در 6 سال گذشته؛

نجات 54 قلاده فک خزری گرفتار در تور ماهیگیران


تهران-ایرنا-مسوول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزر گفت: از سال 2008 که فعالیت این مرکز به طور رسمی آغاز شد تاکنون 54 قلاده فک که در تور ماهیگیران ایرانی به دام افتاده بودند، نجات و پس از تیمار به زیستگاه طبیعی خود در دریای خزر باز گردانده شدند.


به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، امیر صیاد شیرازی در ارتباط با فعالیت های مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزر افزود: علاوه بر اطلاع رسانی و آموزش دانشجویان و ماهیگیران و کارهای تحقیقاتی در زمینه مطالعه لاشه فک ها، این مرکز کار امداد و نجات فک خزر را نیز انجام می دهد.

وی ادامه داد: همکاران در مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزر معمولا فک های به دام افتاده در تور ماهیگیری را معاینه کرده و اگر از لحاظ سلامتی مشکلی نداشته باشند، پس از پلاک گذاری و ثبت اطلاعات بیومتریک هر فک، حیوان را در دریا رها می کنند.

صیاد شیرازی در ارتباط با چگونگی شکل گیری مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزر گفت: فعالیت های پروژه امداد و نجات فک خزر در سال 2008 به طور رسمی، در سواحل ایران شروع شد.

به گفته وی، گروه امداد و نجات فک خزر در ابتدا، در فضای باز کار می کرد؛ اما از آنجایی که برای نگهداری فک های مجروح نیاز به فضای بسته و بیمارستانی بود، شرکت مادر تخصصی مدیریت ماهیان خاویاری استان گلستان، این بخش را در جزیره آشوراده در اختیار آن ها قرار داد.

صیاد شیرازی ادامه داد: مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزر در استان گلستان واقع شده است اما گروه امداد و نجات فک خزر هر سه استان ساحلی گیلان، مازندران و گلستان را پوشش می دهد، در صورت دریافت گزارشی درباره یک فک با آمبولانس به محل رفته و در صورت نیاز به درمان و بستری، فک مجروح از استان های دیگر به مرکز انتقال داده می شود.

مسوول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزر گفت: گروه امداد و نجات فک خزر به عنوان گارد ساحلی نیز محسوب می شود، یک تا دو بار در ماه، گروه گشت دریایی و گشت ساحلی در منطقه را دارد، در مناطق ساحلی که امکان حضور فک در آن ها وجود دارد، گشت زده و اگر لاشه یا فک بیمار مشاهده شود، به آن رسیدگی می شود.

صیاد شیرازی در خصوص کارهای تحقیقاتی این مرکز گفت: زمانی که با لاشه فک ها در ساحل مواجه می شویم، در صورت نیاز به نمونه برداری، لاشه به دانشگاه های دامپزشکی سایر استان ها انتقال داده می شود.

مسوول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزر افزود: این مرکز تنها مرکز امداد و نجات فک خزر در سه استان حاشیه دریای خزر است.

فک خزری با
نام علمی Pusa caspica یکی از پستانداران کمیاب آبزی دنیاست که فقط در دریای خزر و رودخانه های منتهی به آن زندگی می کند، این گونه تنها پستاندار دریای خزر محسوب می شود و به دلیل صید بی رویه و به هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند حمایت بین المللی است.

فک خزری به طور میانگین 1.5 متر طول و ۶۸ کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچکترین انواع فک به شمار می رود.

ساحل نشینان شمال به آن سگ آبی می گویند، فک ها در میان هزار نوع جاندار خزر تنها پستاندار این دریا محسوب می شوند، فک ها جانورانی با ارزش اند که حتی با مدفوع خود یک منبع غذایی در دریای خزر به وجود می آورند و نابودی آنها اکوسیستم خزر را به خطر می اندازد.

فک ها در تابستان، بهار و پاییز بیشتر در آب های ایران زندگی می کنند و برای زایمان به مناطق یخی در شمال دریای خزر مهاجرت می کنند.

در زمان های گذشته، تعداد زیادی از فک ها برای استفاده از پوست و گوشتشان شکار می شدند، در حال حاضر هم هر سال تعداد زیادی از آنها در تورهای ماهیگیران گرفتار می شوند، برخی ماهیگیران گمان می کنند که فک ها از ماهیان تجاری که منبع ارزشمندی برای آنان هستند، تغذیه می کنند به همین دلیل به محض مشاهده فک ها، آنها را می کشند.

گرم شدن زمین، باعث ذوب یخ های بخش شمالی دریای خزر و در نتیجه نابودی زیستگاه های فک ها شده است، از عوامل دیگر کاهش شدید جمعیت فک های دریای خزر، آلودگی های محیطی و نوعی بیماری است که از سگ سانان به این گونه منتقل و در سال های گذشته موجب تلفات زیادی شده است. همچنین تورهای صیادی و کاهش ماهیان کیلکا از جمله عواملی هستند که نابودی فک ها را سبب شده است.

شانه دار دریایی مهاجم یکی از عوامل اصلی نابودی فک های خزری است.

فک ها با خوردن آبزیان بیمار و ایجاد تعادل در جمعیت آنها در اکوسیستم دریای خزر نقش موثری دارند.


منبع:ایرنا