خرگوش ها در سراسر دنیا طیف وسیعی از مواد گیاهی موجود در طبیعت را برای خوردن پیدا می کنند . انواع مختلفی از علف و گیاهان با برگ های خشک و تازه بزرگ ترین بخش از رژیم غذایی خرگوش وحشی تشکیل می دهند . خرگوش همچنین پوست روی درختان، شاخه های ترد و جوانه ها، میوه ها، دانه و دیگر مواد غذایی مغذی در مقادیر کم بسیار می خورند . این زمانی اهمیت پیدا می کند که ما بخواهیم برای رژیم غذایی مناسب خرگوش خانگی مان تصمیم گیری کنیم .
بیشتر رژیم غذایی خرگوش خانگی بای متشکل از یونجه و علوفه خشک باشد.
علوفه و یونجه خشک سرشار از ویتامین های غنی از ویتامین A و D و همچنین کلسیم، پروتئین و سایر مواد مغذی است. و باعث سلامت دندان ها و دستگاه گوارش می شود و باید همیشه در دسترس خرگوش شما باشد.تنوع نوع علوفه یا میکس آنها یک ایده بسیار عالی می باشد(مانند تیموتی، باغ، یونجه جو دو سر، گیاه دم روباهی، و غیره). به دلیل اینکه کالری و پروتیین های موجود در یونجه خشک بسیار بالاتر از متوسط نیازهای خرگوش خانگی هست بعنوان منبع اصلی علوفه خشک بتنهایی نباید استفاده شود . در حقیقت یونجه علف نیست وبلکه جزء خانواده حبوبات (مانند نخود و لوبیا) می باشد .
غذاهای تازه نیز بخش مهمی از رژیم غذایی خرگوش شما می باشند. که مواد مغذی اضافی و همچنین بافت و طعم متفاوتی را برای خرگوش فراهم می آورد و همچنین باعث غنی تر شدن رژیم غذاییش می شود .غذاهای تازه رطوبت بیشتر را برای عملکرد بهتر مثانه و کلیه ها فراهم می کنند . بخش عمده ای از غذاهای تازه باید سبزیجات برگ دار باشند (حدود 75% از غذاهای تازه رژیم غذایی).
مقدار سبزیجات در روز یک فنجان به ازای هر 2 پوند از وزن خرگوش می باشد که می توان آن را در وعده های بیشتر تقسم کرد و به خرگوش داد.1pound = 453.56grams.
بعضی از گیاهان بطور طبیعی حاوی مواد شیمیایی هستند که سم خفیفی بنام آلکالوئیدها که برای محافظت گیاه در طبیعت می باشد.یکی از آلکالوئیدهایی که بطور مشخص برای خرگوش ها در مورد آن صحبت می شود اسید اگزالیک می باشد که مصرف آن بطور مشخص در مقدار کم برای انسان ها و حیوانات بی ضرر می باشد.
مقدار اسید اگزالیک در هر گیاه به مقدار قابل توجهی با توجه به عواملی مانند ترکیب بندی و فرمول خاکی که گیاه در آن رشد می کند ، اینکه چه زمانی از سال است و گیاه چند ساله هست متفاوت و متغیر است.بسیاری از سبزیجاتی تازه ای که خوراک خرگوش می باشد سطح اسید اگزالیک آن به صفر نزدیک می باشد اما بطور ویژه جعفری و گیاه خردل و اسفناج دارای سطوح بالاتری از اسید اگزالیک می باشند. (توجه داشته باشید کلم پیچ که اغلب تصور می شود اگزالات بالایی دارد در واقع داری سطح بسیار پایینی از اگزالات می باشد) .

مسمویت با اسید اگزالیک ناشی از استفاده زیاد مواد غذایی حاوی این مواد شیمیایی بهمراه عوارضی مانند خارش و سوزن سوزن شدن پوست ، دهان و آسیب کلیه ها در مرور زمان می باشد . این غذاها مغذی هستند و نیازی نیست از رژیم غذایی کنار گذاشته شوند اگر به مقدار متناسب استفاده شوند .توصیه می کنیم روزی حداقل سه تا سبزیجات برگ دار را با هم ترکیب کنید و استفاده کنید (و فقط یکی از آنها از از گروه سبزیجات بالا باشد) و تمام مدت از یک ترکیب استفاده نکنید و هفته به هفته از ترکیب سبزیجات مختلف استفاده کنید .برای مثال اگر شما این هفته از جعفری برای تغذیه استفاده کرده اید هفته آینده آن را کنار گذاشته و از سبزی دیگری استفاده کنید . این چرخش سبزیجات این امکان را به خرگوش شما می دهد که تنوع طعم و بافت های متفاوت را در تغذیه عمومی خود داشته باشند !

