بررسی اجمالی سارکوپتیک در گربه ها

سارکوپتیک یک بیماری بسیار مسری است که توسط کرم میکروسکوپی به نام جرب (مایت) ایجاد و انسانها و حیوانات را تحت تاثیر قرار میدهد.این کنه ها به پوست گربه های سالم و بچه گربه ها حمله و ایجاد مشکلات پوستی میکنند. انسانی که در تماس با گربه آلوده باشد نیز تحت تاثیر قرار میگیرد.

گربه ها در هر سنی ممکن است آلوده به جرب شوند اما این موجودات به حیوانات جوانتر علاقه بیشتری دارند.گربه هایی که در تماس با سگهای آلوده قرار دارند ممکن است آلوده شوند ، مایتها ترجیح میدهند در سطح پوست زندگی کنند و برای مدت طولانی در بدن میزبان زنده نمی مانند.

نشان بارز این بیماری خارش بسیار زیاد است که به درمانهای اولیه پاسخی نمیدهد ، گربه پوست خود را خارانده و میجود. ممکن است علامت دیگر آن کورک (جوشهای قرمز رنگ کوچک) باشد که روی حاشیه های گوش ، آرنج ها ، مچ پا ، قفسه سینه و شکم مشاهده میشود.این ضایعات ممکن است انتشار یابند.

دیگر نشانه ها شامل ریزش موی ناحیه ای و زخم هستند.تصور میشود این علایم نتیجه یک واکنش حساسیتی شدید به کنه باشد.فقط تعداد کمی از این کنه ها میوانند باعث ایجاد خارش شدید شوند و گاهی اوقات پس از درمان علایم آلرژیک این بیماری همچنان ادامه دارند.

دوره نهفتگی (یعنی تا زمانی که علایم بالینی اشکار شوند) میتواند 3 هفته بعد از در معرض جرب قرار گرفتن باشد.اگر حیوان درمان نشود ضایعات مزمن پوستی از جمله رنگدانه ها توسعه میابند ، پوست زخیم و چروک میشود ، زخم ها باز میشوند ، و در نهایت عفونتهای ثانویه باکتریایی به وجود می آیند. برخی از علایم این بیماری همچون خارش و جوشهای قرمز ممکن است در بازوها ، گردن و کمر انسانها پدیدار شود.

کرم جرب نمیتواند روی پوست انسان تولید مثل کند و ضایعات روی پوست انسان خود به خود بعد از 12 تا 14 روز از بین میرود.

توجه به این علایم : خارش – ظاهر شدن جوشهای قرمز – ریختن مو ناحیه ای – زخم های خشن( پوسته مانند)

تشخیص

تشخیص جرب بر پایه 3 چیز است:

1- علایم بالینی مطرح شروع سریع خارش و پیشرفت سریع ضایعات در حیوان آلوده به سارکوپتیک است.

2- تشخیص میکروسکوپی سارکوپتیک ، کنه ها گهگاهی در بررسی میکروسکوپی پوست یافت میشوند.اما عدم پیدا کردن مایتها با میکروسکوپ نشان عدم وجود آنها نیست.

3- پاسخ به درمان ، درمان جرب وضعیت را بهبود میدهد
.

درمان جرب در گربه ها

درمان باید در کل چرخه زندگی کنه انجام شود که حدود 3 هفته است.برای کاهش آلودگی دوباره همه حیوانات داخل خانه باید درمان شوند.

چند راه برای درمان وجود دارد:

1-ممکن است لازم شود تا حیوانتان را به طور هفتگی حمام کنید و آنها را در یک وان حاوی سولفور آهک ضد انگلی شستشو دهید.

2-روش های درمانی جایگزین مانند داروی ضد انگلی ایورمکتین که هر 2 هفته یکبار استفاده میشوند.بعضی نژادها به این دارو بسیار حساس هستند.

3-درمان با آنتی بیوتیک ممکن است برای گربه ای که دچار عفونت ثانویه باکتریایی شده باشد لازم شود.

4-تمیز کردن منظم ، جارو کردن و شستن ملافه ها معمولا برای خلاص شدن از این نوع کنه ها کافیست.

مراقبت در منزل


دامپزشک ممکن است از شما بخواهد در خانه به ادامه درمان بپردازید مثلا هر هفته یک وان سولفور گوگرد تهیه و گربه خود را در آن شستشو دهید .این ماده ممکن است به جواهرات شما آسیب برساند ولی آماده سازی این وان سولفور کار بی خطری است.این ماده ممکن است لکه های زردی روی پوست ایجاد کند که علت آن گوگرد موجود در مواد است.گوگرد بوی تندی مانند تخم مرغ فاسد دارد و حتما برای استفاده از آن باید از دستکش استفاده کرد.در حالت ایده آل این وان باید در بیرون از خانه قرار داده شود و به حیوان اجازه ورود به منزل داده نشود تا زمانی که کاملا خشک شود.این کار باعث میشود تا مبلمان و وسایل خانه رنگی نشوند.

مایتها برای مدت طولانی نمیتوانند در محیط زنده بمانند. تمیز کردن خانه جارو کشیدن و شستشوی ملافه ها به خلاصی از آنها کمک میکند.به یاد داشته باشید مایت میتواند به انسان هم انتقال یابد پس در تماس با حیوانات آلوده بسیار مراقب باشید.


مراقبت پیشگیرانه

پیشگیری یعنی اجتناب از دست زدن به حیوان آلوده.مایت نمیتواند برای زمان زیادی در محیط زنده بماند و تا زمانی که تماس مستقیمی نباشد آلودگی صورت نمیگیرد در ضمن همانطور که گفته شد همه حیوانات خانواده باید درمان شوند تا احتمال آلودگی دوباره از بین برود.

مترجم:
الهام نعمتی

منبع:Sarcoptic Mange in Cats