پرشین:

یک نژاد بسیار قدیمی است.زادگاه این گربه بین النهرین است که بعدها به عنوان پارس شناخته شده و امروزه این گربه معروف به ایرانی است.موی بلند گربه احتمالا نتیجه یک جهش ژنتیکی است .

در قرن 17 میلادی ظاهر زیبای این گربه نظر بسیاری از اشرافزادگان ایتالیایی را به خود جلب کرد و یک جهانگرد اروپایی با نام پیترو دلا واله در سال 1926 برای اولین بار این گربه مو بلند را به اروپا برد. در آن زمان این گربه فقط در رنگ خاکستری نقره ای وجود داشت اما اکنون به لطف پرورش دهنده های ایرانی در رنگهای مختلفی وجود دارد.

در اواخرقرن 19 میلادی هنگامی که پرورش و نشان دادن گربه ایرانی محبوب شد این گربه ها در ایران ، ترکیه، افغانستان و مناطق دیگر اسیا پرورش داده میشدند و به گربه های اسیایی معروف بودند.

در سال 1871 این گربه ها در یک مکان شیشه ای به نمایش گذاشته میشدند .گربه های مو بلند ایرانی در آن زمان حیوانات خانگی محبوبی بودند و ملکه ویکتوریا بسیار آنها را دوست داشت.

سایز:

این یک گربه با جثه ای متوسط است وزن آنها از 7 تا 12 پوند متغییر است.( حدودا 3 تا 6 کیلو)


مشخصات رفتاری :

این گربه بسیار آرام و مطیع و دوست داشتنی شناخته شده ، او میتواند زینت هر خانه شود ، عاشق آغوش صاحبش است و از آن لذت میبرد ، میتواند بچه های حاضر در خانه را سرگرم کند و با آنها بسیار مهربان است.
این گربه برای محیط بیرون ساخته نشده وبهتر است در خانه نگهداری شود.با چشمانی درشت و صدایی کشیده و ملایم .این گربه ای است که محبت شما را ده برابر به شما پس خواهد داد و بعید است که از پرده های شما یا کانتر های اشپزخانه بالا رود و شما را برنجاند.

پرشین کلاسیک (دال فیس)(سنتی ):


پرشین کلاسیک یکی از نامهایی است که برای این گربه ایرانی در نظر گرفته شده است ، نامهای دیگری که امروزه برای این نوع پرشین استفاده میشوند عبارتند از :

پرشین صورت عروسکی (دال فیس) ، پرشین کلاسیک ، پرشین الد فشن ، پرشین پوزه بلند ، مو بلند قدیمی ، مو بلند سنتی و در آخر مو بلند اصیل


ظاهر فیزیکی این گربه ها نسبت به عکسهای قدیمی آنها تغییر کرده است.

پرورش دهدنگان امریکایی و دیگر نقاط جهان در ژن آنها یک جهش ایجاد کردند و پوزه آنها کوتاهتر شد و خط بین دو ابروی آنها کوتاهتر شد و به سمت بالا کشیده شد.
این جهش باعث شد تا نژاد گربه ایرانی در استاندارد جهانی شکل دیگری به خود بگیرد که به این نژاد جدید اصطلاحا پرشین پ ک (peke) گفته میشود.(یا همان فلت).

به هر حال این جهش از محبوبیت گربه پرشین کلاسیک کم نکرد و هنوز هم در هالیوود از این نوع گربه محبوب استفاده میشود.


ناگفته نماند این جهش ژنتیکی در گربه های کلاسیک مشکلاتی برای این گربه ها نیز پدید آورد مشکلاتی همچون ریزش اشک ، تنفس بسیار سخت و حتی مشکلاتی در فک این نژاد (فلت) به وجود آمد.

مترجم : الهام نعمتی

منبع :https://en.wikipedia.org/wiki/Traditional_Persian و Persian Cats