مدیرکل تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست:
تامین اعتبار برای پیشگیری از انواع بیماری های حیات وحش درحال پیگیری است


تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به شیوع برخی بیماری ها در حیات وحش، تلاش می شود بخشی از اعتبار سازمان حفاظت محیط زیست که مربوط به بحران های زیست محیطی است، به مقوله پیشگیری از این بیماری ها اختصاص یابد.سید مجید خرازیان مقدم روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: همچنین تلاش می کنیم که این اعتبار در بودجه سال 1394 سازمان محیط زیست لحاظ شود.

وی در مورد خشکسالی گفت: خشکسالی تاثیر زیادی در بروز و شیوع انواع بیماری ها در حیات وحش دارد، این شرایط علاوه بر اینکه موجب کم آبی مناطق می شود، کم شدن علوفه و در نتیجه ضعیف شدن حیوانات را نیز در پی دارد.

مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در این شرایط که حیوانات غذای کافی برای تغذیه ندارند، بدنشان ضعیف می شود و در صورت شیوع بیماری قادر به مقابله با آن نیستند.

خرازی مقدم، شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان در منطقه حفاظت شده هفتاد قله در استان مرکزی را یادآور شد و گفت: این بیماری مخصوص نشخوارکنندگان کوچک اهلی مانند بز و گوسفند است که به گونه های کوچک وحشی مانند کل، بز، قوچ و میش سرایت می کند.

وی افزود: تاکنون بیش از 170 راس کل، بز، قوچ و میش بر اثر این بیماری تلف شده اند از این رو در تلاشیم هرچه سریعتر اعتباری را برای پیشگیری و کنترل شیوع بیماری ها اختصاص دهیم.

خرازی مقدم گفت: سازمان محیط زیست برای پاکسازی منطقه هفتاد قله اقدام به جمع آوری و امحای بهداشتی گونه های تلف شده کرده و همچنین در حال ضدعفونی کردن آبشخورهای حیات وحش است زیرا حیوانات اهلی وارد مناطق حفاظت شده می شوند و از آبشخورهای حیات وحش استفاده می کنند و از این راه بیماری طاعون نشخوارکنندگان منتشر می شود.

به گفته وی، بیماری طاعون نشخوارکنندگان قابل سرایت به انسان نیست.منبع:ایرنا