چه چیزی نیاز دارید :

· گربه ای که آموزش ببیند.
· غذا برای آموزش و تشویق کردن گربه.

گربه ها یکی از شگفت انگیز ترین و باهوش ترین و در عین حال سرسخت ترین حیوانات بر روی زمین هستند ، البته این بدان معنا نیست که نمیتوانیم به آنها آموزش دهیم.

با کمی صبر در زمان تعلیم ، شما میتوانید به دلیل هوش بالای گربه ، آموزشی در سطح جهانی به او بدهید.

مراحل

1 ) چند ساعت قبل از شروع یک وعده غذایی گربه، جلسه ای ترتیب دهید .گربه تان باید کمی گرسنه باشد تا برای گرفتن غذا، بیشتر تلاش کند.2 ) تشویقی یا غذای مورد علاقه گربه در دست شما است.3 ) تشویقی را به گربه نشان دهید ،اجازه دهید آن را بو کند .4 ) دستی که تشویقی در آن قرار ندارد را ، کمی گود کرده و روبروی صورت و درست بالای چشمگربه دلبندتان بگیرید.در حین این کار ، از کلمات کوتاه مرتبط مانند "دست بده " استفاده کنید ، به طوری گربه در آینده معنی دست دادن را کاملا درک کند. برای بدست آوردن جایزه، گربه به طور غریزی پنجه خود را در دستتان می گذارد.
اگر این روش جواب نداد ، سعی کنید پنجه ی گربه را در حالی که تشویقی را از دستتان میخورد بلند کنید و نگه دارید .به این ترتیب ، او بین غذا خوردن و قرار دادن پنجه خود بر روی دستان شما ارتباط برقرار میکند .

5 ) بلافاصله بعد از اینکه پنجه خود را بر روی دست شما قرار داد ، برای تشویق و تقویت این واکنش، کمی غذا را جلوی پای او بریزید و بگویید " آفرین گربه خوب"6 ) این آموزش را چهار یا پنج بار تکرار کنید. شروع دوباره تمرین میتواند کمی دیرتر در همان روز و یا روز بعد باشد،کلمات دستوری مورد استفاده در این آموزش را به خاطر بسپارید تا هر بار آموزش با سهولت انجام شود.


· گربه ها گستره ی توجه کوتاه مدتی دارند ، پس آموزش آنها نباید بیش از 3 تا 5 دقیقه در یک جلسه باشد.


7 ) گربه را تشویق و تحسین کنید.


8 ) آموزش به اتمام رسید.راهنمایی

· گربه ها موجودات مستقلی هستند بنابراین شما باید در آموزش دادن به او ، پشتکار داشته باشید.اگر گربه جوان باشد ، پاسخگویی او به آموزش بیشتر است و به احتمال زیاد شما موفق خواهید شد.

·اگر گربه تان دوست ندارد که پنجه هایش را لمس کنید (بگیرید) ، پس احتمالا این ترفند ها مناسب او نیست .شما میتوانید به او آموزش دهید و پنجه هایش را در هوا نگه دارید.

· اطمینان حاصل کنید دستی که با آن میخواهید به گربه دست دهید ، بوی غذا یا تشویقی ندهد و گربه انگشتان شما را گاز نگیرد.

· پاداش گربه تان را خیلی زود به او و در جلوی پایش بدهید .به زودی او متوجه خواهد شد که این پاداش بابت این رفتار اوست .پس صبور باشید و هرگز او را بخاطر انجام ندادن آن مجازات نکنید.

· اکثر گربه ها به دنبال نور لیزر میروند ، پس بسیار خوب است که در حال آموزش آن را در دست نگه دارید تا توجه او جلب شود.


· جایزه گربه تا زمانی که این ترفند را با توجه به دستور انجام میدهد باید بسیار بسیار کوچک باشد

· این آموزش را حتما قبل از یک وعده غذایی شروع کنید.

· این آموزش ممکن است مدتی طول بکشد.

· اگر گربه تان بالغ است و در دو روز اول ، علاقه ای به این تعلیم از خود نشان نمی دهد ، او را مجبور نکنید ، چون گربه های مسن تر نوازش شدن را بیشتر از انجام ترفند دوست دارند ، مطمئن شوید که گربه تان از آموزش لذت ببرد. هیچگاه اجازه ندهید اولین تدریس و آموزش را یک بچه به او بدهد . وقتی گربه تان به تدریج به آموخته هایش عمل کرد ، اعضای خانواده نیز میتوانند از این کار بی نظیر او ، لذت ببرید.هشدار:

· گربه ها میتوانند چنگال هایی حساس داشته باشند ، به خصوص اگر ناخن هایشان به تازگی کشیده شده باشد.اگر گربه شما ،از آن نوع گربه های حساس است ،در نزدیکی پنجه های او پاداشش را بدهید تا مجدداً مایل به این آموزش گردد.

· هرگز نباید برای آموزش هیچ حیوانی ، او را مجازات کنید ، زیرا به آموزش پاسخ نمیدهد. رفتار گربهها بر اساس زنده ماندن و بقای آن ها است ، نه برای ترفند ها و آموزش ها ، پس مفهوم تنبیه و مجازات آنها توسط انسان ها بی رحمانه و بی معنی است که بر حیوانات اعمال میشود. از زدن ، اسپری کردن یا آسیب رساندن به گربه تان جدا خودداری کنید.

· از مجبور کردن گربه برای یادگیری فوت و فن ها ، دوری کنید .اگر او علاقه مند نیست ، روز بعد دوباره سعی و امتحان کنید.

· قبل از اقدام به آموزش ، نگاهی به خلق و خوی گربه بیاندازید و اگر او روز پر تنشی را داشته و یا تشویش دارد از شروع آموزش خودداری کنید.

· مراقب باشید زمانی که آموزش میبیند ، بعضی گربه ها خیلی زود آزرده میشوند و ممکن است زمانی که شما شروع به تلاش میکنید و به پنجه هایش نزدیک میشوید ، شما را گاز بگیرد.

· اگر شما از نور لیزر استفاده میکنید ، مطمئن شوید که آن به چشم گربه برخورد نمیکند.

· شما نباید پنجه گربه را به اجبار بگیرید ،زیرا دستتان خراشیده خواهد شد.


مترجم : نهال (NahaL)

منبع : پارسی پت