دیده بان حقوق حیوانات: بزرگ ترین و حرفه‌ای ترین باند کشتار حیات وحش کشور در استان کرمان متلاشی شد. این باند شرور در عرض ۶ ماه، قتل عام‌های بزرگی در حیات وحش رقم زدند.

اما در هیچکدام از تصاویر چهره‌های شکارچیان در کادر دوربین نبود.( تصاویری که در این صفحه می‌بینید تنها سرنخ محیط‌بانان کرمانی بود.)با این وجود چند روز پیش یگان محیط زیست کرمان با پوشش مناسب منطقه توانست متخلفان را به دام بیندازد. جزئیات را در ادامه دنبال کنید.


تصاویر بدون چهره


« محیط‌بانان محدوده شکار و جنایات این باند در طبیعت را در سه استان فارس، هرمزگان و کرمان تخمین زدند. از ۶ ماه پیش پیگیر این قضیه بودیم.

اعضای این باند بعد از هر کشتار در حیات وحش، تصاویر افتخارآمیز این عمل شنیع را در فضای مجازی منتشر می‌کردند. در این تصاویر چهره شکارچیان مشخص نبود.اما با توجه به نوع عکس‌ها و نحوه انتشارشان معلوم بود تصاویر متعلق به یک باند شکارچیان حرفه‌ای است که به راحتی می‌توانند حیات وحش باارزش را شکار کنند.
اینطور برایتان بگوییم که اگر تنها یک سال دیگر این باند فعالیت می‌کرد بیش از ۷۰ درصد جمعیت پستانداران حیات وحش جنوب کشور قتل عام می‌شدند!این شکارچیان با اطلاعات کامل از چگونگی پراکندگی حیات وحش در منطقه جنوب کشور دست به شکار‌های پی در پی موفقیت‌آمیز می‌زدند.


این در حالی بود که به جز تصاویری بی هویت هیچ ردی از خود در طبیعت بر جا نمی‌گذاشتند.»محمدرضا شهبازی، فرمانده یگان محیط زیست استان کرمان با این صحبت‌ها در ادامه از عملیات دستگیری و متلاشی شدن بزرگ‌ترین باند کشتار حیات وحش کشور خبر می‌دهد.


ردی از یک خودروی پراید


به گفته آقای شهبازی:« مدتی بود که همه پاسگاه‌های محیط‌بانی در سه استان فارس، هرمزگان و کرمان برای دستگیری این اشرار به حالت آماده باش درآمده بودند.

محیط‌بانان کرمانی نیز با انجام عملیات‌های گشت‌زنی و دیده‌بانی‌های شبانه روزی در این مدت به خوبی منطقه را تحت پوشش قرار دادند.از آنجا که از روی تصاویر منتشر شده دستگیرمان شده بود که با یک باند حرفه‌ای شکارچی طرف هستیم بیشتر در مناطقی کمین کردیم که جمعیت پستانداران حیات وحش متراکم بود.

۴ ماه از ماجرا می‌گذشت و خبری از شکارچیان نبود. تا این‌که روز ۲۳ خرداد ماه امسال نزدیکای ظهر، مورد مشکوکی در پارک ملی خبر مشاهده شد.خودروی پراید سفید رنگی در این منطقه شکار ممنوع به سرعت در حال تردد از جاده خاکی بود.

دیده‌بان ما با مشاهده خودرو بلافاصله با یگان محیط زیست تماس گرفت و عملیات دستگیری مظنونان در منطقه شکار ممنوع آغاز شد.شکارچیان متخلف با خودروی پراید وارد محدوده‌ای به نام دهنه نفیسه شدند. محیط‌بانان آن محل را برای به دام انداختن شکارچیان مسدود کردند.

سرنشینان پراید تا چشم‌مان به ماموران محیط زیست افتاد سعی کردند متواری شوند اما وقتی دیدند که در چنگ محیط‌بانان گرفتار شده اند شروع به تیراندازی کردند.»


قتل عام ۳ جبیر در یک مرحله شکار!


متخلفان در محاصره یگان محیط‌بانی کرمان بودند. به همین خاطر خودرو خود را رها کردند و با پای پیاده متواری شدند. « از آنجایی که هر دو متخلف مسلح بودند و در حین فرار به سمت محیط بانان تیراندازی می‌کردند از تعقیب آنها اجتناب کردیم.

در جریان بازرسی از خودروی رها شده متخلفان لاشه سه جبیر، ۲ گوشی موبایل، جواز حمل سلاح و مدارک شناسایی متخلفان کشف شد.

موفقیت در شکار سه جبیر نشان می‌داد که احتمال دارد دو شکارچی متواری شده از اعضای باند بزرگ شکارچیانی باشند که در پی آنان هستیم.

به هرحال هویت متخلفان برای‌مان آشکار شده بود و امیدوار بودیم که بتوانیم از حافظه گوشی متخلفان مدارکی به دست بیاوریم چون باند بزرگ کشتار حیات وحشی که به دنبال شان بودیم علاقه زیادی به ثبت تصاویر خود در هنگام شکار داشتند.به هر حال پس از تشکیل پرونده در مراجع قضایی، نیروهای یگان محیط زیست کرمان که احتمال می‌دادند تعداد زیادی عکس و مستندات مربوط به شکار غیرمجاز در حافظه گوشی تلفن همراه متهمان وجود داشته باشد، موضوع را با **** پرونده در میان گذاشتند.»

به گفته آقای شهبازی با بررسی مدارک شناسایی و دستور مقام قضایی، متهمان به دادسرا احضار شدند و هر دو گوشی تلفن همراه متهمان برای رمزگشایی و بازبینی تصاویر در اختیار پلیس فتا قرار گرفت.


تصاویری که باند را متلاشی کرد


هر دو متهم در جلسه اول دادگاه اعتراف کردند به شکار سه جبیر در پار ک ملی خبر. اما وقتی پلیس فتا از آنها خواست که رمز گوشی تلفن همراه شان را در اختیار پلیس قرار بدهند، رمز‌های اشتباهی تحویل پلیس دادند!

متهمان با بهانه فراموشی رمز تلفن همراه‌شان تصور می‌کردند، واقعیت آشکار نمی‌شود. اما پلیس فتا در کمتر از ۲۴ ساعت توانست رمز هر دور تلفن همراه را بازگشایی کند و همه تصاویر آن بازبینی شد.« با مشاهده تصاویر داخل حافظه تلفن‌های همراه دیگر شک مان به یقین تبدیل شد.


یگان محیط زیست استان کرمان توانسته بود دو عضو بزرگ ترین باند کشتار حیات وحش کشور را دستگیر کند.» به گفته فرمانده یگان محیط زیست استان کرمان، بیش از ۲۰۰ عکس در گوشی همراه متهمان در حین ارتکاب به شکار و بعد از شکار کشف شد.بعد از این مدرک بزرگ دیگر متهمان حرفی برای گفتن نداشتند. آنها هویت دو عضو دیگر این باند را فاش کردند و در کمتر از ۲۴ ساعت پلیس آنها را نیز دستگیر کرد.

هر ۴ متهم در بازداشت به سر می‌برند و این پرونده همچنان باز است. بعد دستگیری آخرین عضو، این باند مجرمان مجازات خواهند شد.