تازه ترین دستاوردهای دانش ماهواره؛


نخستین و مهمترین مطالعه صورت گرفته درباره وضعیت زندگی والهای غول پیکر قطب شمال به لطف تازه ترین دستاوردهای دانش ماهواره و با همکاری ناسا انجام شد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از مهر، هم اکنون ۱۱ گونه از والهای مختلف در آبهای سرد قطب شمال زندگی می کنند. دانشمندان ادامه حیات این گونه های زیستی را صرفا به یخهای این منطقه از جهان منوط می دانند اما ذوب شدن تدریجی یخهای قطب شمال نگرانی های زیادی برای وضعیت زندگی والها به وجود آورده است.

به تازگی گروهی از محققان زیست شناس با استفاده از داده های اطلاعاتی به دست آمده از ماهواره ها که طی ۳۵ سال گذشته جمع آوری شده است زندگی این ۱۱ گونه را به دقت زیر نظر قرار داده و به یافته های جالب توجهی درخصوص آنها دست یافتند.

به طور طبیعی در فصول سرد سال یعنی پاییز و زمستان شکل گیری یخ در قطب شمال تسریع یافته و در عوض در فصول گرمتر سال یعنی بهار و تابستان شاهد ذوب شدن یخها هستیم. اما در چند دهه اخیر فرآیند ذوب شدن سرعت بیشتر نسبت به شکل گیری یخها پیدا کرده است که این مسأله حیات والهای ساکن در قطب شمال را به مخاطره انداخته است.

در مطالعه اخیر که با همکاری آژانس فضانوردی آمریکا، انستیتو منابع طبیعی گرینلند و وزارت محیط زیست دانمارک صورت گرفته است محققان به سراغ داده های ماهواره های ناسا و وزارت دفاع آمریکا رفته اند، داده هایی که از سال ۱۹۷۸ به ثبت رسیده و اکنون به ابزاری مهم برای محققان زیست شناس در تشخیص دقیق وضعیت زندگی والهای قطب شمال تبدیل شده است.

نتایج این مطالعه که با تقسیم شدن اقیانوس قطب شمال به ۱۲ منطقه همراه بود نشان می دهد فصل ذوب شدن یخها در این نقطه از جهان بین ۵ تا ۲۰ هفته طولانی تر از گذشته شده است.