انواع - نشانه ها و درمان

سلولیت التهاب لایه های عمیق پوست است که در اغلب موارد توسط گزش حشره ها یا خارش ( مثل زخمهای وارده در دعواهای گربه ) ایجاد میشود. سوراخ ایجاد شده در زخم اجازه میدهد تا باکتریها وارد لایه های اپیدرم پوست شوند. اگر زخمهای ایجاد شده مراقبت کافی نداشته باشند در همان ساعات اولیه دچار عفونت میشوند.
علایم سلولیت در پوست شامل درد ( حساسیت نشلن دادن گربه به فشار دادن زخم) ، گرما ( اگر احساس کنید داغتر از حد معمول باشد) ، سفتی ( پوست به حدی که باید نرم نباشد) و تغییر رنگ در آن (خیلی بیشتر از حد قرمز رنگ باشد)
ممکن است عفونت در غده های لنفاوی انتشار پیدا کند در این صورت شما با رگه های قرمز رنگی در پوست روبرو می شوید و میبینید که غدد لنفاوی موجود در کشاله ران ، گردن یا زیر بغل بزرگ میشوند.
آبسه به کیسه های کوچک چرکین در زیر پوست گفته میشود ، جوشهای چرکی و دمل نمونه ای از آبسه کوچک هستند.آبسه نیز همه نشانه های سلولیت را دارد به جز اینکه در زیر فشار دست احساس میشود که کیسه ای پر از مایع است.

درمان: باید موهای اطراف زخم تراشیده سپس روزی سه بار به مدت 15 دقیقه کمپرس اب گرم شود.اگر محیط سلولیت به خوبی با کمپرس گرم پوشش داده شود گرما و رطوبت سیستم ایمنی بدن گربه را افزایش میدهد وچرک به سمت بالا می آید.اگر پوست بالایی آبسه نازکتر شود باعث میشود چرک داخل آن کم کم تخلیه شود و زخم بهبود میابد.
در حالت ایده ال آبسه باید باز نگه داشته شود تا از داخل بهبود یابد و اگر بهبودی آن بیشتر از موعد طول بکشد آبسه ثانویه تشکیل میشود.
جوشهای چرکی ، دمل و آبسه های کوچک اگر به خودی خود تخلیه نشوند نیاز است تا دامپزشک آنها را تخلیه کند.او آبسه را با به وجود اوردن یک برش تخلیه میکند و آن را با یک محلول رقیق ضد عفونی میکند و روی آن را باز میگذارد تا از لایه زیرین بهبود یابد.اجسام خارجی در زیر پوست مانند تراشه باید برداشته شوند زیرا آنها یک منبع عفونت میباشند.
آنتی بیوتیکها برای درمان زخمهای چرکی ، آبسه ها و سلولیت استفاده میشوند.
اکثر باکتریها پاسخ خوبی به آنتی بیوتیکها میدهند اما هر انتی بیوتیکی باید قبل از استفاده حتما تست شود .

منبع:
http://pets.webmd.com/cellulitis-abs...pes-treatments
مترجم : الهام نعمتی