زنجان - ایرنا - خبرنگار زنجانی دوستدار حیات وحش پس از مداوا و تیمار یک بهله عقاب طلایی، بعدازظهر روز دوشنبه این پرنده را در حضور کارشناسان و محیط بانان اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان به دامان طبیعت رها کرد.


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: این عقاب طلایی حدود دو هفته قبل در ارتفاعات شهر ارمغانخانه درحالیکه زخمی و ناتوان بود و قدرت پرواز نداشت از سوی این خبرنگار یافت شده بود.

قربانعلی محمدپور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به اینکه این پرنده شکاری زیبا به لحاظ توان فیزیکی به شرایط مناسب رسیده بود در منطقه حفاظت شده سرخ آباد رها سازی شد تا به میان همنوعان خود برگشته و زندگی در طبیعت را دوباره از سر گیرد.

منطقه حفاظت شده سرخ آباد با مساحت 122 هزار و 618 هکتار و دامنه ارتفاعی 500 تا دو هزارو 900 متر، بارندگی و دمای متوسط سالیانه به ترتیب 500 میلی متر و 11 درجه سانتیگراد این منطقه را دارای اقلیم های نیمه خشک مدیترانه ای معتدل کرده از سال 75 تحت حفاظت محیط زیست زنجان قرار گرفته است.

ارس، گردو، سیاه تلو، زالزالک، انار وحشی، داغداغان، زرشک، زیتون، گون، آویشن، درمنه، کلاه میرحسن، چوبک، لاله، مرزه و ثعلب از جمله گونه های گیاهی منطقه هستند.

آهو، پلنگ، پازن، گراز، خرس قهوه ای، سمورسنگی، سنجاب زمینی، رودک، کبک دری، هوبره، عقاب، شاهین، دال، غاز خاکستری، خوتکا، لک لک سفید، باکلان، افعی البرزی، افعی شاخدار ایرانی، افعی زنجانی و ماهیانی نظیر کپور، سیم و اسبله از جمله جانورانی هستند که در این منطقه زیست می کنند.

محمدپور اقدام این خبرنگار زنجانی دوستدار طبیعت و حیات وحش را بسیار ارزشمند دانست و از دوستداران طبیعت خواست در صورت مشاهده چنین مواردی مراتب را به صورت حضوری به نزدیک ترین واحد محیط زیست و یا از طریق شماره تلفن های3ـ33554001 و 09392888657 اطلاع دهند تا اقدام لازم صورت گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: فضا برای حفظ و نگهداری حیوانات و پرندگان وحشی در منازل خوب و مناسب نمی باشد و احتمال تلف شدن حیوان بسیار است لذا ضرورت دارد افراد به این نکته مهم توجه دقیق داشته باشند تا وضعیت و شرایط جسمی آنها به دلیل دوری از طبیعت بدتر نشود.

محمدپور افزود: فضای خوب و مناسبی توسط این اداره کل در دشت آهوان سهرین زنجان برای نگهداری موقت حیوانات و پرندگان ایجاد شده است تا پس از تیمار و بهبود در دامان طبیعت رهاسازی شوند.
اوایل خرداد امسال نیز یک فرد جانباز دوستدار طبیعت، یک بهله عقاب طلایی را پس از تیمار و بهبود به اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان تحویل داده بود تا پس از یافتن قدرت پرواز در دامان طبیعت رهاسازی شود.

هرچند وی و اعضای خانواده اش به این پرنده شکاری زیبا علاقه شدید داشتند ولی با این حال به این نتیجه رسیده بودند که آزادی و پرواز در آسمان حق این پرنده است و باید هرچه زودتر این آزادی را به او برگردانند.

ابوالفضل سعیدی، قریب به دو سال پیش این پرنده شکاری را که از ناحیه بال و کتف آسیب دیدگی جدی داشت از یک فروشنده خریداری و برای تیمار و بهبود زخم های ایجاد شده تلاش بسیار کرده بود.
عقاب طلایی که یکی از بهترین پرندگان از لحاظ شکار در نیمکره شمالی شناخته شده در تمام مناطق استان زنجان یافت می شود و معمولا نیز آشیانه خود را در ارتفاعاتی که دارای صخره های بلند و دور از دسترس هستند می سازد.

رنگ این پرندگان قهوه ای تیره و دارای پرهایی به رنگ قهوه ای روشن یا طلایی در سر و گردن است و معمولا در ارتفاع سه هزار و 600 متری زندگی می کند و به دلیل داشتن بال های بزرگ، نیاز زیادی به بال زدن در آسمان نداشته و در واقع روی لایه های هوا سُر می خورند.

سرعت معمولی این پرنده 50 کیلومتر است اما هنگام شیرجه توان افزایش سرعت خود تا 160 کیلومتر بر ساعت را دارد و با استفاده از چابکی و سرعت و داشتن پنجه های قوی می تواند طعمه های خود از جمله خرگوش، موش کوهی، سنجاب زمینی و غیره و پستانداران بزرگ مانند روباه، گربه، بز کوهی و بچه آهوها را شکار کند.