود ، شما باید به طور منظم لاک پشت خود را چک کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ جسم خارجی در سوراخهای بینی او نباشد زیرا باعث ایجاد این بیماری میشود.

با قرار دادن یک رژیم غذایی حاوی مواد طبیعی با کیفیت شما میتوانید سلامتی او را حفظ کنید و اطمینان حاصل کنید که لاک پشت فعالیت طبیعی داشته باشد و به او در بالا بردن سیستم ایمنی بدنش کمک کنید و اینگونه او را از عفونت دور کنید.

لاک پشت باید یک بستر خشک داشته باشد و حیواناتی را که باعث استرس او میشوند از او دور کنید ، اما مهمترین اقدام این است که لاک پشتتان را از دیگر گونه های لاک پشت دور نگه دارید.اگر شما به فکر آوردن یک دوست برای او هستید باید چند هفته لاک پشت جدید را در قرنطینه نگه دارید تا مطمین شوید که عفونت نداسته باشد.
اگر بدترین اتفاق افتاد و لاک پشت شما دچار آبریزش بینی شد باید به سرعت او را نزد دامپزشک ببرید تا برایش آنتی بیوتیک تجویز کند.

ورم دهان

آفت دهان موقعیت بسیار دشواری است . حیوان با اینکه گرسنه است اما واکنشی به غذاها نشان نمیدهد ، همچنین ممکن است آبریزش از دهان داشته باشد و ترجیح دهد با دهان باز استراحت کند.اگر عفونت وجود داشته باشد ماده سفید رنگی در اطراف دهان ظاهر میشود.این ماده به راحتی پاک میشود اما برداشتن این ماده زخمهای زیر پوستی را ظاهر میکند و باعث از بین رفتن عروق پوستی شود.

اگر زود متوجه پوسیدگی دهان یا آفت شویم میتوان آن را با یک محلول ید پویدون رقیق درمان کرد اما اگر عفونت شدید شود نیاز به ویزیت توسط دامپزشک دارد.اغلب پوسیدگی دهان میتواند به دلیل ویروس گروه هرپس باشد ، آفت گاهی ممکن است در ناحیه بزرگتری اتفاق افتد و درمان آن نیز سختتر است ، پیش آگاهی بسیار ضعیف است ولی معمولا تمیز نگهداشتن پوزه یکی از عوامل مهم برای اجتناب از پوسیدگی دهان است.

مشکلات معده


مانند همه موجودات زنده لاکپشتها نیز میتوانند از مشکلات معده همچون یبوست ، اسهال و استفراغ رنج ببرند، اگر رژیم غذایی لاک پشت شما کیفیت بالایی ندارد پس او مستعد دچار شدن به مشکلات معده است.

یبوست همیشه ناشی از یک رژیم غذایی با کیفیت پایین است ، با افزایش مصرف فیبر ، اضافه کردن ریشه قاصدک به غذای او و همچنین یک ملین( که پارافین مایع یا لاکتولوز اغلب استفاده میشود )احتمال ابتلا به یبوست کم میشود.
با خوابندن حیوان در آب ولرم به مدت نیم ساعت انسداد بیرونی میتواند حل شود اگر با این کارمشکل حل نشد باید به دامپزشک مراجعه کرد.

اضافه کردن یونجه به خوراک حیوان میتواند اسهال او را از بین ببرد ، اما مراقب باشید همیشه یونجه را استفاده نکنید زیرا پروتین بسیار بالایی دارد.اگر مدفوع حیوان بسیار بدبو باشد یعنی عفونت وجود دارد و باید او را نزد دامپزشک برد.
مدفوع شل نتیجه وجود کرم است اگر چه مصرف زیاد میوه تازه نیز موجب اسهال حیوان میشود و میوه های مصرفی حیوان نیز باید مورد بررسی قرار گیرد .

استفراغ از علایم بسیار جدی بیماریها محسوب میشود و در صورت مشاهده باید به دامپزشک مراجعه کرد.


شرایط پوست و لاک

لاکپشتها میتوانند به شرایط بدی در پوست و لاکشان دچار شوند ، آبسه ها بسیار شایع هستند به ویژه داخل یا بالای گوش ، اگر در حیوان خانگی خود تورم عجیبی دیدید باید او را برای معاینه به دامپزشک نشان دهید ، آبسه ها میتوانند نتیجه یک خراش سطحی و بی اهمیت باشند که در اثر فعالیت روزمره پدید می آیند.
متاسفانه آبسه در لاکپشتها فقط به آنتی بیوتیک پاسخ نمیدهد و باید تخلیه شود ، و بافت مرده باید با عمل جراحی برداشته شود ، زخم باید باز گذاشته شود تا کامل تخلیه شود و باید از آن به طور منظم مراقبت کرد.

نیش کنه یا ساس ممکن است منجر به ایجاد ضایعه روی لاک لاکپشت شود ، به منظور درمان این ضایعه ها باید کامل برداشته شوند و مناطق آسیب دیده باید با داروهای ضد باکتری و ضد میکروبی روزانه تمیز شوند.هوای خشک در سرعت بخشیدن روند درمان بسیار تاثیر دارد ، اگر این کارها فایده نداشت میتوان یک کرم حاوی سیلور سولفادیازین از دامپزشک گرفت و لاک را درمان کرد .لاک پشت نیز ممکن است به داروی آنتی بیوتیک تزریقی احتیاج داشته باشد.

هر ضایعه پوستی باید با محلولهای ضد باکتری و ضد میکروب با کیفیت بالا مثل کلوراکسیدین تمیز شود.


مترجم: الهام نعمتی

منبع : Common Health Issues In Tortoises | Pets4Homes