ایلام - ایرنا - در سایت مانشت و قلارنگ که محل نگهداری، تکثیر و احیای گوزن های زرد ایرانی است زندگی رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و ساکنان این سایت از روزهای نخست اردیبهشت تاکنون شاهد به دنیا آمدن نوزادان گوزن ها بوده اند.


رییس سایت گوزن زرد ایرانی مانشت و قلارنگ ایلام روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: از زمان زاد و ولد گوزن های آبستن این سایت از دهه نخست اردیبهشت ماه امسال تاکنون پنج نوزاد به دنیا آمده است.

بهزاد بهامین اظهار کرد: تولد نوزادان گوزن تا نیمه نخست خرداد ماه ادامه دارد و در زمان حاضر حدود هفت گوزن دیگر نیز روزهای آخر بارداری خود را سپری می کنند.

وی افزود: خوشبختانه با توجه به مراقبت ها و حفاظت اصولی از گوزن های ساکن در این سایت، هیچ گونه مشکلی از لحاظ تغذیه، بهداشت و سلامتی این جانوران وجود ندارد.

سایت گوزن زرد ایرانی استان ایلام از سال 86 با ورود شش راس گوزن از نوع گاوسانان به خاطر نجات این گونه در حال انقراض از جزیره اشک واقع در دریاچه ارومیه شروع به فعالیت کرد که بهترین و موفق ترین سایت تکثیر و نگهداری گوزن زرد ایرانی در کشور محسوب می شود.

اکنون سایت مانشت و قلارنگ با گستره 80 هکتار، 42 راس گوزن بالغ و پنج راس گوزن نوزاد را در خود جای داده که با توجه به گستره اندک سایت، گنجایش و ظرفیت نگهداری از این میزان گوزن را ندارد.

پیشتر مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از رایزنی و مکاتبه با سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای انتقال تعدادی از گوزن های بالغ سایت مانشت و قلارنگ به دیگر استان های متقا ضی خبر داده بود که به علت آبستن بودن برخی از گوزن های ماده، علمیات انتقال گوزن ها به زمانی دیگر موکول شد.منبع:ایرنا