مهاباد ـ ایرنا ـ یک قطعه پرنده شکاری سارگپه پابلند و دو قطعه کبک پس از مداوا در اداره حفاظت محیط زیست مهاباد در زیستگاه اصلی خود در دامن طبیعت این شهرستان رهاسازی شدند.


رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این قطعه پرنده شکاری توسط یکی از دوستداران محیط زیست به این اداره تحویل شده بود که به دلیل مصدومیت قادر به پرواز و زندگی عادی در طبیعت نبود.

کامران حسینی افزود: این پرندگان پس از مداوا و بهبودی کامل در اداره حفاظت محیط زیست مهاباد، توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در دامن طبیعت رهاسازی شدند.

وی یادآوری کرد: دو قطعه کبک نیز که توسط دو نفر از شکارچیان این شهرستان و به دلیل پشیمانی و احساس ندامت از شکار پرندگان تحویل این اداره شده بود، در طبیعت منطقه رهاسازی شد.

حسینی ابراز امیدواری کرد بازگشت دوباره این پرندگان به طبیعت به حفظ گونه های آن کمک کرده و با بازگشت دوباره به زندگی، زاد و ولد این پرندگان ادامه یابد.


وی گفت: با نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از محیط زیست در این شهرستان موجی از رهاسازی پرندگان و پشیمانی از شکار در این منطقه ایجاد شده به طوری که در سال گذشته بیش از
60 شکارچی مهاباد با خداحافظی از شکار به دوستداران محیط زیست پیوستند.


سارگپه با نام انگلیسی (Long-legged Buzzard) و نام علمی (butte ruinous) از راسته شاهین سانان و تیره عقابیان بوده که طول 60 تا 65 سانتیمتر و رنگ پر و بال بسیار متنوع از قهوه ای مایل به خرمائی پررنگ با سطح شکمی کرم رنگ و رگه رگه تا تقریبا سیاه با سطح شکمی قهوه ای خیلی پررنگ دارد.

در پرواز سطح شکمی این پرنده سفیدرنگ به نظر می آید ولی نوک و خم بال ها و رانهایش تیره رنگ است.

این پرنده در مناطق مختلف از جمله استپ ها ، دشت های وسیع خشک و گاهی در کوهستان دیده می شود و اغلب روی زمین و گاهی روی درخت ها آشیانه می سازد.

سارگپه پرنده بومی ایران است و در زمره پرندگان حمایت شده قرار دارد.

شهرستان مهاباد با 215 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.


منبع:ایرنا