بعضی از مردم نگران بدست آوردن مقدار قابل توجهی ویتامین A از سبزیجات می باشند .همان طور که در بالا ذکر شد یونجه سرشار از منابع غنی ویتامین A می باشد ،پس جای نگرانی برای مقدار منابع ویتامین A موجود در سبزیجات نیست.فقط جهت اطلاع برگ های سبز و بزرگ کاهو و کلم پیچ منابع بسیار غنی از ویتامین A می باشند .و حال که بحث ما در مورد ویتامین ها هست باید بگیم که خرگوش ها ویتامین C را در بدن خود تولید می کنند بر خلاف انسان ها که باید ویتامین C را از غذاها بدست بیاورند.سبزیجاتی که دارای برگ سبز تیره هستند و فلفل قرمز میزان ویتامین C بیشتری نسبت به خانواده مرکبات دارند .بعضی از افراد در مورد تغذیه خرگوش با مواد غذایی که در معده انسان ها تولید گاز می کند مانند کلم بروکلی ابراز نگرانی می کنند.دستگاه گوارش خرگوش مانند انسان ها نیست بسیاری از غذاهایی که در انسان تولید گاز در معده می کند در خرگوش تولید گاز معده نمی کند.شایع ترین مواد غذایی که در دستگاه گوارش خرگوش ایجاد مشکل می کند مواد غذایی با میزان قند و نشاسته بالاست زیرا با ایجاد فرایند تخمیر در روده ها باعث انسداد و از کار افتادن کل دستگاه می شوند.این بیماری می تواند بسیار جدی و خطرناک باشد .
غذاهایی که معروفند و استفاده آنها در رژیم غذایی خرگوش می تواند باعث ایجاد مشکل در دستگاه بشود انواع دانه و غلات و حبوبات(لوبیا ،نخود و غیره) می باشد.حتی سبزیجاتی با ریشه نشاسته ای و میوه جات اگر مازاد بر نیاز و به مقدار زیاد استفاده شوند می تواند مشکل ساز بشود و تنها باید بخش خیلی کوچکی از رژیم غذایی را تشکیل دهد .


همچنان گفتگوهایی پیرامون تغذیه خرگوش با مواد غذایی که در انسان گواترزا هستند که معروف ترین آنها خانواده کلم بروکلی هستند وجود دارد .در یک مطالعه انجام شده بر روی خرگوش ها آنها در طول چند هفته تنها با مقادیر انبوهی از این مواد غذایی تغذیه شدند و خون آنها برای دیدن هر نوع اختلال برسی شد . و نتیجه مطالعات نشان داد دلیلی برای حذف این ماده خوراکی مغذی از تغذیه خرگوش وجود ندارد و دلیلی برای نگرانی از این لحاظ وجود ندارد.
فراتر از این سبزیجات شما می توانید از سبزیجات دیگر مانند سبزیجات ریشه ای و گل ها مانند گل کلم و بروکلی در تغذیه خرگوش استفاده کنید .این سبزیجات اغلب از قند یا نشاسته ای بالایی برخوردار می باشند بنابراین باید نسبت به سبزیجات برگ دار سبز نسبت کمتری در تغذیه خرگوش استفاده شود .باید بشدت از دادن غذاهایی از خانواده پیاز مانند تره فرنگی ،پیازچه ،سیر ،موسیر و پیاز و غیره اجتناب شود زیرا موجب اختلال خونی در خرگوش می شود .و مقدار مناسب برای دادن دیگر سبزیجات (بغیر از سبزیجات برگ دار) یک قاشق غذاخوری به ازای هر دو پوند از وزن خرگوش می باشد که می توان در یک یا دو وعده آن را به خرگوش داد .میوه جات نیز می توانند در مقادیر کم در تغذیه خرگوش استفاده کنند .این خوراکی کالری بالایی دارند و در طبیعت در زمان های خاصی از سال موجود می باشند .میوه ها می توانند سهم بزرگی در آموزش خرگوش شما داشته باشند .یک تکه از میوه را انتخاب کنید و آن را با دست به خرگوش خود بدهید و با او صحبت کنید و مرتب اسمش را تکرار کنید و مطمئن شوید میوه را در دست شما با اشتها می خورد و اینگونه می توانید روابط بین خود و خرگوشتان را گسترش بدید .این یک راه عالی برای مطمئن شدن از سلامتی خرگوشتان هست اگر خرگوش شما سالم باشد هر روز صبح برای گرفتن سهم میوه خود از دست شما می آید .اگر او نخواست آن را بخورد آن زمان با دامپزشکش تماس بگیرید .به یاد داشته باشید میوه های خشک سه برابر میوه های تازه کالری دارند پس از مقدار کمتری از آن در رژیم غذایی استفاده کنید .خرگوش مانند اکثریت حیوانات به سمت مواد غذایی با کالری بالا مانند مواد غذایی که حاوی قند و نشاسته هستند جذب می شود.این یک شیوه حفاظتی برای آنها در طبیعت هست زیرا مطمئن نیستند وعده بعدی غذا را بدست می آورند .هنگامی که یک گیاه میوه می دهد محدود است و تمامی حیوانات آن منطقه می خواهند این جواهرات گرانبها را بسرعت قورت بدهند ! این بدان معنا هست که خود به خود خرگوش نشاسته و قندی را که می تواند بدست بیاورد محدود است این خود یک سیستم محدود کننده است .تغذیه بیش از حد با میوه جات می تواند موجب اضافه وزن و اختلال و ناراحتی دستگاه گوارش شود بنابراین بهتر است در اندازه معین داده شود .مقدار تقریبی میوه جات برای هر خرگوش در روز یک قاشق سوپ خوری به ازای هر دو پوند وزن خرگوش است که می توان در یک یا دو وعده به خرگوش داده شود .


