اپی فورا و خرگوش

جریان غیر طبیعی اشک از چشم که معمولا بدنبال عملکرد نامطلوب پلکها یا انسداد قسمت بینی ای و چشمی مجرای اشک(نازولاکریمال) یا عفونت و التهاب چشم است که همه اینها ممکن است در نتیجه ی بیماری یا آبسه های دندانی باشد.از آنجا که خرگوش فقط یک مجرای اشکی دارد-که به لثه ها و دندان خیلی نزدیک است-به راحتی میتواند در اثر بیماری های محوطه ی دهانی مسدود شود(عارضه ی دندان دراز در خرگوش بسیار شایع است).همچنین ممکن است در اثر بیماریهای دستگاه تنفسی مجرای بینی بسته شده باشد.

خوب چفت نشدن مادرزادی دندان ها و یا اختلالات پلکی مادرزادی معمولا در خرگوشهای جوان دیده میشود.اما خرگوشهای میانسال معمولا از دراز شدن دندان گونه ای و متعاقبا اپی فورا رنج میبرند.نژادهای لوپ و دوارف معمولا دچار عدم چفت شدن مادرزادی دندان ها میشوند که خرگوش را در خطر بسته شدن مجرای اشکی قرار میدهد.نژادهای دوارف و هیمالاین معمولا از گلوکوم رنج میبرند. و در موارد خیلی نادرتری گلوکوم در خرگوشهای رکس و سفید نیوزیلندی اتفاق می افتد.
علایم و انواع:
معمولا این حیوانات سابقه بیماری دندانی یا رشد بیش از حد دندان پیش و بیماری تنفسی دارند.علایم شایع دیگر:
بیحالی
افسردگی
حالت قوز
حالت مخفی شدن مداوم و یا عدم تمایل به حرکت
عدم توانایی نگه داری غذا در دهان(ریزش و افتادن غذا از دهان)
ریزش مو و دلمه و موی کدر اطراف صورت
چشمان قرمز و گاهی همراه با ترشح غلیظ
تورم کره چشم و گاهی توده های صورت (بخصوص آنهایی که آبسه دندانی دارند)
علت:
مشکلات چشمی و دهانی بسیاری میتواند منجر به این عارضه شود مانند:
شکل گیری غیر طبیعی مجرای بینی و پلکها
التهاب بینی یا سینوزیت
آسیب یا شکستگی استخوانهای لاکریمال یا ماکزیلاری (که به ترتیب نزدیک کره چشم و مجرای اشکی و فک بالا هستند)
تومور ملتحمه یا قسمت داخلی پلکها یا حفره بینی یا استخوان ماکزیلا یا سینوسها
اجسام خارجی (مانند علف و آب و بستر)
بودن در معرض مواد شیمیایی خانگی یا پاک کننده های قفس
التهاب ملتحمه(پوشاننده ی کره ی چشم)
گلوکوم(فشار بالای مایعات داخل کره چشم)
فلجی عصب های صورت
تشخیص:
دامپزشک معاینه ی کامل به همراه بررسی تاریخچه ی علایم و عوامل احتمالی را بررسی می کند.مانند مشکلات دندانی یا تنفسی.همچنین نمونه ای از مایع مترشحه از مجراهای بینی یا چشم برمیدارد تا هم کشت باکتری کنند و هم وضعیت مایعات بدن را برای تفریق از دیگر عوامل احتمالی بررسی کنند.
برای تشخیص با چشم دامپزشک میتواند با استفاده از تصویر اشعه ایکس جمجمه تومور یا جراحات استخوان جمجمه را ارزیابی کند اما سیتی اسکن برای تعیین محل انسداد و تشخیص آسیبهای مربوط بهتر است.اگر مشکوک به انسداد باشد با فلاش در داخل مجرای بینی هم تشخیص تایید میشود و هم اگر جسم خارجی باشد خارج میشود.رنگ آمیزی فلوئورسنت-یک روش غیر تهاجمی که جزییات چشم را زیر نور آبی نشان میدهد-میتواند برای بررسی جراحت و اجسام خارجی بکار برود.
درمان:
علاوه بر درمان عامل اولیه (کراتیت زخم دار یا التهاب مشیمیه و یا التهاب ملتحمه) و یا مشکلات انسدادی(سینوس و بینی)دامپزشک ممکن است مسکن و یا آنتی بیوتیک تجویز کند.
زندگی و مدیریت:
عود در خرگوشهای دارای انسداد مجرای بینی ای-اشکی معمول است اما تشخیص و مداخله و درمان سریع پیش آگهی بهتری در دراز مدت خواهد داد.بعلاوه تمیز و خشک نگه داشتن صورت خرگوش برای پیشگیری ضروری است.
اما به عکس خرگوشهایی که دچار مشکلات دندانی شدید هستند(بخصوص آبسه ی ریشه ی دندان و از دست دادن استخوان) احتمال بهبود کمی دارند.در برخی موارد مجرای بینی ای-اشکی کاملا مسدود میشود .بسته به شدت عامل زمینه ای خرگوش به هزینه و وقت زیادی برای درمان نیاز دارد و گاهی حتی اپی فورا تا آخر عمر ادامه دارد.


خانم دکتر خرسند