مهاباد - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده از مشاهده بیش از 80 قطعه پرنده نادر و در حال انقراض اردک سر سفید در تالاب آق قلعه این شهرستان خبر داد.


فرامرز سفری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شرایط زیستی و غذایی مساعد در این تالاب و امنیت حاکم بر آن باعث شده تا این تالاب امسال شاهد حضور این تعداد اردک سرسفید باشد که با چشم غیرمسلح نیز به خوبی دیده می شوند.

وی با بیان اینکه سال گذشته نیز 30 قطعه از این پرنده در این تالاب مشاهده شده بود، گفت: این پرنده نادر اغلب برای زمستان گذرانی وارد تالاب های این شهرستان می شد ولی با توجه به شرایط مناسب آن امسال برای تخمگذاری و جوجه آوری در این تالاب حضور دارد.

سفری افزود: شرایط موجود در این تالاب برای زیست انواع پرندگان بسیار خوب است و آب آن اکنون در حالت سرریز قرار گرفته و مشکلی برای تامین آب وجود ندارد.

وی اضافه کرد: این شرایط مناسب موجب شده این تالاب در حال حاضر پذیرای بیش از 25 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی آبزی و کنار آبزی باشد.

سفری افزود: این تالاب با 310 هکتار مساحت در 9 کیلومتری محور نقده به حیدرآباد واقع شده و آب آن از رودخانه گدارچای و سد حسنلو تامین می شود.

در شهرستان نقده هفت تالاب فصلی و دائمی وجود دارد که سالانه بیش از 30 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی در آن زندگی می کنند که از این تعداد، تالاب های درگه سنگی، حسنلو و یادگارلو جزو تالاب های بین المللی هستند.

امسال همچنین تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد نیز شاهد حضور بیش از 100 قطعه از این نوع پرنده بود.

اردک سرسفید در حالت عادی به تعداد یک یا چند قطعه و در موارد نادر به تعداد انگشتان دست در تالاب ها دیده می شود و حضور این تعداد اردک سرسفید در تالاب های جنوبی آذربایجان غربی تاکنون بی سابقه بوده است.

در حال حاضر تالاب های آق قلعه و کانی برازان به یکی از زیستگاههای مهم اردک سرسفید در شمال غرب کشور تبدیل شده است.

اردک سرسفید به نام white- headed Duck از راسته غازسانان و تیره اردکیان با نام علمی Oxyura Leucocephala است و از سوی اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست در فهرست گونه های در خطر انقراض قرار دارد.

این اردک از پرندگانی است که در ایران و بسیاری از کشورهای جهان پراکنده بوده و جمعیت آن بر اساس مطالعات و بررسی های سازمان های جهانی رو به کاهش است به همین دلیل جزو گونه های حفاظت و حمایت شده قرار گرفته است.

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان محیط زیست، جمعیت اردک سرسفید در کشور بین چهار تا پنج هزار قطعه برآورد شده است.

این پرنده برای تولید مثل به تالابهای شمال غرب کشور از جمله آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی مهاجرت کرده و در آنجا تخمگذاری می کند.

اردک سرسفید همچنین برای زمستان گذرانی علاوه بر آذربایجان غربی در استان های گیلان، مازندران، کردستان، خوزستان، فارس و اصفهان نیز دیده شده است.

نقده در جنوب آذربایجان غربی و در فاصله 100 کیلومتری مرکز استان واقع شده است.
منبع:ایرنا