چگونه یک نگهدارنده حیوان خانگی مسئولیت پذیر باشید؟ وظایف شما در قبال حیوان خانگیتان چیست؟فرهنگ نگهداری از حیوان خانگی چیست؟1.احساس تعهد و مسئولیت پذیری :


از تصمیمات ناگهانی و بدون فکر و تحقیق در مورد آوردن یک حیوان نزد خود اجتناب کنید.


حیوانی را انتخاب کنید که متناسب با خانه و روش زندگی شما باشد.در انتخاب نوع و تعداد حیواناتی که به منزل می آورید قبل از احساساتی شدن به این نکته توجه کنید که باید قادر باشید برای آنها غذای کافی و مناسب،آب،فضای کافی و خدمات بهداشتی و درمانی فراهم نمایید و مهمتر از همه زمان کافی صرف کنید.


در رابطه خود با حیوانات خانگیتان احساس مسئولیت و تعهد نمایید.


در صورت نیاز حیوان،باید شرایط بازی و تمرین بدنی را برایش فراهم کنید.


حیوان خود را درست تربیت کرده و اجتماعی بار آورید.2.برآورد هزینه ها:


به خاطر داشته باشید که نگهداری صحیح حیوان خانگی نیازمند صرف پول و زمان کافی است. اگر واجد این دو شرط نمی باشید از آوردن حیوان خودداری نمایید.


باید قادر باشید که همه مراقبت های بهداشتی لازم مانند واکسیناسیون،کنترل بیماری های انگلی و ... را برای حیوان فراهم نمایید و هزینه مواقع بیماری و یا صدمات ناشی از حوادث را نیز پیش بینی کنید.


بهتر است بودجه ای را برای موارد اورژانس در نظر بگیرید.3.اطاعت از قوانین:


در پارک ها و دیگر اماکن عمومی در صورتی که حیوان مدفوع کرد شما موظف به جمع کردن آن هستید. به این منظور همراه خود کیسه های کوچک و یا دستکش یکبار مصرف داشته باشید.


از قوانین منطقه ای در رابطه با حیوانات خانگی از جمله ضرورت بستن قلاده در اماکن عمومی،همراه داشتن کارت مالکیت ، کنترل سر و صدا و... پیروی نمایید.


به حیوان خود اجازه ندهید تنها بیرون رود .


مانع پرخاشگری و حمله حیوان خود به انسان ها و یا حیوانات دیگرگردید.4.تعیین هویت:


مطمئن گردید که حیوان خانگیتان به درستی تعیین هویت شده باشد تا در صورتی که به هر دلیلی گم شد راهی برای بازگشتش به خانه باشد.کاشت میکروچیپ،تگ اسم و آدرس و خالکوبی از راه های تعیین هویت حیوان است که در حال حاضر بهترین آن کاشت میکروچیپ می باشد.


5.عقیم سازی:


به منظور سلامت جسمی و روحی سگ ها و گربه های خانگیتان آنها را عقیم کنید.
6.آینده نگری و آماده سازی:


به این فکر کنید که اگر اتفاقی برای شما بیفتد چه کسی قرار است از حیوان شما مراقبت کند. پیش بینی و اقدامات لازم را در این رابطه انجام دهید.


بهتر است با مطالعه در مورد مدیریت شرایط بحرانی و اورژانس حیوانات ، آمادگی حوادث غیر مترقبه را پیدا کرده و اقداماتی که قبل از رساندن به دامپزشک می توانید انجام دهید را یاد بگیرید.

با مشاهده هرگونه کاستی در کیفیت زندگی حیوان خود با دامپزشک مشورت نمایید و با کمک او بهترین تصمیم را بگیرید.منبع:كلينيك هروي