مهم : قبل از دادن هر میوه تازه جدیدی به خرگوش بهتر است حداقل از دو هفته قبل علوفه خشک مصرف کرده باشد .علوفه خشک باعث می شود که دستگاه گوارش بهتر کار کند و تحرک بهتری داشته باشد و راحت تر غذای جدید را بپذیرد.بهتر است غذاهای جدید را به آرامی و کم کم به تغذیه خرگوش ها اضافه کنیم و اجازه دهیم دستگاه گوارش و کلیه میکروارگانیسم ها (هر موجود زنده ای که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نباشد و تنها قادر باشیم زیر میکروسکوپ آن را ببینیم، میکروارگانیسم نامیده می شود. میکروارگانیسم ها شامل باکتری ها، آغازیان و بعضی از قارچ ها مانند مخمرها هستند.)کم کم خود را با این تغییرات وفق بدهند .


اضافه کردن هر ماده غذایی به رژیم غذایی خرگوش باید هر سه روز یک بار انجام شود .(بطور مثال اگر امروز شروع کردیم به جعفری دادن سه روز صبر کنیم بعد شروع کنیم به اسفناج دادن) و بعد از معرفی هر غذای جدید به خرگوش باید کاملا به مدفوعش کنترل شود .البته این برای خرگوشی که علوفه خشک مصرف می کند کمتر اتفاق می افتد اما اگر پس از دادن هر نوع خوراکی جدید به خرگوش مدفوعش شل شد و این وضعیت دو یا سه روز ادامه پیدا کرد باید دادن آن خوراکی جدید به خرگوشتون را قطع کنید .نگه داشتن یک لیست از غذاهایی که خرگوش شما با موفقیت و بدون مشکل آن ها را می خورد به شما کمک می کند که یک لیست مفید تهیه کنید برای زمانی که به فروشگاه می روید .
خوراکی هایی که ممکن است در لیست تغذیه خرگوش باشند
توجه : همیشه ارجحیت خریدن محصولات ارگانیک هست اگر امکان پذیر باشد .اگر برای جمع آوی علوفه وحشی مانند گل قاصدک می روید دقت کنید منطقه مورد نظر آلوده به آفت کش ها نباشد .و سبزیجات تازه را صرف نظر از منبع حتمن بشورید و کاملا تمیز کنید بعد به خرگوشتون بدید .


سبزیجات


این غذاها 75% از بخش غذاهای تازه خرگوش را باید تشکیل دهند (تقریبآ به اندازه یک فنجان به ازای هر 2 پوند از وزن خرگوش).
به دلیل وجود اسید اگزالیک در این گیاهان باید یکی ز آن ها در میان سه نوع سبزیجات روزانه مرتب بچرخد.
*حاوی اگزالیک
جعفری

اسفناج

سبزی خردل

برگ چغندر

برگ چغندر سوئیس

تاپس تربچه

جوانه ها (بین یک تا 6 روزه زیرا بزرگ تر بشوند حاوی مقادیر بیشتری از آلکالوئیدهای می باشند)


سبزیجات (حاوی مقادیر کمی اگزالیک)


