با افزایش هر ساله دما در فصل های گرم مانند تابستان معمولا صاحبان گل های زینتی با سوختن برگ ها و خشک شدن ریشه آنها ، آویزان شدن برگهای گیاهان که در اصطلاح به مردگی برگ معروف است مواجه میشوند
کمبود رطوبت و بالاخص خشک بودن هوا باعث پژمردگی برگها و گیاه میشود .
اگر در فصل تابستان با پژمردگی و خشک شدن برگ گیاه آپارتمانی تان مواجه شدید که در آن رنگ برگ ها به زرد و بعد به قهوه ای سوخته میرسد ، نشاندهنده این است گیاه از نور زیاد رنج میبرد .
در اواسط روز پرده ها را بکشید و در ساعات گرم پنجره ها را ببندید
تنها برای اکسیژن رسانی بهتر ، پنجره را کمی باز بگذارید ، در اصطلاح کمی لای پنجره باز باشد ..
تعداد دفعات آبرسانی به گیاهان بسته به نوع آن در تابستان افزایش میابد ، سعی کنید میزان آب در هر دفعه طوری باشد که از انتهای گلدان خارج شود تا مطمئن شوید آب به همه قسمت گلدان رسیده و سیراب گشته است
به هیچ عنوان آب سرد و کلردار به گیاه ندهید باعث شوک آنی ریشه میگردد .
خاک گیاه های آپارتمانی مخصوصا در تابستان باید همیشه مرطوب باشد ، در هفته دو تا ۳ بار گلدان خود را در تابستان آب دهید و بعد از آبیاری ، با آبپاش طوری که سر آبپاش رو به گلدان نباشد و به بالا حالت بارانی باشد گلدان و برگ ها را اسپری کنید تا از این طریق رطوبت محیط را نیز فراهم آورید ..
اسپری آب طریقیست که مطرح شد به هیچ عنوان روی برگ گیاه و از جلو اسپری آب نکنید چون به این روش حمام گل ، برای از بین بردن آفات و غیره میگویند .
هر چه گیاهان برگهای پهن تر و بزرگ تری داشته باشند نیاز بیشتری به آب دارند ، در کنار این مورد کاکتوس ها و گل های گوشتی کمتر ..

نکته آخر :
زیر گلدانی برای گیاه خود تعبیه کنید که دهانه آن از گلدان بزرگتر باشد و با آب ولرم از طریق اسپری به روشی که گفته شد در ساعات گرم روز و جمع کردن گلدان ها در کنار هم باعث میشود برگها به طور دائم از خود بخار آب پس بدهند و این رطوبت در همان محدوده گلدان ها جمع و متراکم در محیط گردد و رطوبت را بالا برده و در سلامت گیاهتان در فصل تابستان نقش مهمی ایفا کند .

نویسنده : پرنیان (sisil)
به اشتراک گذاری این موارد با ذکر منبع مانعی ندارد