۱۰ تیر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال دریافت گزارش مردمی مبنی بر نگهداری غیرمجاز از پرندگان وحشی حمایت شده در باغی در حاشیه شهر تهران نیروهای یگان محیط زیست به تحقیق و بررسی در این زمینه پرداختند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در این باره گفت: محیط بانان پس از کسب اطمینان از بروز تخلف و هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی روز گذشته (سه شنبه) به همراه مامورین کلانتری ۱۵۴ چیتگر وارد باغ مذکور شدند.
نقی میرزا کریمی اظهار داشت: در جریان بازرسی از این باغ دو عدد فلامینگو و دو عدد قوی گنگ کشف و ضبط و یک نفر متهم نیز در این رابطه بازداشت گردید.…………………
..
تصویر: پرندگان حمایت شده کشف شده از یک باغ شخصی در اطراف تهران

متهم پس از دستگیری شب گذشته را در کلانتری بازداشت بوده و صبح امروز به همراه پرونده تشکیل شده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.
پرندگان کشف شده به دلیل قیچی شدن و شکستگی بال ها که احتمالا به هنگام زنده گیری بوجود آمده است فعلا امکان رهاسازی ندارند. این پرندگان جهت تیمار و نگهداری به کلینیک حیات وحش سازمان محیط زیست در پارک پردیسان تحویل داده شدند.
در حال حاضر جریمه نقدی بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از صید و شکار غیرمجاز هر عدد فلامینگو یا قو معادل ۶ میلیون ریال می باشد که این مبلغ در لیست جدید جرائم که بزودی اعمال خواهد شد به دوازده میلیون ریال در ازاء هر عدد فلامینگو یا قو افزایش یافته است.
.
سفید شدن رنگ قرمز در بال فلامینگوها و در نوک قوها به دلیل سوء تغذیه، در تصاویر کاملا مشخص است

بنابراین متخلف دستگیر شده می بایست مبلغ ۲۴ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نموده و سپس به جرم نگهداری غیرمجاز از گونه های جانوری حمایت شده در دادگاه محاکمه خواهد شد.

قوی گنگ و فلامینگو هر دو از پرندگان مهاجر و حمایت شده به شمار می روند که متاسفانه به دلیل زیبایی، از طبیعت زنده گیری شده و در باغ ها و استخرهای خصوصی نگهداری می شوند.

زنده گیری و نگهداری پرندگان وحشی در اسارت اقدامی غیر قانونی و ظلمی بزرگ در حق پرندگان

زنده گیری پرندگان وحشی از طبیعت از طبیعت و نگهداری آنها در منازل شخصی ظلم بزرگی به این جانوران زیبا و ارزشمند محسوب می شود.

محمدعلی اله قلی کارشناس حیات وحش در این باره می گوید: قوها و فلامینگوها در زیستگاه های طبیعی خود در بسترهای تالابی با پوشش گلی و جلبکی زندگی می کنند.

زندگی در بسترهای سنگی، سیمانی، موزاییکی و سایر بسترهای سخت موجب بروز نوعی عارضه به نام Bumble foot که عارضه ای بسیار شایع (مشابه میخچه و یا زخم های عفونی) است در ناحیه کف پای پرندگان می شود. این عارضه جز با اصلاح جایگاه نگهداری حتی با جراحی نیز قابل درمان نبوده و به مرور بزرگتر شده و گسترش می یابد.

این عارضه در ابتدا موجب لنگش و ناتوانی در حرکت پرنده شده و با درگیر شدن مفصل ها و ورود عفونت به خون منجر به مرگ می شود.
محمدعلی اله قلی اظهار داشت: تغذیه این پرندگان نیز در محیط های طبیعی کاملا متفاوت با شرایط اسارت بوده و در اسارت هرگز خبری از انواع جلبک ها، گیاهات تالابی، بنتوزها (کف زیان)، انواع حلزون ها و سخت پوستان، نرم تنان، آرتمیا، خرچنگ، میگوهای ریز و غیره در رژیم غذایی این پرندگان نخواهد بود.

تغذیه با نان خشک و نهایتا دانه موجب سوء تغذیه در پرندگان می گردد. اولین نشانه سوء تغذیه در این پرندگان بیرنگ شدن قسمت های رنگی مانند پرهای قرمز بالها و سر و گردن در فلامینگوها و کم رنگ شدن رنگ سرخ منقار در قوهای گنگ می باشد.
این پرندگان وحشی هرگز در اسارت تولید مثل نخواهند کرد و عمر طبیعی خود را نخواهند داشت.
بر طبق آمار بدست آمده بیش از ۵۰درصد این پرندگان در پروسه صید و نقل و جابجایی و ۵۰درصد دیگر نیز در دو سال نخست پس از زنده گیری از بین خواهند رفت.
این کارشناس حیات وحش افزود: تامین نیازهای طبیعی گونه های وحشی مانند بستر مناسب و تنوع مواد غذایی مطلوب برای گونه ها بسیار گران تر از هزینه خرید پرندگان جدید و سالم خواهد بود و در نتیجه حتی در صورت امکان تامین این شرایط انجام آن برای متخلفین به صرفه نیست.

نکته دیگر آنجاست که این پرندگان اساسا مهاجر و سردسیری هستند و با شروع گرم شدن هوا در عرض های میانی کره زمین در اواخر زمستان بلافاصله به سمت عرض های شمالی مانند سیبری و شمال اروپا مهاجرت میکنند. بنابراین عملا در طول زندگی طبیعی خود دمای بالاتر از ۲۰ درجه سانتی گراد را تحمل نمی کنند.
حضور این پرندگان در زیر آفتاب سوزان و گرمای ۴۱ درجه ای تیرماه تهران به شدت موجب آزار این پرندگان خواهد شد.


جا دارد از جدیت فرمانده و نیروهای یگان محیط زیست استان تهران در رسیدگی به گزارشات مردمی در کوتاه ترین زمان ممکن و پیگیری گزارشات تا حصول نتیجه نهایی تشکر و قدردانی نمود.