منداب (یک گیاه خوراکی یک‌ساله است که بومی مناطق مدیترانه، از مراکش و پرتغال تا لبنان و ترکیه و ایران(روستای خورند از توابع شهرستان راور استان کرمان)است. سَرده (جنس) منداب در ایران یک گونه گیاه علفی یک‌ساله دارد که معمولاً به صورت هرز در کشتزارها می‌روید. اين گیاه سرمادوست و بلندروز است که همانند گندم داراى انواع پاییزه و بهاره است. برگ‌هاى منداب داراى پهنکى بخش‌شده به چند بريدگى عميق و نامنظم است و گل‌هاى درشت به رنگ سفيد مايل به زرد يا مايل به صورتى با شبکه‌اى از خط‌های ریز به رنگ بنفش دارد.
از منداب در تهیه سالاد بهره می‌گیرند. منداب دارای ویتامین ث زیاد و هم‌چنین نیترات زیاد است و به این خاطر نباید روزانه مقادیر زیادی از آن را خورد زیرا ممکن است از میزان نیترات مجاز برای بدن بگذرد.[۱]
اين گياه در ايران در بلوچستان و نواحى اطراف درياى خزر يافت می‌شود و در برخی کشتزارهای کرمانشاه، آذربایجان، اهواز، بوشهر، تهران، یزد و جندق نیز می‌روید. در قدیم در فارسی، منداب را کک کوج هم می‌نامیدند و بدن شترهای دچارشده به جرب را با آن چرب می‌کردند.[۲])
تاپس هویج

برگ خیار

کاسنی فرنگی

از انواع کاسنی فرنگی البته کمی تلخ تر

اندیو (اندیو یا آندیو یا کاسنی فرنگی و یا کاسنی سالادی(به انگلیسی: Endive) با نام علمی Cichorium endivia گیاهی است از خانواده کاسنی دارای برگهای دراز و تکه تکه و که گاهی تابدار (فری) می‌باشد. این گیاه خوراکی بوده و در سالاد بطور خام و یا پخته می‌خورند.
اندیو در باغهای سبزیکاری و در جالیز صیفی کاشته می‌شود.
این سبزی برای کبد و تصفیه خون بسیار مفید است طعم و مزه آن کمی تلخ و شبیه به مزه ساقه کرفس است.
اندیو در استانهای شمالی فرانسه به عمل می‌آید و بلژیکی‌ها ریشه آن را خشک کرده و به فرانسه، آلمان صادر می‌کنند که در آن جا به مصارف دارویی می‌رسد.
بهترین نوع آندیو از بلژیک به دست می‌آید. در این کشور کشت آن بی اندازه رواج دارد و محصول فراوانی برای صدور به کشورهای خارج به دست می‌آید که به آن کاسنی بروکسل می‌گویند.)

کلم پیچ

مچاله

کاهو قرمز یا سبز

کاهو

سبز بهار

شلغم

سبزی قاصدک

نعنا

ریحان

رنگ شاهی آبی

علف گندم

کاسنی تلخ

برگ تمشک

گشنیز

کاهو کلمی

بوک چوی

رازیانه (برگ صدر و همچنین به عنوان پایه)

برگ گل گاوزبان

برگ شوید

چوی یو

سبزیجات غیر برگ


این نباید بیشتر از 15% از رژیم غذایی خرگوش باشد ( یک قاشق غذاخوری به ازای هر 2 پوند از وزن خرگوش)

هویج

کلم بروکلی(برگ و ساقه)

گل های خوراکی(گل رز، گل لادن، بنفشه فرنگی، هر نوع گیان یا بوته یا درخت از جنس بامیه از خانواده پنیر کیان)

کرفس

فلفل دلمه ای(هر رنگ)

غلاف نخود چینی(نوع تخت بدون نخود فرنگی بزرگ)

جوانه بروکسل

کلم (هر نوع)

کلم بروکلی

کدو تابستان

کدو مسما
میوه ها


این نباید بیشتر از 10% از غذای خرگوش باشد (یک قاشق مربا خوری به ازای هر 2 پوند از وزن خرگوش).
نکته: از آنجا که بیشتر مواد مغذی در پوست میوه قرار دارد آن را پوست نکنید (مخصوصا اگر ارگانیک باشد) آن را بشورید .
فقط در صورتی که در منبع میوه شک دارید و نمی دانید آلوده به مواد شیمیایی هست یا نه می توانید آن را پوست بکنید.


سیب (هر رقم، بدون ساقه و دانه)

گیلاس (هر رقم، بدون هسته)

گلابی

هلو

آلو(بدون هسته)

کیوی

خربزه درختی

انبه

انواع توت ها (هر نوع)

انواع توت ها (نپخته)

آناناس(بدون پوست)

موز (بدون پوست)

خربزه(هر نوع - می تواند شامل پوست و دانه)

ستاره میوه (میوه ی مناطق گرمسیری است. این میوه سبز مایل به زرد است و شکلی شبیه به ستاره دارد).

زردالو

مویز

شلیل


گندم امیر حکیمی

برگرفته از سایت : rabbit.org